czy z giełdy można się utrzymać

Czy z giełdy można się utrzymać

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

W dzisiejszych czasach inwestowanie zrobiło się coraz bardziej popularne. Dzięki niemu chcemy pomnażać nasze oszczędności. Apetyt rośnie w miarę jedzenia i coraz częściej słyszymy pytanie czy z giełdy można się utrzymać?

Krótka odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Jest wiele osób, sam znam kilka, które utrzymują się wyłącznie z inwestowania na rynkach finansowych. Musisz jednak przy tym zrozumieć, że nie jest to tak proste jakby się mogło wydawać i na pewno nie każdemu uda się to osiągnąć.

W tym wpisie poniżej przejdę przez 5 punktów, które muszą zostać spełnione, żeby móc spróbować tego stylu życia, do którego można utrzymując się z giełdy.

Czy z giełdy można się utrzymać – 5 rzeczy które są Ci do tego potrzebne

1.Kapitał inwestycyjny 

Posiadanie kapitału inwestycyjnego jest pierwszym warunkiem, którym musisz spełnić żeby zacząć się utrzymywać z giełdy.

Pod drugie kapitał musi być odłożoną kwotą pieniędzy na inwestycje. Nie mogą to być pieniądze, które odłożyłeś na wakacje, studia Twoich dzieci lub zwyczajnie na rachunki. To musi być kapitał, który leży i czeka aż pojawią się atrakcyjne okazje do zainwestowania.

Dodatkowo Twój kapitał musi być pokaźną sumą pieniędzy, żeby kilka stratnych transakcji a możesz być pewien, że takie się zdarz,ą nie zjadło jego dużej części. Podsumowując potrzebujesz solidnej porcji gotówki, której nie będziesz używać na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych i którą potencjalnie możesz stracić.

Wielkość potrzebnego kapitału to sprawa indywidualna bo zależy jaki rynek wybierzesz. Czy będziesz korzystać z instrumentów lewarowanych a jeżeli tak to jak mocnego lewara użyjesz? Na pewno musisz pamiętać, że od zysków będziesz musiał płacić podatki.

2.Ogromna wiedza o rynkach

Potrzebna Ci będzie ogromna wiedza o rynkach i inwestowaniu. Rynki oraz instrumenty, na których zdecydujesz się będziesz musiał dokładnie zgłębić i zrozumieć. Poleganie na zwykłej, szybkiej spekulacji byłoby po prostu zbyt ryzykowne. Nie ważne czy myślisz o utrzymywaniu się z giełdy teraz czy dopiero w przyszłości proponuję, żebyś zaczął zdobywać wiedzę regularnie już teraz.

Będziesz musiał opanować i biegle posługiwać się analizą techniczną i fundamentalną. Te dwa typy analiz są w dzisiejszych czasach podstawą wykonywania większości transakcji. Ktoś kto chce utrzymywać się z giełdy musi być w nich mistrzem.

Utrzymywanie się z giełdy będzie również wymagało od Ciebie bycia cały czas na bieżąco z wszystkim, co dzieje się na rynku i w gospodarce. Każdy jest trochę inny ale będziesz musiał wyrobić sobie jakiś nawyk, rutynę poświęcania czasu na przygotowania do „pracy”

Inwestowanie na giełdzie będzie po części nową pracą. Będziesz przeglądał i czytał wszystkie wiadomości, które trafiają na rynek który sobie wybrałeś.

3. Doświadczenie

Duże doświadczenie przyjdzie z czasem. Zbudujesz je ucząc się na błędach a te na pewno się zdarzą.

Zanim zdecydujesz się na utrzymywanie z giełdy dobrze byłoby gdybyś inwestował już przez jakiś czas jako dodatkowe zajęcie. Unikniesz w ten sposób wielu rozczarowań.

4. Cierpliwość

Pewnie brzmi to śmiesznie ale będziesz musiał być cierpliwy. Prawda jest taka, że dobre okazje inwestycyjne nie zdarzają się często. Przez większość czasu a niektórzy twierdzą że jest to około 80% czasu na giełdzie nic wartego ruchu, się nie dzieje albo stosunek zysku do ryzyka nie jest na tyle dobry żeby podejmować ryzyko. Pozostałe 20% czasu na rynku powinny zatem być okazjami. Może się zdarzyć, że przez 6 albo 12 miesięcy na rynku będzie niewiele się działo a Twój kapitał musi czekać.

Warto by było, żebyś się czymś zajął. Posiadanie jakiegoś regularnego zajęcia, nie pracy, bo przecież utrzymujesz się z giełdy pozwoli Ci cierpliwie czekać i nie podejmować pochopnych decyzji.

5. Psychika

Ostatnia sprawa, pewnie najważniejsza to Twoja psychika. Jeżeli chcesz utrzymywać się z giełdy tylko bo masz dużo czasu i jeszcze gorzej za mało kapitału jest doskonałą receptą na porażkę. Musisz przygotować swoją głowę na to, że będziesz podejmował ryzyko. Będziesz kupował gdy inni będą panicznie je sprzedawać. Musisz być gotowy na to, że będziesz często robił inaczej niż tłum drobnych inwestorów. Z drugiej strony przez większość czasu gdy wszyscy się będą giełdą ekscytować Ty będziesz czekał i twierdził, że na rynku niewiele się dzieje.

Inwestowanie szczególnie w sposób profesjonalny jest zajęciem stresującym. Ty i Twoja głowa i ciało musicie być gotowi na stres. Zastanów się czy będziesz w stanie to robić przez kolejne 5 czy 10 lat. Przez większość tego czasu będziesz czekał i czekał ale jak będą okazję będziesz robił rzeczy, które większości wydają się być nieracjonalne. Ty i Twoja głowa będziecie z tym sami. Musisz być na to gotowy, żeby nie zwariować.

Utrzymywanie się z giełdy podsumowanie

To prawda można utrzymywać się giełdy. Wiele osób tak robi ale nie doszło do tego w jeden dzień.

Proponuję, żebyś zanim rzucił swoją codzienną pracę i w całości poświęcisz inwestowaniu zastanów się jaki wpływ na twoje całe życie będzie miało utrzymywanie się z giełdy.

Pamiętaj o tym, że możesz inwestować tylko pieniędzmi, które nie są Ci potrzebne do zaspokojenia codziennych potrzeb życiowych takich jak płacenie rachunków czy kupowanie jedzenia.

Daj sobie czas i zapewnij sobie dodatkowe źródło dochodu na wypadek gdyby nie udało Ci się osiągać wystarczających zysków na początku.

Zbuduj strategię inwestowania, dywersyfikacji portfela i zarządzania ryzykiem. Dowiedz się jak rozsądnie wykorzystać swój dostępny kapitał Dywersyfikuj swój portfel inwestując tylko niewielkie kwoty w każdą inwestycję. Unikniesz w ten sposób dużych strat jeżeli rynek obróci się przeciwko Tobie.

Na koniec prawda jest taka, że utrzymywanie się z giełdy nie jest pozbawione ryzyka. Może się okazać, że stracisz cały kapitał. Jeżeli nie jesteś gotowy na utratę całego kapitału zapomnij o utrzymywaniu się z giełdy. Traktuj inwestowanie jako dodatkowe zajęcie, ucząc się rynków i samego siebie. Kto wie z perspektywie kilku lat pewnie rozwiniesz się do tego stopnia jako inwestor, że będziesz w stanie przejść na utrzymywanie się z giełdy.

Dodaj komentarz