trendy na gieldzie

Jak szukać silnych trendów na giełdzie

Autor: Szymon
Opublikowany:

Kilka tygodni temu pisałem o psychologicznych pułapkach, w które łatwo wpaść inwestując na giełdzie. Jeżeli nie czytaliście tego wpisu możecie nadrobić to tutaj. Artykuł ten zakończyłem dość mocnym stwierdzeniem, że gdzieś na rynku zawsze jest jakiś trend. Właśnie do tego stwierdzenia chciałem się dzisiaj odnieść i podzielić się z Wam pewnym sposobem jak szybko (dosłownie w kilka minut) można przeszukać setki walorów i znaleźć te, na których potencjalnie panuje wyraźny, silny trend.
Jeżeli jesteś zwolennikiem gry trendem lub miłośnikiem analizy technicznej to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Zanim przejdę do meritum chciałbym przypomnieć dlaczego uważam, że warto inwestować z trendem.

Dlaczego warto inwestować w trendach

Mówi się, że trend jest Twoim przyjacielem. Ale czy zastanawialiście się kiedyś z czego to wynika? Pozwólcie, że przytoczę kilka zalet:

Po pierwsze trendy na giełdzie wcale się tak łatwo nie odwracają, oznacza to mniej więcej tyle, że statystycznie masz przewagę na rynkiem grając zgodnie z kierunkiem trendu w porównaniu z graniem przeciwko niemu.

Trendy mają charakter ciągły. Jeżeli raz poprawnie zidentyfikujesz tendencję na rynku masz duże szanse, że ruch do którego się podłączysz będzie trwał naprawdę długo. Ma to zastosowanie szczególnie w trendzie wzrostowym bo ten zazwyczaj trwa dużo dłużej niż trend spadkowy.

Jeżeli na rynku panuje silny trend, to każdy jest w stanie go zidentyfikować. Te tendencje są po prostu bardzo wyraźnie. W ten sposób wielu inwestorów w niego uwierzy, podczepi się i jest szansa, że potrwa on długie lata.

Jak szukać trendów na giełdach

Skoro już wiemy dlaczego chcemy inwestować z trendem, pytaniem pozostaje jak je szybko znajdować? Wiadomo, że na każdej giełdzie notowanych jest setki akcji. Można oczywiście każdego wieczoru usiąść z filiżanką herbaty i przeglądać dziesiątki lub setki wykresów i identyfikować je wizualnie.

Niestety wielu z nas nie zajmuje się inwestowaniem zawodowo lub po prostu nie ma tyle czasu, na żmudne przeglądanie dużej ilości wykresów. Jest jednak sposób na to, żeby takie trendy znaleźć szybko a dostępny czas przeznaczyć na wnikliwą analizę już konkretnych spółek.

Do takiego wstępnego przeszukania rynku lubię wykorzystywać funkcjonalność dostępną w darmowej części serwisu stooq.pl

Jak szukać trendów na giełdach krok po kroku?

Już wyjaśniam

Krok 1

Wchodzimy na serwis stooq.pl. Strona główna powinna wyglądać tak jak na zdjęciu załączonym poniżej

stooq strona glowna

Krok 2

Otwieramy notowania wszystkich spółek interesującej nas giełdy w postaci tabelarycznej. Żeby dostać się do tabeli z polskimi akcjami po kolei wybieramy z menu Notowania później Akcje a następnie Akcje GPW. Na zdjęciu powyżej zaznaczyłem na żółto gdzie znajduje się menu. Możecie również bezpośrednio skorzystać z linka tutaj

To co teraz widzicie to tabelę notowań wszystkich akcji na polskiej giełdzie uporządkowanych alfabetycznie. W kolejnych kolumnach widać o ile procent zmieniła się cena w dniu dzisiejszym, w ostatnich 5 dniach, 10 dniach, ostatniego miesiąca, 3 miesięcy, 6 miesięcy oraz od początku roku. To co zobaczycie na ekranie swojego komputera powinno przypominać tabelę poniżej

tabela notowan polskich akcji

Krok 3

Ponieważ interesują nas silne już ukształtowane trendy musimy posortować tą tabelę. Ja osobiście zakładam, że możemy mówić o rozwiniętym trendzie jeżeli jest to stała tendencja trwająca powyżej 3 miesięcy. O tym dlaczego zakładam 3 miesiące i więcej w przypadku trendu wyjaśniałem we wpisie: Jaki powinien być twój horyzont inwestycyjny

Sortujemy tabelę po wartościach od największych do najmniejszych za ostatnie 6 miesięcy.  Tabela powinna wyglądać tak jak poniżej.

notowania polskie za ostatnie 6 miesiecy

Krok 4

Teraz widzimy, które akcje zyskały najwięcej w ostatnich 6 miesiącach. Żeby zidentyfikować te, na których panuje trend musimy wybierać akcje gdzie były wzrosty nie tylko w ostatnich 6 miesiącach ale również w ostatnich 3 oraz przez ostatnie 30 dni.

Jak widać z tabeli powyżej ten warunek jest spełniony dla następujących spółek ZST, PIW, OAT, PRF,  ale nie jest spełniony dla spółek KVT i MRC

Ignorujemy zmiany cen w dniu dzisiejszym oraz za ostatnie 5 i 10 dni bo przecież akcje nie rosną każdego dnia.

Jeżeli widzimy kolor czerwony na tych krótkich interwałach to prawdopodobnie obecny trend średnioterminowy jest w korekcie i może właśnie jest dobry moment na wejście na rynek. Jeżeli akcje również drożały w krótkim terminie to prawdopodobnie notowania danej spółki są właśnie w ruchu w górę w trendzie i trzeba poczekać na korektę w celu zajęcia pozycji.

Krok 5

Oczywiście posługiwanie się samą tabelą nie pozwoli nam w 100% zidentyfikować trendów ale pozwoli szybko zidentyfikować wykresy, na które warto spojrzeć. Każdą z zidentyfikowanych spółek trzeba otworzyć w osobnym oknie i przyjrzeć się wykresowi. Moment wejścia musicie wyznaczyć za pomocą innych narzędzi i dobrze znanych sobie metod.

Jeżeli poszukujesz jeszcze dłuższych trendów możesz zacząć od sortowania zmian cen akcji od początku roku lub przełączyć tabelę na jeszcze dłuższe horyzonty czasowe i szukać trendów trwających jeszcze dłużej. Opcję, którą należy wybrać zaznaczyłem na żółto na zrzucie ekranu zamieszczonym poniżej.

wieloletnie trendy na gieldzie

Powyższy schemat znajdzie zastosowanie na wszystkich rynkach. Serwis Stooq.pl ma tą zaletę, że oferuje notowania wielu giełd i walorów dlatego nie ważne na jakich rynkach inwestujecie jest duża szansa że znajdziecie walory które Was interesują.

Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zainspirował Was do przeglądania rynku w poszukiwaniu trendów. O innych metodach analizy i identyfikacji trendów pisałem kiedyś we wpisie Analiza trendu. Pozwoli on Wam jeszcze bardziej rozszerzyć swój warsztat narzędzi inwestora w kwestii analizy trendów.

Dodaj komentarz