rynki wschodzace

Czym są rynki wschodzące i jak w nie zainwestować

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:
Jestem ciekaw czy słyszeliście o takim pojęciu jak rynki wschodzące? Określenie to pochodzi od angielskiego terminu emerging markets. Jeżeli nie słyszeliście, to przygotujcie się na solidną dawkę informacji na ten temat. Jeżeli natomiast macie już pewną wiedzę na ten temat, to dzisiejszy wpis pozwoli Wam usystematyzować swoją wiedzę.
Zacznę od wyjaśnienia czym sąrynki rynki wschodzące ale nie poprzestanę na podaniu definicji. Zamierzam pójść o wiele dalej i wyjaśnię jak dowiedzieć się, które z nich są zaliczane do tych kategorii. Pokażę Wam również w jaki sposób można zainwestować na nich pieniądze i co najważniejsze, co decyduje o tym, czy w najbliższej przyszłości da się na nich zarobić.
Rynki wschodzące definicja

Pojęcie rynków wschodzących zaczęło pojawiać się w literaturze giełdowej na początku XXI wieku, czyli całkiem niedawno. My na giełdzie mówimy o rynkach wschodzących ale tak naprawdę pojęcie pochodzi od wschodzącej ekonomii. (ang. emerging economy). Żeby jakiś kraj uzyskał taki status musi być spełnione kilka warunków. Gospodarka danego kraju musi się bardzo dynamicznie rozwijać. Zazwyczaj taki wzrost gospodarczy jest następstwem zmiany profilu dóbr wytwarzanych w gospodarce. W dużej mierze rolnictwo zamieniane jest na przemysł na przykład poprzez duże inwestycje, często z udziałem kapitału zagranicznego. W takich przypadkach, żeby móc taki kapitał pozyskiwać szybko i skutecznie, dany kraj inwestuje również w rozwój lokalnego rynku papierów wartościowych. Dzieje się tak dlatego, że nie ma lepszego sposobu na pozyskiwanie kapitału niż giełda.

5 cech typowego rynku wschodzącego

1.Stosunkowo niewielkie średni dochód na mieszkańca

Rynki wschodzące mają średni dochód na mieszkańca mniejszy od przeciętnego. To właśnie niski dochód jest pierwszym ważnym kryterium, ponieważ wspiera on drugą typową cechę jaką jest szybki wzrost gospodarczy. Bank Światowy definiuje kraje rozwijające się jako te, których dochód na mieszkańca wynosi 3 995 USD lub mniej. Dla porównania w Polsce dochód na mieszkańca to około 17 000 USD.

Niski dochód na mieszkańca powinien dodatkowo motywować dany kraj do przeprowadzania zmian w gospodarce szybko aby pozostać przy władzy oraz pomóc swoim obywatelom odczuć różnicę.

2. Szybki wzrost gospodarczy

Tutaj nie trzeba nic dodatkowo wyjaśniać. Podam tylko przykład, że w 2019 roku wzrost gospodarczy w większości krajów rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone, Niemcy, Meksyk i Japonia, wyniósł mniej niż 3% a wzrost gospodarczy Chin i Wietnamu wyniósł około 6–7%.

3. Wysoka zmienność

Wysoka zmienność cen na giełdzie to kolejna cecha rynków wschodzących. Ich gospodarki jako, że wciąż oparte w dużej mierze na rolnictwie są bardzo podatne na wszystkie klęski żywiołowe it. Takie jak na przykład tsunami w Tajlandii czy też susze w Sudanie.

4. Wahania walut

Rynki wschodzące są bardziej podatne na wahania kursów walut szczególnie względem dolara amerykańskiego. Są one następstwem działań jakie podejmują inne wysoko rozwinięte gospodarki. Dzieje się tak, ponieważ nie mają wystarczającej mocy, aby wpływać na te ruchy. Kiedy na przykład Stany Zjednoczone subsydiowały produkcję etanolu z kukurydzy w 2008 roku, spowodowało to gwałtowny wzrost cen ropy i żywności, co w konsekwencji wywołało braki żywnościowe w wielu krajach rynków wschodzących.

Rynki wschodzące często również są młodymi demokracjami, co czasem prowadzi do niepokojów społecznych lub po prostu niestabilności polityki a w konsekwencji dużych zmianach na rynku Forex.

5. Potencjał wzrostu

Jeżeli inwestycje udadzą się i kapitał będzie skutecznie pozyskiwany przez giełdę to inwestorzy otrzymają swoje wynagrodzenie w postaci ponad przeciętnego zysku z inwestycji. Ten wzrost wymaga dużego kapitału inwestycyjnego.

Dlaczego rynki wschodzące przyciągają kapitał

Rynki wschodzące przyciągają kapitał, ponieważ zapewniają dużą szansę na ponadprzeciętne zyski. To prawda , że inwestorzy wystawiają się na dużo większe ryzyko polityczne, jak również walutowe ale po świecie wciąż krąży kapitał, który szuka ponadprzeciętnych stóp zwrotu. Nie oszukujmy się, w rozwiniętych gospodarkach, gdzie stopy procentowe są niskie nie ma zbyt wielu możliwości na lokowanie kapitału.
Nie wszystkie rynki wschodzące są dobrymi inwestycjami. Muszą mieć niewielkie zadłużenie, rosnący rynek pracy i rząd, który nie jest skorumpowany
Inwestowanie w rynki wschodzące

Żeby zainwestować w rynki wschodzące trzeba byłoby otworzyć rachunki maklerskie we wszystkich krajach. Byłoby to uciążliwe. Dlatego dużo łatwiej jest skorzystać z jakiejś z platform, która oferuje dostęp do ETFów odwzorowujących ich notowania. Taką platformą jest na przykład XTB gdzie możecie sobie założyć konto demo i próbować swoich sił na rynkach wschodzących. O tym jak można wykorzystać konto demo w nauce inwestowania pisałem już kiedyś we wpisie Jak uczyć się inwestowania z kontem demo.

Aktualna lista rynków wschodzących

Na chwilę obecną (30 września 2020) następujące rynki są uważane za najważniejsze rynki wschodzące na świecie

  • Chiny
  • Tajwan
  • Korea Południowa
  • Indie
  • Brazylia
  • Republika Południowej Afryki
  • Rosja
  • Arabia Saudyjska
  • Tajlandia
  • Malezja
Aktualną listę rynków wschodzących wchodzących w skład portfolio największego funduszu ETF, które je naśladuje możecie sprawdzić na stronie iShares.

ETFy z ekspozycją na rynki wschodzące

Oprócz wspomnianego już wyżej największego na świecie ETFu śledzącego rynki wschodzące zarządzanego przez firmę iShares ekspozycję na rynki wschodzące można uzyskać za pomocą następujących ETFów.
ETFy na rynki wschodzace
Powyższy screen pochodzi ze strony z bazą danych wszystkich ETFów na świecie. W tym linku możecie sprawdzić aktualną listę ETFów dających ekspozycję na rynki wschodzące.

Rynki wschodzące notowania

Notowania rynków wschodzących najłatwiej śledzić poprzez obserwację notowań funduszy ETF, które odwzorowują sytuację na tych rynkach. Możecie to zrobić poprzez platformę XTB, o której wspominam wyżej albo przez dowolny serwis oferujący notowania. O wielu takich serwisach pisałem w artykule Najlepsze serwisy giełdowe i finansowe. Możesz też po prostu skorzystać z tego linka, który przeniesie się do strony CNBC i darmowych notowań w czasie rzeczywistym ETFu iShares Core MSCI Emerging Markets ETF

Rynki wschodzące prognozy

Na koniec dochodzimy do najważniejszego pytania jakim jest jak przewidzieć czy rynki wschodzące dadzą w najbliższym czasie zarobić?
Do tego odpowiedzi na powyższe na pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie poprzez obserwację i prognozowanie kursu dolara amerykańskiego. Historycznie silny dolar amerykański był niekorzystny dla tych rynków. Najlepiej zachowywały się one w okresach słabnącego dolara. Wiadomo przecież, że jeżeli ktoś ma w ręku silną walutę to nie będzie za nią kupować waluty takich krajów jak Tajlandia czy Brazylia.

Niektóre z linków zawartych w tym artykule są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli skorzystasz z usług na innych stronach mogę z tego powodu otrzymać małą prowizję. Nie będzie to jednak miało wpływu na cenę czy jakość usług dla Ciebie.

1 komentarz do “Czym są rynki wschodzące i jak w nie zainwestować”

Dodaj komentarz