jak zacząć inwestować na giełdzie i osiągnąć sukces

5 podstaw które musisz zrozumieć żeby osiągnąć sukces na giełdzie

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Wiele osób pyta mnie jak osiągnąć sukces na giełdzie? Co jest najważniejsze? Od czego zacząć? W co inwestować? Ile można zarobić? Te wszystkie pytania są jak najbardziej na miejscu. Na niektóre z nich już odpowiedziałem w poprzednich wpisach. Dziś skupię się na 5 podstawach na giełdzie, które musisz zrozumieć żeby odnieść sukces. Jest to absolutnie niezbędne.
Od czegoś trzeba zacząć. Moim zdaniem należy zacząć od dogłębnego zrozumienia kilku spraw na tyle oczywistych, że bardzo często zapominanych. Niektóre z nich są nawet pomijane w literaturze traktującej o grze na giełdzie.

Osobiście głęboko wierzę, że ich zrozumienie, a przede wszystkim zaakceptowanie pozwoli przejść przez proces nauki inwestowania na giełdzie oraz pierwsze transakcje w łatwiejszy sposób.

1.Jedna strona zarabia to druga traci

Jakby nie patrzyć na inwestowanie na giełdzie to zawsze jest ktoś kto stoi po drugiej stronie Waszych transakcji. Upraszczając, jeżeli Wy zarabiacie, to po drugiej stronie ktoś traci i na odwrót. Na rynkach finansowych mierzysz się z innymi realnymi ludźmi. Często bywa tak, że po drugiej stronie transakcji stoją ogromne inwestycje finansowe często posiadające nad Wami przewagę w postaci lepszego i szybszego dostępu do informacji. Zdarzyć się również może tak, że po drugiej stronie stoi bezlitosny system komputerowy. Czy stoisz przez to na straconej pozycji? Nie. Każdy może wygrać tą grę w długim terminie. Na pewno nie możesz wygrywać za każdym razem i będziesz również tracił. Tracą również systemy komputerowe. Chodzi o to, żeby zarabiać w długim terminie

2.Prowizje mają ogromne znaczenie

To często zapominana rzecz. Prowizje w grze na giełdzie mają ogromny wpływ na Twój ostateczny wynik inwestycyjny. Każda wykonana transakcja, każde wejście i wyjście z rynku to koszt.  Nie są to duże sumy ale jeżeli robicie dużo transakcji to może się z tego uzbierać spora suma. Może warto przemyśleć czy wszystkie transakcje, które robicie są niezbędne.

3.Biura maklerskie zarabiają na emisji akcji

Tak dokładnie jest. Ta trzecia strona transakcji, która umożliwia nam dostęp do rynku zarabia najwięcej na emisjach akcji. Zrobią wszystko, żeby przedstawiać wprowadzane przez siebie spółki na giełdę w jak najlepszym świetle.

4.Nie będziesz wygrywać za każdym razem

Jak już wspomniałem wyżej nie nastawiaj się, że będziesz zarabiał w każdej transakcji. Straty są częścią tej gry. Tracą wszyscy nawet systemy HFT. Po prostu musisz skupić się na tym jak nie tracić w długim terminie.

5.Na giełdach całego świata istnieje ogromny konflikt interesów

Biura maklerskie oraz duże banki inwestycyjne wciąż wydają nowe rekomendacje. Publikują analizy. Dlaczego to robią? Chcą, żebyś handlował jak najwięcej. Za każdą wykonaną przez Ciebie transakcję pobiorą prowizję. Istnieje również teoria, że duże banki inwestycyjne poprzez swoje rekomendacje dostarczają płynności na rynku dla swoich klientów. Mam tu na myśli sytuację kiedy np jakiś duży fundusz czy inwestor kupił pokaźny pakiet akcji jakiejś firmy i planuje sprzedaż pozycji. Ze względu na rozmiar nie może tego zrobić tak po prostu, ponieważ wywołałby falę wyprzedaży i zmniejszył swój zysk. Zwraca się wtedy do instytucji finansowej o wydanie rekomendacji kupna i wielu drobnych inwestorów kupuje akcje z nadzieją osiągnięcia zysku. To co naprawdę dzieje się w tle to to, że duży inwestor sprzedaje swoją pozycję i inkasuje większy zysk.

Jeżeli miałbyś zrobić tylko jedną rzecz w swoim rozwoju jako gracz giełdowy w tym roku to dokładnie przemyśl powyższe 5 punktów. Ich dogłębne zrozumienie jest niezbędne do odnoszenia sukcesów w grze na giełdzie.

Dodaj komentarz