Z definicji nie jestem wielkim fanem analizy technicznej, ale jak każdy kto inwestuje na giełdzie czasem z niej korzystam. Mam swoje ulubione wskaźniki co na pewno już wiecie po czytaniu artykułu „Co powinień zawierać wykres giełdowy”. Wiecie również, że najczęściej używanym przeze mnie wskaźnikiem, a zarazem moim ulubionym jest właśnie wstęga Bollingera.

Lubię go na tyle mocno, że w 2013 roku zdecydowałem się pojechać na London Money Show, gdzie jednym z prelegentów był właśnie John Bollinger, twórca tej koncepcji.

Po wysłuchaniu wykładu zmieniłem kompletnie sposób w jaki jej używam bo prawidłowa interpretacja tego wskaźnika nie jest to tak oczywista jakby się mogło na pierwszy rzut oka wydawać.

Historia powstania wstęgi Bollingera

Wstęgi Bollingera zostały wynalezione, a właściwie zdefiniowane na początku lat 80. Główną obserwacją, która doprowadziła do ich odkrycia była to, że zmienność ceny jest dynamiczna a nie statyczna. Można by powiedzieć też mi odkrycie, każdy to wie. Jednak w latach 80 gdy komputery nie były tak powszechne było to dość nowatorskie założenie. Dosyć tej historii…

Jak prawidłowo używać wstęgi Bollingera

W oryginalnej formie składa się ona z 3 składowych

  • średniej kroczącej 20 okresowej
  • górnej wstęgi oddalonej od średniej o 2 odchylenia standardowe
  • dolnej wstęgi oddalonej od średniej o 2 odchylenia standardowe

Zagadnienie ochylenia standardowego rozwinąłem we wpisie: „Interpretacja Odchylenia Standardowego w Inwestowaniu”

Tak właśnie wygląda tradycyjny układ wstęg Bollingera

Jak więc jej używać

Ogólnie przyjęło się, że gdy cena dotyka górnej wstęgi to jest to sygnał sprzedaży oraz odwrotny przypadek to gdy cena dotyka dolnej wstęgi to jest to sygnał kupna. Tak właśnie twierdzi wiele osób. Jest to bardzo mylna koncepcja. Wstęgi Bollingera absolutnie nie powinny być używane w ten sposób.

Jak więc powinno się coś takiego interpretować

  • Jeżeli cena znajduje się w okolicach górnego ograniczenia wstęgi oznacza to że na rynku jest względnie drogo względem średniej ceny z uwzględnieniem obecnej dynamiki
  • Jeżeli cena znajduje się w okolicach dolnego ograniczenia wstęgi oznacza to że na rynku jest względnie tanio względem średniej ceny z uwzględnieniem obecnej dynamiki

Powyższe 2 przykłady dają jedynie wyobrażenie czy jest drogo czy tanio. To absolutnie nie są sygnały zakupu ani sprzedaży.

Wstęgi Bollingera aktywnie reagują na zmienność rynku. W okresach o dużej zmienności rozszerzają się, a w okresach małej zmienności zacieśniają się.

Według twórcy wskaźnika powinno się to interpretować w następujący spósób

  • Bardzo wąska wstęga oznacza, że zaraz nastąpi wzrost zmienności rynku i da to początek kolejnemu mocnemu ruchowi rynku
  • Bardzo szeroka wstęga oznacza natomiast zakończenie czegoś i najczęściej oznacza zmianę tendencji ruchu

Wszystko co wymieniam poniżej to są tak naprawdę tylko interpretacje i pewien sposób patrzenia na rynek. Z całego wykładu, w którym uczestniczyłem najbardziej odkrywcze było dla mnie w jaki naprawdę sposób wstęgi Bollingera generują sygnały kupna i sprzedaży. Jest to interpretacja na jaką nigdy wcześniej nie trafiłem w żadnej innej literaturze.

Okazuje się, że najbardziej sprawdzającym się sygnałem kupna i sprzedaży wynikającym ze wstęg Bollingera jest tzw układ podwójnego dna oraz podwójnego szczytu.

Co to oznacza…

Spójrzmy na wykres poniżej

wstęga Bollingera przykład interpretacji

Na powyższym wykresie zaznaczyłem kombinację spadkowych świeć. W ostatniej zamalowanej świecy spośród zaznaczonych rynek osiąga nowe minimum cenowe, ale nie osiąga nowego minimum względem wstęgi Bollingera. Dokładnie taki i tylko taki układ jest silnym sygnałem kupna.

Podobnie miałaby się sytuacja z sygnałem sprzedaży. Gdyby zdarzyła się sytuacja w której rynek osiąga nowe maksimum cenowe ale nie jest ono nowym maksimem względem wstęgi Bollingera oznaczało by to silny sygnał sprzedaży

Podsumowując wydaje mi się, że wokoło wstęg Bollingera powstało wiele mitów i nieprawdziwych intepretacji. Mimo, że jest to narzędzie powszechnie znane to tak naprawdę jak twierdzi twórca wskaźnika jego zastosowanie ogranicza się do bardzo niewielu przypadków.

Ja byłem zachwycony jego wykładem. Na koniec zamieszczam fotkę z wykładu gdzie niestety widać tylko cień tego już niemłodego amerykanina.

wykład o wstęgach bollingera

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami