Wykresy giełdowe, ich używanie, konfigurowanie a szczególnie interpretacja to temat rzeka. Ilu inwestorów, tyle różnych podejść do tematu. Do tej pory niewiele miejsca poświęciłem temu zagadnieniu na blogu. Kiedyś napisałem tylko post ilustrujący w jaki sposób konfiguruję wykresy, czyli co według mnie na wykresie giełdowym powinno się znaleźć.

O ile wspomniany wyżej wpis będzie bardziej użyteczny w konfigurowaniu wykresów pod analizę techniczną, to dzisiaj spróbuję temat ugryźć nieco szerzej i przejść przez kilka najbardziej popularnych rodzajów wykresów giełdowych, zwrócić Waszą uwagę na to, gdzie i które rodzaje wykresów mają zastosowanie. W konsekwencji chcę żebyście po przeczytaniu tego wpisu mieli świadomość dostępnych opcji oraz żebyście byli w stanie samodzielnie zdecydować, który rodzaj wykresu będzie najlepiej pasował do Waszego stylu inwestycyjnego.

Popularne wykresy giełdowe

Wspomniałem już, że różnych wykresów jest wiele. Jednak jakoś się tak utarło, że najpopularniejszymi są:

Wykresy liniowe

Najprostszy i najbardziej podstawowy sposób graficznego odwzorowania ceny. Linia wykresu odzwierciedla ceny zamknięcia w danym interwale czasowym.

wykres liniowy

Wykresy świecowe

W porównaniu z wykresami liniowymi te wykresy są dużo bardziej precyzyjne. Do ich rysowania potrzeba więcej danych: ceny otwarcia, ceny zamknięcia, ceny maksymalnej oraz ceny minimalnej. Pośród wszystkich świecówek największą popularność zyskały wykresy oparte o świece japońskie.

wykres świecowy

Wykresy punktowo symboliczne

Najbardziej popularną odmianą tego rodzaju wykresów jest wykres w postaci kółek i krzyżyków. Odzwierciedla on jedynie zmianę ceny. Nie pokazuje jej poziomu. Na tego typu wykresach nie istnieje też linia czasu. Wykorzystywane są głównie do śledzenia i identyfikacji odwracających się trendów.

wykres punktowo symboliczny

Kto korzysta z wykresów świecowych

Jak już wspominałem, ilu inwestorów tyle przyzwyczajeń i sposobów używania wykresów. Wiele zależy od indywidualnych preferencji. Niemniej jednak tego typu wykresy zwykle wykorzystywane są przez zwolenników grania w krótkim terminie czyli wszystkich day traderów. Fani analizy technicznej również zazwyczaj będą bardziej skłonni używać tego rodzaju wykresów ze względu na zawarte w nich ceny ekstremalne. Wiele wskaźników analizy technicznej używa tych parametrów jest więc naturalnym żeby je również widzieć na wykresie.

Kto korzysta z wykresów liniowych

Wykresy liniowe jako, że pokazują tylko i wyłącznie cenę zamknięcia, znajdują swoje zastosowanie u tych, którzy grają na giełdzie w długim terminie i nie zawsze interesują ich ekstremalne wartości ceny w czasie sesji. Używają ich również zwolennicy stwierdzenia, że na giełdzie najważniejsza jest cena zamknięcia. Cała reszta się nie liczy.

Fundamentaliści, inwestujący tylko i wyłącznie na podstawie danych finansowych, właściwie nie potrzebują żadnych wykresów. Jeżeli już ich używają to do wizualizacji zmiany ceny w czasie wykres liniowy powinien w zupełności wystarczyć.

Kto korzysta z wykresów punktowo symbolicznych

W mojej ocenie korzystają z nich tylko wariaci lub inwestorzy staromodni. W dzisiejszych czasach, gdy mamy do dyspozycji komputery, nie ma już takiej potrzeby aby rysować wykresy samodzielnie i w ten sposób podejmować decyzje inwestycyjne. Osobiście nie znam nikogo kto używa tego typu wykresów.

Jeżeli jednak są gdzieś używane to zazwyczaj znajdują zastosowanie w analizach odwracania trendów, które trwają miesiącami lub latami.

Jak zdecydować, które wykresy giełdowe są dla Ciebie?

Żeby zdecydować, który rodzaj wykresu powinien znaleźć się na Waszych monitorach musicie pogodzić ze sobą kilka kwestii:

Horyzont inwestycyjny

Im dłuższy macie horyzont tym mniej będziecie potrzebować wykresów świecowych. Liniowe sprawdzą się równie dobrze.

Analiza Fundamentalna a Analiza Techniczna

Rodzaj wykresu a sposób waszego inwestowania nie ma aż tak dużego znaczenia. Analizę techniczną można przeprowadzić na obu rodzajach wykresów. Wszystko zależy od tego, jak mocno dokładni chcecie być w uwzględnianiu wszystkich ekstremów. Duża skrupulatność wymusi na Was używanie świec.

Rodzaj rynku

Do rynku akcji na pewno wystarczą wykresy liniowe. Z kolei rynki kontraktów terminowych czy też Forex raczej zostały zdominowane przez wykresy świecowe. Ten stan rzeczy jest głównie spowodowany naturą tych rynków. Granie na giełdzie z użyciem dźwigni finansowej wymaga od inwestorów większej precyzji w określaniu momentów wejść i wyjść. Ustawianie ciasnych stop lossów również wymaga precyzji, którą te wykresy zapewniają. Na rynkach terminowych również dużo częściej spotkacie inwestorów. którzy podejmują decyzje na podstawie matematycznych systemów a te używają wiele różnych danych, do których wyliczenia potrzebne są właśnie informacje zawarte na wykresach świecowych.

Własne preferencje

Warto po prostu używać tego co lubicie, rozumiecie i zapewnia Wam wszystkie Was interesujące informacje. Dodam tylko, że warto dążyć do upraszczania rzeczy i nie przesadzać z liczbą wodotrysków na wykresach giełdowych.

Materiały dodatkowe:

 

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami