zlecenie na gieldzie

10 Rzeczy które musisz sprawdzić zanim złożysz zlecenie na giełdzie

Autor: Szymon
Ostatnio uaktualniony:

Wykonałeś swoją pracę domową. Zanalizowałeś dziesiątki akcji. Jesteś przekonany, że te o których myślisz dadzą dobrze zarobić. Jesteś podekscytowany i pełen nadziei. Zanim jednak złożysz zlecenie na giełdzie i Twoje analizy zaczną zderzać się opiniami innych inwestorów na rynku giełdowym musisz dokonać ostatniego sprawdzenia czy aby na pewno nie umknęło Ci coś bardzo oczywistego, a mogącego mieć duże znaczenie dla sukcesu inwestycji przynajmniej w krótkim terminie.

Poprzez lata inwestowania wypracowałem sobie listę rzeczy, które zawsze sprawdzam w ostatniej chwili zanim złożę zlecenie na giełdzie. Zdarzało się, że po przejściu przez te punkty zmieniałem zdanie co do spółki albo decydowałem się na złożenie zlecenia dopiero za jakiś czas.
Poniższa lista absolutnie nie powinna przekreślać Twoich analiz ma ona na celu tylko i wyłącznie utwierdzenie Cię w przekonaniu, że właśnie teraz w tej chwili jest odpowiedni moment na złożenie zlecenia.

1.Sprawdź jaki jest trend

Każdy twierdzi, że pozycje należy otwierać zgodnie z trendem a nie przeciwko. Upewnij się jeszcze raz jaki jest trend na instrumencie finansowym, którym jesteś zainteresowany. Sprawdź również jaki jest obecnie trend na szerokim rynku. Tu z pomocą może przyjść artykuł który opublikowaliśmy całkiem niedawno: „Analiza Trendu”

2.Dzień odcięcia dywidendy

Warto sprawdzić, szczególnie jeżeli masz zamiar kupić akcje, czy aby na spółce nie będzie w najbliższym czasie odcinana dywidenda. Warto sprawdzić czy obecna ekscytacja akcjami nie jest wynikiem jakiejś specjalnej dywidendy. Z drugiej strony nie zawsze warto kupować akcje tuż przed takim dniem. Spróbuj ocenić czy ewentualne odcięcie dywidendy może mieć wpływ na zachowanie akcji Twojej upatrzonej spółki.

3.Raportowanie Wyników

Na pewno już sprawdzałeś, ale warto jeszcze raz upewnić się, że spółka nie zmieniła daty raportowania wyników. Najgorsze co może się stać to, że w momencie gdy kupisz akcje, spółka zaraportuje złe wyniki a Ty dowiesz się o tym dopiero sprawdzając dlaczego akcje mocno spadają. Podsumowując jeżeli w najbliższym czasie spółka ma raportować wyniki może warto wstrzymać się ze złożeniem zlecenia

4.Publikacje danych makroekonomicznych

Sprawdź czy w najbliższym czasie czy nawet dniu, w którym zamierzasz złożyć zlecenie na giełdzie nie są publikowane jakieś bardzo ważne dane makroekonomiczne. Jeżeli są to naprawdę ważne dane i długo wyczekiwane przez rynek mogą one potencjalnie wstrząsnąć rynkiem.

5.Decyzje banku centralnego

Czy sprawdziłeś kiedy bank centralny ogłosi swoją najnowszą decyzję o stopach procentowych? Jeżeli decyzja zaskoczy rynek może mieć to wpływ na Twoją inwestycję.

6.Wybory

Nie zdarzają się często, ale za to potrafią nieźle zabujać giełdą a szczególnie rynkiem walutowym Forex. Osobiście unikam otwierania nowych pozycji w momencie gdy ma zmienić się władza i polityka prowadzona w danym kraju.

7.Ilość krótkich pozycji

Punkt szczególnie istotny gdy inwestujesz na rynkach bardziej rozwiniętych gdzie dozwolona jest gra na krótko. Np na giełdzie w Londynie lub Nowym Jorku zdarzają się spółki gdzie spora część akcji dostępnych w obrocie giełdowym jest pożyczona. Oznacza to że wielu, zapewne dużych inwestorów, obstawia spadki. Zastanów się czy stajesz po właściwej stronie. Jak mocno jesteś przekonany, że masz rację? Przykładową stroną na której znajdziesz tego typu informacje będzie witryna o nazwie short squeeze.

8.Czy spółka zarabia pieniądze

Punkt dość oczywisty i na pewno znasz odpowiedź na te pytanie. Z doświadczenia jednak wiem, że zdarza się nam wszystkim uleć modzie czy też namowom znajomym. Ten punkt traktuję jako wentyl bezpieczeństwa przed wpakowaniem się w kłopoty. Inne tego typu punkty warte sprawdzenia opisywałem kiedyś we wpisie: „Jak mądrze kupić akcje na giełdzie – 10 prostych zasad”

9.Wskaźnik Cena/Zysk

Bardzo ważny element w przypadku inwestowania w spółki nowe, male i perspektywiczne. Zdarza się, że takie spółki są mocno przewartościowane i nawet małe zawiedzenie rynku w publikacji wyników może wywołać korekty rzędu 30%-50% i nie ma w tym nic dziwnego. Tylko czy będziesz chciał wtedy siedzieć na potencjalnej stracie?

10.Ogólny wywiad o firmie

Rynkiem giełdowym często rządzą plotki. Każdego dnia pojawiają się nowe. Prasa dodatkowo je rozdmuchuje. Większość z nich umiera po pewnym czasie. Ja jestem zdania, że w każdej nawet najgłuszej plotce jest zawsze ziarenko prawdy. Dlatego warto wykonać te dodatkowe wyszukiwanie w Google i sprawdzić najświeższe newsy. Należy szukać plotek o potencjalnych fuzjach, procesach sądowych, wycofaniach produktów z rynku itp. Nawet jeżeli niczego nie znajdziecie to było warto jeszcze raz sprawdzić.

Podsumowując warto spędzić nawet tą dodatkową godzinę żeby jeszcze raz sprawdzić wszystkie najważniejsze rzeczy zanim złożysz zlecenie na giełdzie

Dodaj komentarz