indeks vix

Co to jest indeks VIX i jak można wykorzystać go w inwestowaniu

Autor: Szymon
Opublikowany:

CBOE Volatilty Index, w Polsce znany jako indeks VIX lub też jako indeks strachu, jest główną miarą zmienności rynków akcyjnych. Poprawna interpretacja zachowania poziomu indeksu VIX może dać nam wgląd w to, jak zawodowi i instytucjonalni inwestorzy postrzegają rynek w krótkim okresie. Dzięki niemu możemy przygotować swój portfel inwestycyjny zanim nastąpią silne ruchy na rynku.




Co to jest indeks VIX

Indeks VIX, którego oficjalną, angielską nazwą jest Chicago Board Options Exchange (CBOE) Volatility Index, mierzy jak dużej zmienności zmian cen na rynku profesjonalni inwestorzy oczekują na indeksie S&P500 w ciągu najbliższych 30 dni. Profesjonaliści nazywają to zmiennością implikowaną, ponieważ notowania VIX oparte są o rynek opcji, który jest wykorzystywany do zabezpieczania się przed niekorzystnymi dla posiadaczy akcji zmianami na rynku.

Kiedy VIX rośnie oznacza to, że inwestorzy spodziewają się dużych ruchów na giełdzie w kolejnych tygodniach. Spadający VIX oznacza, że inwestorzy spodziewają się małych ruchów na giełdzie w kolejnych tygodniach. Zmiany VIX nie mówią na o tym czy ruchy będą wzrostowe czy spadkowe mówią nam tylko o ich dynamice.

Przyjęło się jednak że wzrosty indeksu VIX często zapowiadają spadki, bo te same w sobie są z reguły dynamiczne.

Jak indeks VIX mierzy zmienność rynku

Indeks VIX mierzy zmienność rynku poprzez śledzenie opcji opartych o indeks S&P500. Opcje oparte o ten indeks są powszechnie wykorzystywane przez dużych inwestorów instytucjonalnych to zabezpieczenia ich ogromnych portfeli pełnych akcji próbując przewidzieć czy rynek pójdzie w górę czy w dół.

Dla większości uczestników rynku rynek opcji wciąż wydaje się być niezrozumiały. Ten instrument w swojej budowie nie jest tak oczywisty jak akcje poszczególnych spółek czy też indeks śledzący notowania pewnej wybranej grupy spółek. Nie wchodząc za mocno w szczegóły VIX śledzi wszystkie możliwe opcje PUT i CALL wygasające w najbliższym miesiącu. Wszystkie te dane są zbierane i sprowadzone do jednej liczby jaką właśnie jest indeks VIX.

Podsumowując przyjęło się mówić że jeżeli VIX jest na poziomie 12 lub niżej to rynek jest w okresie małej zmienności. O dużej zmienności mówimy gdy VIX jest powyżej 20. Czasami również widzimy VIX na poziomach przekraczających 30. Ten ostatni mówi na o tym, że rynek jest bardzo niestabilny.

Jak można inwestować w indeks VIX

Na rynku dostępnych jest wiele instrumentów gotowych do zainwestowania naszych pieniędzy, które pozwolą nam uzyskać ekspozycję na indeks VIX. Mamy do wyboru kontrakty terminowej, tak jak na każdy inny indeks na świecie. Możemy również kupować i sprzedawać opcje.

Mamy również dostęp do szeregu rozmaitych ETFów śledzących notowania kontraktów terminowych na indeks VIX. Można je sprzedawać i kupować dokładnie w ten sam sposób jak wszystkie inne ETFy dostępne na rynku. Użycie gotowych ETFów po prostu umożliwi nam w prosty sposób uzyskanie dostępu do indeksu VIX.

Poniżej wymieniam kilka najbardziej popularnych (najpłynniejszych) ETFów na VIX

  • VIXY – ProShares VIX Short-Term Futures ETF śledzący kontrakty terminowe wygasające w najbliższych 30 dniach.
  • VXZ iPath S&P 500 VIX Mid-Term Futures ETN (VXZ) śledzący kontrakty terminowe na VIX wygasające za od 4 do 7 miesięcy

Powyższe ETFY można znaleźć i sprawdzić sobie jak działają w praktyce zakładając np. konto DEMO u znanego brokera XTB. Link tutaj

Każdy z Wam oczywiście musi samodzielnie zdecydować, czy i w jaki sposób chciałby zarabiać na zmianach indeksu VIX. Ostateczna decyzja należy do Was.

Jak podejmować decyzje inwestycyjne na podstawie indeksu VIX

Profesjonalni inwestorzy polegają na szerokiej gamie danych i narzędzi aby utrzymać się na rynku. Dzięki dzisiejszej technologii często mamy dostęp do tych samych narzędzi jakimi dysponują profesjonaliści. VIX jest jednym z takich wskaźników, który jest dostępny dla każdego. Pozwala on nam zrozumieć w którym kierunku zmierza rynek. Jesteśmy w stanie stwierdzić czy zaraz nie zacznie się jakiś dynamiczny ruch w dół albo w górę. Możemy też jasno zauważyć, że na przykład rynek uspokaja się po okresie dużej zmienności.

Profesjonalni inwestorzy patrząc na VIX często kierują się tzw. zasadą powrotu do średniej. W myśl tej zasady jeżeli rynek wykonuje dynamiczny ruch w górę czy też w dół to oznacza że następnie cena będzie próbować wrócić do swojego średniego poziomu.

Indeks VIX śledzi tendencję SP500 do odchodzenia od średniej a następnie powrotu do niej. Np kiedy rynki akcji wydają się względnie spokojne ale indeks VIX rośnie zakłada się że ceny na SP500 za chwilę wykonają jakiś duży ruch w górę lub w dół. Kiedy VIX spada zakłada się że cena będzie wracać w kierunku swojej długoterminowej średniej a okres większej zmienności niedługo się zakończy.

Jeżeli posiadasz w swoim portfelu np sporo akcji i zauważysz, że indeks VIX rośnie oznacza to, że nadchodzi wzrost zmienności na rynku. Może warto w takiej sytuacji rozważyć redukcję posiadanych akcji i przeniesienie środków na inne klasy aktywów, które są bardziej bezpiecznie np obligacje albo fundusze rynku pieniężnego. Alternatywą może być realizacja zysku i przeczekanie zawirowań na rynku siedząc na gotówce.

Z drugiej strony, w okresach, gdy VIX spada, wskazując na możliwość pojawienia się większej stabilności na giełdzie, sensowniejsze może być skupienie się na pojedynczych akcjach lub innych bardziej ryzykownych aktywach, które mogą dobrze radzić sobie w okresach wzrostu.

Pamiętaj tylko że podczas inwestowania inwestowanie nie da się w 100% przewidzieć jak i kiedy ceny na giełdzie będą się zmieniały. VIX jest jedynie sugestią i tak samo często jego zachowanie poprawnie i nie poprawnie przewiduje przyszłe wydarzenia na rynku.

Niektóre z linków zawartych w tym artykule są linkami afiliacyjnymi. Oznacza to, że jeżeli skorzystasz z usług na innych stronach mogę z tego powodu otrzymać małą prowizję. Nie będzie to jednak miało wpływu na cenę czy jakość usług dla Ciebie.

Dodaj komentarz