wstega bollingera

Jak w Poprawnie Stosować Wstęgę Bollingera

Autor: Szymon
Opublikowany:

Z definicji nie jestem wielkim fanem analizy technicznej, ale jak każdy kto inwestuje na giełdzie czasem z niej korzystam. Mam swoje ulubione wskaźniki co na pewno już wiecie po czytaniu artykułu „Co powinien zawierać wykres giełdowy”. Wiecie również, że najczęściej używanym przeze mnie wskaźnikiem, a zarazem moim ulubionym jest właśnie wstęga Bollinger’a.
Lubię go na tyle mocno, że w 2013 roku zdecydowałem się pojechać na London Money Show, gdzie jednym z prelegentów był właśnie John Bollinger, twórca tej koncepcji.

Po wysłuchaniu wykładu zmieniłem kompletnie sposób w jaki jej używam bo prawidłowa interpretacja tego wskaźnika nie jest to tak oczywista jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Historia powstania wstęgi Bollinger’a

Wstęgi Bollinger’a zostały wynalezione, a właściwie zdefiniowane na początku lat 80. Główną obserwacją, która doprowadziła do ich odkrycia była to, że zmienność ceny jest dynamiczna a nie statyczna. Można by powiedzieć też mi odkrycie, każdy to wie. Jednak w latach 80 gdy komputery nie były tak powszechne było to dość nowatorskie założenie. Dosyć tej historii…

Jak prawidłowo używać wstęgi Bollinger’a

W oryginalnej formie składa się ona z 3 składowych

  • średniej kroczącej 20 okresowej
  • górnej wstęgi oddalonej od średniej o 2 odchylenia standardowe
  • dolnej wstęgi oddalonej od średniej o 2 odchylenia standardowe

Tak właśnie wygląda tradycyjny układ wstęg Bollinger’a

Jak więc jej używać

Ogólnie przyjęło się, że gdy cena dotyka górnej wstęgi to jest to sygnał sprzedaży oraz odwrotny przypadek to gdy cena dotyka dolnej wstęgi to jest to sygnał kupna. Tak właśnie twierdzi wiele osób. Jest to bardzo mylna koncepcja. Wstęgi Bollinger’a absolutnie nie powinny być używane w ten sposób.

Jak więc powinno się coś takiego interpretować

  • Jeżeli cena znajduje się w okolicach górnego ograniczenia wstęgi oznacza to że na rynku jest względnie drogo względem średniej ceny z uwzględnieniem obecnej dynamiki
  • Jeżeli cena znajduje się w okolicach dolnego ograniczenia wstęgi oznacza to że na rynku jest względnie tanio względem średniej ceny z uwzględnieniem obecnej dynamiki

Powyższe 2 przykłady dają jedynie wyobrażenie czy jest drogo czy tanio. To absolutnie nie są sygnały zakupu ani sprzedaży.

Wstęgi Bollinger’a aktywnie reagują na zmienność rynku. W okresach o dużej zmienności rozszerzają się, a w okresach małej zmienności zacieśniają się.

Według twórcy wskaźnika powinno się to interpretować w następujący sposób

  • Bardzo wąska wstęga oznacza, że zaraz nastąpi wzrost zmienności rynku a to zwiększa prawdopodobieństwo rozpoczęcia kolejnego mocnego ruchu na rynku
  • Bardzo szeroka wstęga oznacza natomiast zakończenie czegoś i najczęściej oznacza zmianę tendencji ruchu

Wszystko co wymieniam poniżej to są tak naprawdę tylko interpretacje i pewien sposób patrzenia na rynek. Z całego wykładu, w którym uczestniczyłem najbardziej odkrywcze było dla mnie w jaki naprawdę sposób wstęgi Bollinger’a generują sygnały kupna i sprzedaży. Jest to interpretacja na jaką nigdy wcześniej nie trafiłem w żadnej innej literaturze.

Okazuje się, że najbardziej sprawdzającym się sygnałem kupna i sprzedaży wynikającym ze wstęg Bollinger’a jest tzw. układ podwójnego dna oraz podwójnego szczytu.

Co to oznacza…

Spójrzmy na wykres poniżej

wstegabollingera przyklad

Na powyższym wykresie zaznaczyłem kombinację spadkowych świeć. W ostatniej zamalowanej świecy spośród zaznaczonych rynek osiąga nowe minimum cenowe, ale nie osiąga nowego minimum względem wstęgi Bollinger’a. Dokładnie taki i tylko taki układ jest silnym sygnałem kupna.

Podobnie miałaby się sytuacja z sygnałem sprzedaży. Gdyby zdarzyła się sytuacja w której rynek osiąga nowe maksimum cenowe ale nie jest ono nowym maksimum względem wstęgi Bollinger’a oznaczało by to silny sygnał sprzedaży

Podsumowując wydaje mi się, że wokoło wstęg Bollinger’a powstało wiele mitów i nieprawdziwych interpretacji. Mimo, że jest to narzędzie powszechnie znane to tak naprawdę jak twierdzi twórca wskaźnika jego zastosowanie ogranicza się do bardzo niewielu przypadków.

Ja byłem zachwycony jego wykładem, ponieważ w końcu zrozumiałem jak poprawnie zastosować wstęgi Bollinger’a.

Dodaj komentarz