zarzadzanie pozycja na gieldzie

Jak zarządzać wielkością pozycji na giełdzie

Autor: Szymon
Opublikowany:

W jednym z poprzednich artykułów opisywałem swoje podejście w określeniu horyzontu inwestycyjnego. Chciałem Wam przybliżyć sposób w jaki można te zagadnienie poukładać sobie w głowie, żeby wyrobić sobie własne podejście, które zaowocuje czymś unikalnym, idealnym startem do wypracowania całkowicie własnej strategii idealnie dopasowanej do Waszego stylu inwestycyjnego. Artykuł na ten temat możecie przeczytać tutaj: Jak dobrać wielkość pozycji na giełdzie

Na końcu poprzedniego artykułu wspominałem również, że nie wyczerpałem tam całego tematu. Wciąż otwartym tematem pozostało jak zarządzać pozycją. Mam tu na myśli zwiększanie i zmniejszanie zaangażowania na rynku oraz jak wybierać momenty wejścia.




Dziś skupię się na tym jak i po co zarządzać otwartą pozycją na giełdzie.

Żeby omówić ten temat dokładnie należy najpierw zdefiniować co tak naprawdę oznacza zarządzanie pozycją oraz dlaczego warto to robić

Według mnie zarządzanie pozycją ma za zadanie wyduszenie z każdego prawidłowo zidentyfikowanego trendu jak najwięcej pieniędzy przy ciągłym ograniczaniu ryzyka. Jest to bardzo ważne zagadnienie, ponieważ w większości przypadków nasze transakcje okazują się nie trafione. Dlatego też jeżeli już trafimy prawidłowo to powinniśmy zrobić wszystko co w naszej mocy, żeby wycisnąć z tego jak najwięcej. To co mam na myśli dobrze oddaje stara maksyma „Tnij Straty i Pozwól Zyskom Rosnąć”

Na pewno macie doświadczenia typu, że otworzyliście pozycję mieliście jakiś zysk i zamknęliście pozycje a trend wzrostowy trwał jeszcze kolejny rok, ale jakoś nie byliście pewni czy powinniście wejść jeszcze raz skoro jest teraz drożej w porównaniu z poprzednim wejściem.

Tu właśnie z pomocą przychodzą techniki zarządzania pozycją, które obejmują następujące aspekty:

  • Kiedy warto dodać do otwartej pozycji
  • Kiedy warto redukować pozycję czyli jak częściowo zrealizować zysk
  • Kiedy zamknąć pozycję kompletnie

Zanim jednak przejdę do omówienia trzech powyższych punktów powinieneś sobie ustalić pewne nieprzekraczalne granice. Najlepiej zapisz je sobie gdzieś i wracaj do nich w momencie podejmowania decyzji. Da Ci to dodatkowy filtr emocjonalny.

Załóż jaka maksymalnie może być twoja pozycja na giełdzie w jednej spółce

Załóż sobie na przykład, że chcesz zainwestować 10 tysięcy złoty w akcje KGHM ponieważ uważasz, że obecny trend spadkowy przechodzi w wzrostowy. Oczywiście nigdy nie mamy pewności czy mamy rację dlatego zaproponuję 2 różne podejścia jak można by zagrać na giełdzie pod taki scenariusz.

Jeżeli już mamy pozycję gra na giełdzie staje się od razu bardziej emocjonująca. Nasze często ciężko zarobione pieniądze są wystawione na duże ryzyko rynkowe. Niewidzialna ręka rynku wisi nad nami i uwierz nie zawaha się Cię uderzyć jeżeli nie masz racji. Dla mnie jest to bardzo ważny element motywujący mnie do dalszego działania i kontynuowania analiz.

Zakładamy sobie jaką maksymalną stratę możemy ponieść w tej transakcji

Ten krok właściwie powinniśmy wykonać już w momencie wykonywania kroku pierwszego. Od początku musimy wiedzieć kiedy dokładnie zamkniemy pozycję całkowicie, a przez to przestaniemy pozycją zarządzać

Podziel swoje maksymalne zaangażowanie na giełdzie na mniejsze części

Dzielimy sobie 10 tysięcy na np. 4 paczki po 2500 złotych i kupujemy od razu pierwszą partię akcji za dwa i pół tysiąca. Można tu oczywiście zastosować wypracowaną przez siebie metodę otwierania pozycji. Ja osobiście wolę otworzyć pozycję i nią później zarządzać niż czekać na idealny moment do zajęcia pozycji, który może nie nadejść lub nadejdzie na tyle późno, że stracimy sporą część ruchu.

Skoro już masz ustalone granice możemy przejść do sedna

Kiedy warto dodać do otwartej pozycji na giełdzie

To jest najbardziej skomplikowany aspekt zarządzania pozycją. Pamiętaj że ustaliłeś sobie granicę bezpieczeństwa w postaci maksymalnej straty i musisz się jej trzymać. Ta granica jest niezmienna, nieprzesuwalna i jest zasadą nadrzędną wszystkich innych. Pytaniem pozostaje wciąż kiedy dodać do otwartej pozycji?

Jak na razie kupiłeś jedną z czterech paczek akcji KGHM. Masz wciąż 7500 złotych do zainwestowania. Tu proponuję skorzystać z dwóch metod. Możesz dokupować KGHM w stałych odstępach czasu. Np. zakładasz sobie że cena akcji będzie szła w górę przez następne 2 lata. W tej sytuacji nie spiesz się z zakupem wszystkiego od razu. Ustal sobie że będziesz kupował troszkę przez kolejne 3 miesiące. Wtedy na przykład w każdy 3 czwartek miesiąca dokup kolejną paczkę po cenie rynkowej. Jeżeli cena rośnie to super kupujesz siłę i przekonanie rynku, bo nie tylko ty wierzysz w wzrost cen tych akcji i trend się rozwija. Jeżeli każdą następną paczkę kupujesz taniej to wtedy uśredniasz swoją cenę wejścia w dół. Oczywiście musisz obserwować swoje granice maksymalnej straty oraz ciągle analizować sytuację. Jeżeli powody dla których wierzysz w wzrost ceny są wciąż aktualne dokupujesz i uzyskujesz przez to lepszą cenę wejścia niż gdybyś kupił wszystko za jednym zamachem.

Innym sposobem dodawania do pozycji w zależności od ceny jest dokupowanie do pozycji na korektach. Np. jeżeli kupiłeś pierwszą paczkę i cena akcji zmienia się zgodnie z Twoimi przewidywaniami ustanawiając nowy lokalny szczyt dokupuj na korektach. Możesz i powinieneś sprawdzić sobie wykres historyczny danego waloru i sprawdzić jak głębokie były korekty na danym walorze. Jeżeli okaże się, że korekty były rzędu 10% do 12% dokup za każdym razem gdy cena cofnie się około 10% od nowego lokalnego szczytu. W ten sposób zwiększasz swoje zaangażowanie na prawidłowo rozpoznanym trendzie. Korzystają z zasady, że trend jest Twoim przyjacielem wiesz, że trendy się tak łatwo nie odwracają a stosując tę metodę maksymalizujesz zyski właściwie bez ponoszenia dodatkowego ryzyka.

Kiedy zredukować pozycję czyli kiedy powinieneś częściowo zrealizować zysk na giełdzie

Każdy dziwny nieracjonalny przejaw euforii na rynku powinieneś wykorzystać do zamknięcia części pozycji lub po prostu sprzedania jednej z paczek swoich akcji. Np. spółka zaraportowała bardzo dobre wyniki i kurs spółki wystrzelił na otwarciu 10% ustanawiając nowy szczyt. To jest świetny powód, żeby zrealizować część zysku bo tak samo postąpią inni inwestorzy. Będą realizować zyski i cena będzie powoli osuwać się w kolejnych dniach powoli w dół. Bądź pierwszy. Zawsze możesz dodać do pozycji znowu. Oczywiście nie należy zamykać całej pozycji jeżeli wierzysz w dalszy wzrost ceny w długim terminie.

Kiedy cena osiągnie nowy szczyt można zrealizować część zysku. Tu też powinieneś posłużyć się analizą zachowania akcji w przeszłości. Jeżeli np. nowy szczyt przebijał kolejny o około 1% lub 3 % to po prostu po osiągnięciu nowego szczytu +1% zamknij część pozycji i czekaj na korektę, żeby znów dodać.

Osiągniecie zakładanej przez ciebie ceny docelowej – Jeżeli założyłeś, że notowania akcji KGHM dojdą do 500 złoty za akcje i są w tej chwili notowane w tej cenie jest to moment kiedy na pewno powinieneś zacząć agresywniej redukować swoją pozycję. Zostawiłbym jednak trochę, ponieważ rynki są irracjonalne i jest duża szansa, że psychologia tłumu wywinduje cenę jeszcze wyżej. Oczywiście nie wiesz gdzie będzie szczyt ale też nie chcesz sprzedać wszystkiego zbyt wcześnie.

Kiedy zamknąć pozycję kompletnie i w pełni zrealizować zysk lub stratę na giełdzie

Tu sprawa jest właściwie prosta. Pozycję zamknij w momencie gdy przekroczysz swoje założenia, które ustaliłeś sobie w pierwszej granicy. Jeżeli notowania na giełdzie osiągnęły zakładany przez Ciebie poziom Sstop Loss’a to należy po prostu transakcję zamknąć. Po tym polecam odpocząć sobie dzień i wrócić do tego na świeżo i zanalizować co tak naprawdę poszło nie tak. Powody mogą być różne. Najciekawsze jest to, że wcale nie musi to znaczyć, że się pomyliśmy. Może założyłeś zły moment wejścia. Może rynek źle zinterpretował informacje. Pamiętaj że rynki często pozostają irracjonalne. Twoja analiza może pokazać, że miałeś rację i po prostu powrócisz do tych samych akcji jeszcze raz w innym momencie z trochę innymi założeniami

Dodaj komentarz