Ile można wyciągnąć na Starbucks? Pytanie to zadał mi ktoś dzisiaj przy kawie. Wynika z niego, że pytający nie rozumie jak w ogóle działa inwestowanie w akcje. Zainspirowało mnie to do tego właśnie artykułu. Postaram się w nim wyjaśnić wszystkie podstawy inwestowania w akcje, oczywiście w możliwie najprostszy sposób.
O akcjach pisałem wielokrotnie. Zazwyczaj były to wpisy typu: Kiedy sprzedawać akcje, Jak mądrze kupić akcje, Jak tanio kupować wspaniałe akcje itp. Nigdy jednak nie napisałem o tym czym akcje są i jak działa mechanizm inwestowania z nim związany.
Pora to nadrobić…
…a zacznę od tego czym są akcje
Co to są akcje?
Każda akcja to papier wartościowy, który reprezentuje własność w spółkach giełdowych. W praktyce wygląda to tak, że każda spółka akcyjna jest podzielona na wiele małych elementów. Każdy taki element jest reprezentowany przez jedną akcję. Każda spółka ustala na ile elementów, akcji dane przedsiębiorstwo jest podzielone. Zasada jest prosta – im masz więcej akcji tym większą część danej spółki posiadasz.
Każdy posiadacz, nawet jeśli jest to jedna akcja, może nazywać siebie akcjonariuszem spółki. Oznacza to również, że staje się jej współwłaścicielem z tym wyjątkiem, że nie ponosi się jednak odpowiedzialności prawnej za to, co robi spółka. W przypadku bankructwa spółki akcjonariusze nie muszą spłacać długów spółki.
Posiadacze akcji nabywa też pewne prawa, obowiązujące tak długo jak długo są posiadaczami tychże akcji. Najważniejsze z nich to prawo głosu na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, którego zadaniem jest powoływanie rady nadzorczej. Ta w imieniu akcjonariuszy zarządza spółką.
Będąc posiadaczami akcji nabywamy również prawo do dywidendy. Za każdym razem kiedy spółka zdecyduje się do wypłaty zysku dla akcjonariuszy my, jako posiadacze akcji, dostaniemy należną nam wypłatę, proporcjonalną do ilości posiadanych akcji.
Trzecim prawem jakie otrzymujemy, jest prawo poboru, dzięki któremu mamy pierwszeństwo nabywania akcji w nowych emisjach. Te prawo pozwala nam utrzymać stały procent udziałów. Jeżeli nie interesuje nas zwiększanie zaangażowania w spółkę, możemy z tego prawa zrezygnować.
Ze względu na charakterystykę giełdy wszystkie rozliczenia akcji odbywają się elektronicznie. W przeszłości każda akcja była papierowa i widniało na niej imię i nazwisko właściciela.
Jak działa inwestowanie w akcje
Żeby móc powiedzieć, że inwestujemy w akcje musimy je najpierw posiadać. Proces ten zaczyna się od kupna. Najłatwiej jest nabyć akcje spółek notowanych na giełdzie. Możemy je kupić za pomocą biur maklerskich lub brokerów, którzy są pośrednikami pomiędzy nami a giełdą, która zajmuje się ich obrotem czyli kojarzy kupujących i sprzedających.
Jeżeli kupimy już jakieś akcje to płacimy za nie określoną cenę. W momencie zakupu stajemy się akcjonariuszem i nabywamy prawa, o których pisałem powyżej. Od tego momentu akcje możemy trzymać na swoim elektronicznym rachunku. Jeżeli spółka zdecyduje się na wypłatę dywidendy otrzymamy ją na swoje konto. Z samego posiadania akcji nie czerpiemy żadnych innych zysków poza ewentualnymi wypłaty dywidendy. Jako inwestorzy liczymy na wzrost ich wartości. Jeżeli tak się stanie to w momencie gdy zdecydujemy się na sprzedaż, otrzymamy za nie więcej pieniędzy niż zapłaciliśmy.
Wiedzę o tym jak działa dywidenda możecie poszerzyć między innymi we wpisach wymienionych poniżej
-5 rzeczy, które powinna mieć dobra spółka dywidendowa
Zupełnie odwrotnie ma się sytuacja jeżeli ceny akcji spadną. Kiedy je sprzedamy otrzymamy mniej gotówki niż za nie zapłaciliśmy. W takiej sytuacji poniesiemy stratę.
Jako posiadacze akcji możemy nimi obracać. Kupować, sprzedawać, dokupywać lub też pozbywać się tylko ich części. Pojedyncza akcja jest najmniejszą jednostką jaką możemy operować. Nie możemy kupować ani sprzedawać połówek akcji. Za każdym razem kiedy sprzedajemy akcje zamieniamy je na gotówkę. Właśnie jej ostateczna ilość decyduje o tym, czy jako inwestorzy zarabiamy czy też tracimy pieniądze.
Sposoby inwestowania w akcje
Najbardziej popularnym sposobem inwestowania w akcje jest inwestowanie w tzw. „akcje fizyczne”, czyli kupowanie ich bezpośrednio na giełdzie, za pośrednictwem biura maklerskiego.
Jak się pewnie domyślacie nie jest to jedyna dostępna nam opcja. Możemy korzystać z możliwości jakie dają nam nowoczesne instrumenty finansowe.
Poniżej wymienię te najbardziej znane i najczęściej używane przez inwestorów na całym świecie.
- Kontrakty Terminowe na akcje
- Kontrakty CFD na akcje
- Opcje na akcje
- Spread Betting na akcjach
Każda z powyższych metod różni się pewnymi elementami od inwestowania w fizyczne akcje.
O specyfice części tych instrumentów pisałem już na blogu. Możecie poszerzyć swoją wiedzę czytając artykuły wymienione poniżej:
Co jest potrzebne do inwestowania w akcje
Żeby móc inwestować w akcje potrzebujemy kogoś kto będzie pośredniczył między nami, inwestorami giełdą, która sprawuje nadzór na handlem akcjami.
Taką rolę spełniają biura maklerskie i brokerzy. Bez korzystania z ich usług, czyli prowadzeniu dla nas rachunku nie jesteśmy w stanie inwestować w akcje.
Jeżeli już rozumiecie akcje i czujecie się na siłach spróbować swoich sił zacznijcie od konta demo. Może to brzmi śmiesznie ale może wam to zaoszczędzić sporo nerwów i rozczarowań. O tym jak można uczyć się inwestowania ma koncie demo pisałem tutaj
W najbliższym czasie napiszę artykuł, w którym opiszę najbardziej popularne strategie inwestowania w akcje. Zachęcam do zapisanie się na newsletter. Powiadomię Cię mailowo o tym kiedy ten artykuł się ukaże.