7 kroków do skutecznego inwestowania

System Inwestycyjny- Krok 2 z 7

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:
Musisz sobie znaleźć system inwestycyjny i to taki który będzie Ci pasować.

Każda osoba, która odnosi sukcesy w grze na giełdzie, taka jak inwestor, day trader czy też zarządzający funduszem hedge, ma system inwestycyjny, który do niego pasuje. Jedni z nich inwestują długoterminowo , inni mają systemy mechaniczne, inni posiłkują się intuicją, skalpują, zajmują się arbitrażem, inwestowaniem w wartość.

Przeczytaj również inne części z tej serii:

Krok 1 – Weź pełną odpowiedzialność za swoje decyzje inwestycyjne

Krok 2 – Znajdź system inwestycyjny, który do Ciebie pasuje

Krok 3 – Planowanie transakcji

Krok 4 – Naucz się inwestować i nie przestawaj się uczyć

Krok 5 – Uwierz w siebie i swój system inwestycyjny

Krok 6 – Graj na giełdzie bez pieniędzy

Krok 7 – Jak znaleźć balans pomiędzy inwestowaniem a życiem prywatnym


Sam system inwestycyjny nie jest sam w sobie najważniejszy. Ważne jest natomiast, żeby system pasował do Twojej unikalnej osobowości. Wszyscy powyżsi mają również swoją sieć kontaktów, która pomaga im odkryć system najlepiej dopasowany do nich oraz sieć własnych kontaktów, która nieustannie pozwoli im się rozwijać.

Sam system inwestycyjny nie ma wielkiego znaczenia. Słyszałem wiele na temat Warrena Buffeta, który zarabia niezliczone miliony na giełdzie. Czytałem również o wielu inwestorach zarabiających po 2 miliony dolarów rocznie na giełdzie. Otarłem się również o historię jakiegoś tancerza, który robi majątek na giełdzie. Nie wiem tylko dlaczego jest wciąż tancerzem. Ich cechą wspólną nie jest system inwestycyjny. Każdy z nich inwestuje inaczej i na pewno nie potrafiliby używać systemu inwestycyjnego pożyczonego od kogoś innego. Jeżeli chcesz zostać np. day traderem musisz pokochać krótkoterminowe wzrosty i spadki rynku. Day trading musiałby pasować do twojego temperamentu.

Wybór systemu inwestycyjnego jest jak wybór ścieżki kariery. Nie dawno czytałem książkę o menadżerach w wielkich korporacjach. Jedną z wspólnych cech jakie autor ciągle podkreślał było to, że oni wszyscy kochają sposób w jaki zrobili swoje kariery. Wszyscy oni nie mogli również uwierzyć, że ktoś płaci im ogromne pieniądze za to, że robią to co kochają. Z inwestowaniem na giełdzie nie jest inaczej. Dojdziesz na szczyt tylko wtedy, gdy znajdziesz system inwestycyjny, który będzie do Ciebie pasował, a poprzez to pokochasz inwestowanie na giełdzie.

Jak znaleźć system inwestycyjny, który pokochasz?

Musisz działać wstecz

Po pierwsze ustal swoje cele zadając sobie następujące pytania:

  • Jakiej rocznej stopy zwrotu oczekuję
  • Czy chcesz inwestować na pełen etat, część etatu czy tylko od czasu do czasu
  • Czy potrafię udźwignąć stres związany z inwestowaniem w bardzo krótkim terminie
  • Jakiego rodzaju osobą jestem, czy lubię jak dużo się dzieje, czy lubię podejmować decyzje cały czas
  • Jakie do tej pory przeczytałem książki o inwestowaniu. Których inwestorów podziwiam? Czy jestem w stanie skopiować ich podejście do inwestowania na giełdzie?

Nie czytaj o day traderach a szczególnie nie próbuj ich naśladować jeżeli nie jesteś w stanie podejmować decyzji w sposób ciągły albo gdy krótkoterminowe cofnięcia rynku przyprawiają Cię o ból głowy. Staraj się znaleźć sposób inwestowania, w których będziesz czuł się komfortowo i będziesz w stanie opanować do perfekcji, żeby sam stać się skutecznym inwestorem giełdowym.

Po wielu latach prób i błędów znalazłem system, który mi odpowiada. Zajęło to mi 10 lat z przerwami. Teraz staram się być najlepszym na świecie w używaniu tego systemu. Jeżeli inwestujesz systemem, który do Ciebie nie pasuje nigdy nie zdobędziesz do niego zaufania oraz pełnego potencjału zysku. Jeżeli jesteś początkującym inwestorem na giełdzie na początku staraj się szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie jakiego rodzaju inwestowanie do mnie pasuje.

Moja rada, spędź dużo czasu na budowaniem solidnych podstaw. Silne podstawy pomogą zbudować mocny system, który przetrwa próbę czasu na rynku i przyniesie zyski. Słabe fundamenty spowodują, że Twój system inwestycyjny runie a tym samym zrujnuje Twój rachunek.

To jest właśnie ten punkt gdzie większość inwestorów giełdowych ponosi porażkę. Nie mają oni pojęcia jaki styl inwestowania na giełdzie do nich pasuje. Ciągle kupują nowe oprogramowanie lub słuchają nowych guru mając nadzieję, że to zmieni ich wyniki w inwestowaniu na giełdzie. Większość z nich nigdy nie dowie się co to znaczy być skutecznym w inwestowaniu na giełdzie ponieważ znikną z rynku w ciągu pierwszych 6 miesięcy. Głęboko wierzę, że każdy kto przetrwa na rynku 2 lata prawdopodobnie będzie w stanie dołączyć do grona może nie sławnych ale skutecznych inwestorów giełdowych. Dlaczego tak myślę? Ponieważ po dwóch latach na rynku naturalnie rozwiniesz zbiór swoich własnych założeń inwestycyjnych, które będą pasować do Twojej osobowości. Niestety większość z pogoni za szybkimi zyskami nigdy nie przetrwa na rynku 2 lat zanim stracą pieniądze i zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie.

Powiedź więc sobie dzisiaj:

Znajdę system inwestycyjny, który będzie do mnie pasował i stanę się najlepszym na świecie inwestorem giełdowym korzystającym z tego systemu. Idź i zacznij szukać przed Tobą dużo roboty.


Dodaj komentarz