Inwestować w złoto fizyczne czy może kupić jednostki ETF, które dają ekspozycję na zmiany cen złota? To jest jeden z dylematów jakie może mieć inwestor chcący zagrać pod jakiś scenariusz na rynku złota.

Ja osobiście jestem zwolennikiem inwestowania w ETFy. Nie mam niestety monopolu na rację dlatego spróbuję przybliżyć Tobie wady zalety dwóch sposobów inwestowania.

Inwestowanie w złoto fizyczne

Zacznę od tego w jaki sposób można zainwestować w złoto fizyczne

Kupno biżuterii – pomysł najprostszy trzeba jednak pamiętać, że kupując błyskotki nie kupujemy tylko złota ale również wartość artystyczną danych przedmiotów.

Inwestowanie w złote monety – również ciekawy pomysł ale tu znów oprócz złota kupujesz również wartość kolekcjonerską. A z tą bywa różnie.

Inwestowanie w Sztabki Złota – to bardzo czysty sposób inwestowania w złoto. Możesz je kupić w Narodowym Banku Polskim lub u jakiegoś innego dystrybutora. Jeżeli chcesz zgłębić ten kanał sprzedaży możesz zacząć od np. tej firmy: BullionVault

Wady i Zalety Inwestowania w Złoto Fizyczne

Nie można zainwestować na spadki więc możesz zarabiać tylko w momencie gdy cena złota rośnie

Jeżeli kupiłeś złote sztabki i nie zdecydowałeś się ich trzymać w domu tylko korzystasz z jakiejś specjalistycznej firmy ponosisz koszty przechowywania złota. Zaletą w tym przypadku jest, że firma która przechowuje złoto będzie również w stanie pomóc Ci te złoto sprzedać jeżeli zechcesz. Jeżeli z kolei trzymasz sztabkę złota w domu do raczej nie zanieść jej z powrotem do NBP. Problemem też może być otworzenie konta u takiego dystrybutora przelanie mu pieniędzy i później odzyskanie pieniędzy. Duże dobre firmy mają swoje siedziby za granicą, a przelewy międzynarodowe do najtańszych nie należą. Podsumowując masz wiele różnych kosztów transakcyjnych do rozważenia.

Generalnie będziesz miał dużo zachodu z upłynnieniem złota w postaci monet czy też biżuterii. Kupując te przedmioty kupiłeś również wartość kolekcjonerską oraz element artystyczny. To co dla Ciebie przy kupnie miało wartość X nie koniecznie musi mieć znów wartość X dla innych gdy dojdzie do sprzedaży.

W przypadku upadku firmy, która przetrzymuje dla Ciebie złoto szczególnie gdy ma siedzibę za granicą: Gdzie będziesz ich szukać? Jak będziesz dochodził swoich praw?

Inwestowanie w złoto za pomocą ETFów

Możemy wyróżnić 2 typy ETFów, które śledzą ceny złota na świecie. ETF, które uzyskują swoją ekspozycję na ten rynek poprzez depozyty w złocie fizycznym oraz ETFy, które zbudowane są w oparciu o instrumenty pochodne np. kontrakty terminowe na złoto i w ten sposób naśladują cenę złota.

Wady i Zalety Inwestowania w Złoto za Pomocą ETF

Możesz grać na spadki cen złota na rynku nie ważne jaki panuje trend na rynku zawsze możesz grać z trendem

Masz praktycznie nie ograniczona płynność – przez to że ETFy notowane są na dużych giełdach zawsze znajdzie się dla Ciebie druga strona transakcji.

Możesz handlować 24 godziny na dobę prawie tak samo jak na rynku Forex. Są ETFy np. GLD SPDR Gold Trust, który jest notowany w Londynie Nowym Jorku oraz Tokio. Zapewnia Ci to płynność praktycznie 24 godziny na dobę.

Możesz korzystać z dźwigni finansowej. – Istnieją ETFy lewarowane na złoto, które zapewniają dźwignię 2:1 lub 3:1.

Jeżeli chcesz skorzystać z jeszcze większej dźwigni możesz sam inwestować w kontrakty terminowe.

Musisz pamiętać o ryzyku walutowym. Mimo, że np. fundusz ETF GLD jest notowany w Londynie to jednak jest on kwotowany w funtach brytyjskich więc realizacja zysku lub straty na innej giełdzie niż otwarcie pozycji wystawia Cię na dodatkowe ryzyko kursowe.

Jak już wspomniałem na początku ja jestem zwolennikiem inwestowania w złoto za pomocą ETFów. Inwestowanie w ten kruszec jest jakąś alternatywą dla rynku akcji. Dlatego wolę trzymać się swojego normalnego brokera niż bawić się w inne często nieznane mi firmy próbujące zrobić pieniądze na złotej hossie, która od kilkunastu lat mamy.

Newsletter
Już 205 osób zapisało się na mój Newsletter i regularnie otrzymuje powiadomienia tylko o nowych artykułach bez żadnego spamu oraz posiadają dostęp do specjalnego działu download

* = required field