kiedy sprzedawac akcje

Kiedy sprzedawać akcje

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Większość literatury o giełdzie skupia się odpowiedzi na pytanie kiedy kupić akcje. Trudno jest jednak znaleźć coś na temat kiedy sprzedawać akcje. Wszyscy tylko doradzają, żeby sprzedawać kiedy uruchomi się nasz Stop Loss. A tak naprawdę sprzedaż akcji w odpowiednim momencie jest równie ważna jak moment ich kupowania. Zbyt późne może doprowadzić do dużych strat. Zbyt wczesne może nas pozbawić wielu zysków.

W tym tygodniu dostałem maila od jednego z czytelników, którego akcje mocno podrożały i prosił mnie o poradę czy ma te akcje sprzedać. Nie pisał jakie to akcje, nie pisał dlaczego je kupił, na co liczył, dlaczego podrożały tak znacznie.




Chciałem mu doradzić, ale nie podał zbyt wielu szczegółów. Zacząłem więc szukać w archiwach bloga czy napisałem jakieś porady na ten temat. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że tak jak większość literatury giełdowej również nigdy nie poruszyłem tego tematu. Pisałem wielokrotnie o tym jak kupować akcje mądrze pisałem o tym co należy sprawdzić zanim kupisz akcje ale nie napisałem nigdy żadnego poradnika na temat sprzedaży akcji.

Pora naprawić to niedopatrzenie…

Kiedy Sprzedać Akcje

Chcesz z balansować portfel

Może się zdarzyć, że jakiś pakiet posiadanych przez Ciebie akcji zyska na wartości tak bardzo, że będzie to problemem z punktu widzenia całego Twojego portfela inwestycyjnego. W myśl zasady, że nie należy wkładać wszystkich jajek do jednego koszyka trzeba wtedy część pozycji sprzedać i zrównoważyć portfel. Mam na myśli tu sytuację gdy masz za dużą ekspozycję na jedną spółkę lub sektor albo nawet na któryś region świata.

Kurs doszedł do Stop Loss’a

Tu nie ma dyskusji jak leci Stop Loss to trzeba sprzedawać . Jeżeli z góry określiłeś swoje ryzyko i ustawiłeś zlecenie obronne to trzeba się tego trzymać.

Optymalizacja podatkowa

To sytuacja bardzo indywidualna i w dużej mierze zależąca od kraju w którym płacisz podatki. Np jeżeli poniosłeś jakąś stratę i to jest ostatni moment kiedy możesz ją rozliczyć/wykorzystać to może warto sprzedać część akcji z zyskiem i obie pozycje w ogólnym rozliczeniu nie spowodują u Ciebie konieczności płacenia podatku.

Chcesz uwolnić kapitał

Twoje akcje stoją w miejscu a znalazłeś inną perspektywiczną spółkę i brak Ci kapitału. Sprzedaj pozycję i zainwestuj w coś innego.

Zrealizował się Twój scenariusz

Wykonałeś analizy i kurs akcji osiągnął zakładany przez Ciebie poziom. Wtedy sprzedaj i szukaj innych niedowartościowanych akcji. Nigdy nie wiesz czy akcje będą drożały dalej, a jeżeli tak będzie to będą przewartościowane i w końcu się załamią.

Chcesz zabezpieczyć zyski

Twoja analiza okazała się poprawna akcje zdrożały i boisz się o wypracowany niezrealizowany zysk. Może warto sprzedać np. połowę pozycji? A dla reszty zastosować się do powiedzenia pozwól zyskom rosnąć.

Kiedy Nie Sprzedawać Akcji

Zły kwartał

Fakt, że jakaś spółka miała słaby kwartał, nigdy samo w sobie nie jest powodem do sprzedaży. Szczególnie jeżeli kwartał był zły tylko względem przewidywań analityków. Oni też są ludźmi i ich prognozy nie są wyrocznią. One też są obarczone błędem.

Niewyjaśniony spadek kursu

Jeżeli kurs nagle zanurkuje to nie należy panikować i ślepo sprzedawać no chyba, że Twój Stop Loss już się uruchomił.  Takie chwilowe spadki mogą być np wynikiem chwilowego braku płynności na rynku i często wszystko wraca do normy już po kilku dniach.

Bessa na giełdzie

Akcje kupione na długi termin, szczególnie te wyselekcjonowane za pomocą analizy fundamentalnej nie powinny być sprzedawane tylko dlatego że na rynku panuje bessa. Nigdy nie masz pewności czy rzeczywiście jest bessa i nigdy nie uda Ci się trafić w szczyt i dołek. Dobre akcje należy trzymać aż w pełni wykorzystasz drzemiący w nich potencjał.

Niesprawdzone plotki

Zdarza się, że kurs akcji spada po pojawieniu się jakiejś plotki. Tu musisz sobie odpowiedzieć na pytanie na ile dana plotka jest prawdopodobna. Zdarza się, że plotki są puszczane na rynek żeby zbić notowania kursu a inny duży gracz w tym czasie kupuje duży pakiet akcji przy pomocy panicznie sprzedających.

Podsumowanie

Sztuka sprzedaży akcji jest tak samo ważna jak ich kupowanie. Musisz upewnić się, że wszystkie ruchy jakie wykonujesz na rynku są zgodne z Twoimi celami inwestycyjnymi. Gdy już zdecydujesz się sprzedać akcje świadomy powodów dlaczego to robisz albo po prostu równoważysz swój portfel zawsze miej na uwadze prowizje maklerskie i sprawy podatkowe. Inwestowanie to nie tylko wiedza, kiedy sprzedać, ale dlaczego i jak sprzedawać

Dodaj komentarz