czy warto teraz kupowac akcje

Czy warto teraz kupować akcje

Autor: Szymon
Opublikowany:

Czy warto teraz kupować akcje to pytanie pojawia się za każdym razem gdy rynkami finansowymi zaczyna mocniej bujać. Nie ważne czy jest to COVID czy też inne wydarzenie zawsze gdy na rynku pojawia się strach a inwestorami zaczynają targać emocje do relacjonowania takich wydarzeń włączają się media, które na co dzień nie relacjonują wydarzeń na rynku.
W takich właśnie momentach w wielu miejscach, również w głowach szczególnie początkujących inwestorów szczególnie pojawia się odwieczne pytanie czy warto teraz kupować akcje. Pojawiają się wtedy eksperci, nawet tacy, którzy nigdy nie obracali prawdziwymi pieniędzmi i próbują odgadnąć jak rozwinie się sytuacja w najbliższym czasie.

Byłem w identycznej sytuacji. Będąc początkującym inwestorem bałem się tych okresów na rynku. Nigdy nie wiedziałem co zrobić. Jeżeli już coś robiłem nie byłem pewien czy jest to słuszna decyzja. Targały mną emocje. A na końcu czułem się oszukany.

W miarę nabierania doświadczenia ułożyłem to sobie w głowie i zacząłem postępować schematycznie. Poniżej przytaczam kilka wskazówek jak możecie ułożyć to sobie w głowie albo co zrobić, żeby wyjść z tych zawirowań nie koniecznie z zyskiem ale na pewno nie czuć się przegranym, oszukanym czy też pokonanym przez rynek.

Niestety nie jestem dać Ci gotowej odpowiedzi czy warto kupić akcje tu i teraz bo to na te pytanie nie da się w sposób jednoznaczny odpowiedzieć. Pytanie postawione jak w tytule nie jest precyzyjne. Nie wiadomo jakie akcje, nie wiadomo na którym rynku, nie wiadomo w jakim horyzoncie czasowym.

Dostaniecie ode mnie kilka wskazówek, które pomogą Wam świadomiej i samodzielnie podjąć taką decyzję.

Jak odpowiedzieć na pytanie czy warto teraz kupować akcje

Po pierwsze…

…i to jest absolutnie najważniejsze musisz być pewny swojego systemu inwestycyjnego. To podstawa. Przy tej okazji chciałbym przytoczyć cykl artykułów, które napisałem w zeszłym roku. „7 Kroków Do Odnoszenie Sukcesów Na Giełdzie”. Musisz być absolutnie pewien, że powody dla których chcesz kupić akcje są racjonalne. Że nie rządzą tobą emocje.

Po drugie…

…pamiętaj o swoim horyzoncie inwestycyjnym. Tu znowu mogę polecić wpis z zeszłego roku „Jaki wybrać horyzont inwestycyjny” Jeżeli grasz w długim terminie to właśnie kiedy nie jesteś tego pewien jest to zazwyczaj najlepszy moment do zakupów. Kup trochę akcji od razu i czekaj na dalszy rozwój wydarzeń. Wciąż przestrzegając swojego systemu inwestycyjnego.

Po trzecie…

Oceń ryzyka związane z sytuacją makroekonomiczną. Zastanów się czy może rozwija się coś co może kompletnie zmienić obraz rynku. W 2008 rynki zaczęły spadać na długo przed upadkiem Lehman Brothers. Stało się tak dlatego, że zwolniła gospodarka. Ludzie zaczęli tracić pracę W konsekwencji nie byli w stanie spłacać kredytów. W ten sposób zaczął się kryzys kredytowy. Przyczyną była najzwyklejsza występująca od czasu do czasu recesja i przekonanie ludzi, ze rynek zawsze rośnie. Jeżeli nie widzisz nic co kompletnie zmienia sytuację na rynku to pewnie jest to świetny moment do kupna akcji.

Po czwarte…

Statystycznie na hossy trwają dłużej niż bessy i rynek powraca do wzrostów. To stawia Cie w dobrej sytuacji. Nawet jeżeli nie masz systemu inwestycyjnego i nie oczekujesz nie wiadomo jakich zysków jutro. To zawsze jest dobry moment na na kupno dobrych silnie fundamentalnych akcji. Nie możesz jednak kupować w ciemno. Zawsze musisz trzeźwo ocenić sytuacje i oszacować ryzyko.

Po piąte i ostatnie…

…wcale nie najmniej ważne. Nie słuchaj innych, szczególnie ekspertów w telewizji. Samodzielnie podejmij decyzję.

Dorzucilibyście coś do tej listy? Jakie macie doświadczenia?

Dodaj komentarz