Inwestowanie nie musi być wcale skomplikowane, a wystawianie na ryzyko swoich ciężko zarobionych pieniędzy na rynkach finansowych powinno pozwolić Ci realizować Twoje życiowe cele i pomagać spełniać marzenia. Prawidłowo używane zasady inwestowania pozwolą Ci spać spokojnie i uniknąć emocjonalnej karuzeli.
Żeby odnosić sukcesy w inwestowaniu musisz mieć plan działania, przeprowadzić własne analizy, zarządzać ryzykiem a przede wszystkim być cierpliwym. Do tego potrzebujesz jeszcze genialnych pomysłów na inwestycje.
Prawda, że wszystko brzmi tak prosto?
Problem polega na tym, że spektakularne inwestycje, które podwajają lub potrajają swoje wartości zdarzają się niezmiernie rzadko. Dużo więcej jest dobrych stabilnych spółek, które wypłacają regularną dywidendę i pracują dla Ciebie w długim terminie.
Sztuka polega na wyborze inwestycji nie tylko takich, które dadzą zarobić ale również takich które będą zgodne z Twoim stylem inwestycyjnym i pozwolą Ci spać spokojnie.
W poszukiwaniu złotego środka na pewno nie zaszkodzi Tobie znajomość 10 złotych zasad inwestowania
Złote Zasady Inwestowania
1.Miej Plan
Jeszcze zanim wystawisz swoje pieniądze na ryzyko na rynkach finansowych musisz dokładnie wiedzieć jakie są Twoje cele inwestycyjne. Czemu i po co inwestujesz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci określić jakiej stopy zwrotu się spodziewać. Nie będziesz mieć problemu z wyborem rodzaju inwestycji, a Twój horyzont inwestycyjny będzie wynikową innych założeń.
2.Nigdy nie inwestuj w coś czego nie rozumiesz
Właściwie nagłówek wyjaśnia wszystko. Nie powinniśmy inwestować w produkty, których do końca nie rozumiemy. Jeżeli nie do końca rozumiemy jak działa dźwignia finansowa to Forex czy też kontrakty terminowe będą dla nas bardziej ryzykowne niż dla kogoś kto dokładnie rozumie jak działają te mechanizmy. Podobnie jest np z certyfikatami inwestycyjnymi. Jeżeli nie rozumiesz jak działa produkt nie inwestuj. Głupio byłoby ponieść stratę i nie móc nawet samemu sobie wytłumaczyć co się stało.
3.Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka
Dywersyfikacja jest niezmiernie ważna. Inwestowanie wszystkich pieniędzy w jedną spółkę to proszenie się o kłopoty. Portfel inwestycyjny powinien być różnorodny: wiele spółek, różne sektory różne klasy aktywów.
4.Szanuj rynek
Zdarza się że rynek mocno rośnie, ale potrafi jeszcze mocniej spadać. Nie kłóć się z nim. Jeżeli twierdzisz, że rynek nie ma racji naprawdę musisz mieć ku temu bardzo dobry powód.
5.Rynek dyskontuje wszystko
Ceny na giełdzie nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości akcji. Są one kombinacją wartości i oczekiwań inwestorów oraz analityków. Dlatego czasem na dobre wiadomości rynek reaguje spadkami, a na złe wzrostami. Tak naprawdę dopiero po publikacji danych albo ogłoszeniu czegoś po reakcji rynku możemy ocenić jakie były oczekiwania inwestorów.
6.Inwestowanie razem z tłumem nie zawsze jest najlepsze
Faktem jest, że w krótkim terminie inwestowanie razem z tłumem w spółki modne może przynosić dobre rezultaty. Problem polega na tym, że to nigdy nie kończy się dobrze. Większość zazwyczaj nie ma racji i bardzo często modne spółki kończą swoje trendy bardzo dynamicznymi spadkami. Z drugiej strony stoją Ci wielcy inwestorzy, których wszyscy podziwiają. Weźmy np. Warrena Buffet’a. W 2000 roku nie inwestował w spółki internetowe. Innym przykładem jest, że przez ostatnie 2 lata na każdej większej wyprzedaży kiedy CNBC trąbiło o zakończeniu hossy Buffet pojawiał się w mediach i twierdził, że właśnie dokupił akcje. Podsumowując nie zawsze warto jest inwestować jak większość bo większość nie ma racji.
8.Tym razem jest inaczej
Tak dokładnie było w 2008 roku. Wszyscy mówili, że tym razem jest inaczej, że nie ma bańki, że ceny nieruchomości nie mogą iść w dół. Niestety to nieprawda. Nigdy nie jest inaczej. Rynki się zmieniają, ale wciąż poruszają się w trendach. Po każdej hossie przychodzi bessa. Rynek nie zawsze rośnie i nawet największe i najdłuższe trendy w końcu się załamują.
9.Reinwestuj dywidendę
Dywidendę trzeba reinwestować. Procent składany, którym jest właśnie reinwestowana dywidenda został nie bez powodu nazwany przez Alberta Einstein’a ósmym cudem świata. Właśnie w ponownym inwestowaniu dywidendy drzemie największy potencjał inwestowania w spółki dywidendowe.
10. Myśl o wartości nie o cenie
Na koniec najważniejsze. Mimo wszystkich powyższych zasad zawsze należy myśleć o tym ile coś jest naprawdę warte a nie na ile wycenia to rynek.