W niedalekiej przyszłości zamierzam skupić się na zagadnieniu konstruowania portfela inwestycyjnego. Zanim to nastąpi chciałbym jednak poruszyć kilka zagadnień, które są fundamentem do pełnego zrozumienia tego zagadnienia. Na pierwszy ogień idzie pod lupę współczynnik BETA.
BETA jest jednym z współczynników ryzyka. Jednak zanim skupię się na odpowiedzi co to jest BETA i jak w praktyce można wykorzystać ją w inwestowaniu na giełdzie ,wyjaśnię bardzo ogólnie czym są współczynniki ryzyka. Warto wiedzieć o nich małe co nieco.
Współczynniki ryzyka w inwestowaniu
Pewnie zadajecie sobie pytanie po co Wam to wiedzieć? Jakie ma to znaczenie dla inwestora indywidualnego? Jest to dobre pytanie, szczególnie jeśli Twój portfel jest prosty (masz w nim tylko kilka spółek), to nie musisz przywiązywać wielkiej wagi do współczynników ryzyka. Do prostego inwestowania wystarczy „zwykła” matematyka. Chociaż z drugiej strony warto jednak chociaż zrozumieć, co to są współczynniki ryzyka, gdyż często słyszy się o nich w telewizji, czy czyta w prasie.
Jednak jeżeli chcesz w przyszłości skonstruować portfel inwestycyjny z prawdziwego zdarzenia i dokładnie zrozumieć na jakie ryzyko i zmienność będziesz wystawiony warto zrozumieć czym one są.
Taka wiedza przyda się również jeżeli chcesz zrozumieć jak działają duże fundusze, w jaki sposób dobierają spółki według ryzyka oraz jak starają się profilować swoje ryzyko.
Co to jest BETA
Najprościej mówiąc współczynnik BETA jest matematyczną miarą zmienności akcji względem jakiegoś punktu odniesienia.
Innymi słowy można powiedzieć, że BETA odzwierciedla jak mocno będą zmieniały się ceny danych akcji na giełdzie względem poziomu odniesienia. Takim poziomem odniesienia jest zazwyczaj główny indeks danej giełdy, gdzie są notowane dane akcje.
Można też myśleć o beta, jako o tendencji zwrotu papieru wartościowego do reagowania na wahania na rynku.
Spółki małe będą miały zazwyczaj współczynniki BETA większe od 1 a zatem ich notowania będą reagować mocniej na wszystkie informacje docierające na rynek.
Spółki największe mogą mieć współczynniki BETA mniejsze od 1 a zatem ich notowania będą mniej zmienne niż główny indeks.
Jak interpretować współczynnik BETA
BETA na poziomie 1 oznacza, że notowania danych akcji powinny zmieniać się dokładnie o takie same wartości jak główny indeks (punkt odniesienia).
BETA poniżej 1 oznacza, że notowania akcji będą zmieniały się o mniej niż indeks i analogicznie Beta powyżej 1 oznacza, że notowania danych akcji będą zmieniały o więcej niż indeks.
Na przykład, jeśli beta wynosi 1,2 to spółka będzie miała o 20 procent większą zmienność niż indeks odniesienia. Ilustrując to na przykładzie jeżeli np WIG20 spadnie o 1% to akcje dla których współczynnik wynosi 1.2 spadną o 1.2%
Jak w praktyce wykorzystywać współczynniki Beta w inwestowaniu
Na początek warto po prostu zacząć od sprawdzania BETY i spróbować zrozumieć jak ma się ona do tego jak zachowuje się portfel Waszych akcji na co dzień. Analiza BETY przed dokonaniem inwestycji pozwoli Wam lepiej przewidzieć jej wynik.
Jeżeli jesteś inwestorem, który nie jest odporny na duże wahania cen akcji, to we własnym portfelu powinieneś szukać akcji o niskim współczynniku BETA.
Jeżeli zauważysz, że w portfelu masz np tylko spółki o wysokiej Becie dobrym pomysłem może być kupno spółki o niższej wartości BETA, żeby zmniejszyć zmienność portfela.
Analogicznie jeżeli Twoje spółki mają niskie BETY może warto kupić spółkę o większej zmienności. Zazwyczaj może to być spółka mniejsza z większym potencjałem wzrostu ceny. Będzie ona bardziej zmienna, ale nie powinno to znacząco wpłynąć na zmienność całego portfela.
Na BETĘ można też patrzeć z punktu widzenia horyzontu i celu inwestycyjnego. Jeżeli np inwestujesz tylko nadwyżki a Twoim celem jest inwestowanie na emeryturę Beta sama w sobie nie jest dla Ciebie tak ważna. Najważniejszy będzie dla Ciebie potencjał wzrostu ceny.
Chętnie dowiem się czy Wy stosuje jakieś współczynniki ryzyka przy dobieraniu spółek do portfela? Napiszcie mi maila albo zostawcie komentarz.