nauka inwestowania

Od czego zacząć naukę inwestowania na giełdzie

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Od czego zacząć inwestowanie na giełdzie? Właśnie ktoś, niedawno zadał mi takie pytanie. Od razu po tym padło stwierdzenie, na pewno trzeba coś kupić, czy wiesz co jest pewniakiem? O ile pytanie, co kupić jest pewnie najczęściej pojawiającym się pytaniem każdego inwestora, o tyle te pierwsze o tym od czego zacząć zdarza się niezwykle rzadko. Ciekawe dlaczego?

Pomyślałem, że napiszę o tym,co zarekomendowałbym tym, którzy chcą zacząć inwestować na giełdzie ale kompletnie nie mają pojęcia od czego zacząć.
Po pierwsze trzeba zapomnieć o tym, że od razu będziemy zarabiać. Trzeba przygotować się na to, że nauczenie się inwestowania i zrozumienie prawideł giełdowych zajmie trochę czasu. Jeżeli interesują Ciebie szczegóły jak będzie wyglądał proces nauki inwestowania możesz śmiało przeczytać wpis: „Co bym powiedział sobie 10 lat temu zaczynając inwestowanie na giełdzie”.

Jeżeli już uporasz się ze swoją głową i będziesz mieć odpowiednie nastawienie i zweryfikowane oczekiwania (czyli przestaniesz wierzyć, że zarabianie na giełdzie to prosta sprawa) przychodzi czas na rozpoczęcie inwestowania.

Tu właśnie pojawia się te intrygujące pytanie od czego zacząć.

Zacznij inwestowanie od rynku akcji

Wszystkim, którzy chcą rozpocząć inwestowanie na giełdzie zawsze polecam rozpoczęcie swojej przygody z giełdą od rynku akcji.

Wiele osób stwierdzi, że to nuda. Po części to prawda, na akcjach nie zarobisz 1000% w ciągu jednego dnia, tak jak to bywa możliwe na Forex. Osobiście nie znam nikogo, komu się to udało ale wszystkie reklamy tak mówią, więc może coś w tym jest.

Na rynku akcyjnym z definicji nie masz dźwigni finansowej. To ogromna zaleta, ponieważ jak wiele razy pisałem niezrozumienie jak ona działa, bywa przyczyną wielu problemów i bankructw inwestorów.

Akcje nie są sztucznie są instrumentem, którego mechanizmy działania trudno zrozumieć. Akcje są najprostsze. Za ich notowaniami stoją rzeczywiste biznesy i zespoły ludzi podejmujących decyzje. W tych spółkach pracują ludzie, którzy mają swoje cele i wartości-ale na końcu wszystko i tak sprowadza się do pieniędzy. Ponieważ są to biznesy, które często są wokół nas to znamy ich produkty, czy usługi przez to dużo łatwiej nam je zrozumieć i niestety kierować się bardziej sympatią niż analizą ( o czym także powinniście pamiętać).

Polecam przeczytać wpis o tym Jak mądrze kupić akcje na giełdzie – 10 porad.

Zacznij od inwestowania w duże i stabilne spółki

Na małe, bardziej ryzykowne spółki, przyjdzie czas później. Na początku powinieneś zaznajomić się z tym, jak działa giełda a to najlepiej zrobić na dużych stabilnych spółkach. Jeżeli wybierzesz je w złym momencie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie stracisz dużo ponieważ ich notowania zmieniają się zazwyczaj wolniej niż małych spółek. O dużych spółkach zazwyczaj słyszy się dużo i wielu analityków publikuje o nich swoje analizy. Pomaga to w szybszej nauce, jak w gąszczu informacji wyłapywać to, co istotne a co nie.

Wybierz sobie jedno podejście i się jego trzymaj

W przypadku rynku akcji staniesz przed wyborem czy inwestować za pomocą analizy fundamentalnej czy technicznej. Radzę zdecydować się na jedną z nich i starać się ją poznać dogłębnie. Odradzam inwestowanie na czuja. W podjęciu ewentualnej decyzji może ci pomóc jeden z wpisów w archiwum bloga: „Analiza techniczna czy fundamentalna. Która lepiej się sprawdza.” Absolutnie nie skacz z kwiatka na kwiatek i nie zmieniaj podejścia po każdej nie udanej transakcji.

Testuj swoje pomysły na koncie DEMO

Zanim rzucisz się ze swoimi pomysłami na głęboką wodę warto rozważyć sprawdzenie swoich pomysłów i strategii na koncie Demo. O tym jak uczyć się inwestowania z kontem Demo opisywałem we wpisie: Nauka Inwestowania z kontem Demo – 5 prostych zasad.

Dodaj komentarz