Jak zwykle wczoraj wieczorem po zamknięciu sesji giełdowej w USA przeglądałem internet. Sprawdzałem Facebooka, żeby zobaczyć co wszystkie strony za którymi podążam ostatnio opublikowały. W ten sposób trafiłem na krótki film zrobiony przez magazyn The Economist na temat: Jak będzie rozwijała się demografia na świecie do 2060 roku”

2060 to zdecydowanie odległa przyszłość co od razu sugeruje, że będę nawiązywał do inwestowania długoterminowego. Najpierw jednak zachęcam do obejrzenia filmu (trwa tylko 4 minuty) nie jako gotowego pomysłu na inwestycję ale jako inspirację do zastanowienia się na pewnym schematem myślenia o otaczającym nas świecie.


Artykuł ukazuje się w cyklu O Giełdzie Przy Kawie – Szorty czyli cyklu krótkich wpisów aktualnych w momencie publikacji. Więcej o tym cyklu możecie przeczytać we wpisie „O giełdzie przy kawie”


Zacznij od obejrzenia poniższego filmu a potem przeczytaj co wyniosłem z tego filmu…

Film jest krótki ale pełen danych. Pokazuje jak zmieni się struktura społeczeństwa na przestrzeni kolejnych 45 lat. Jak dla mnie jest to po prostu niesamowite, że zmieni się tak w wiele w stosunkowo niedługim czasie. Bo to raptem nieco połowa życia jednego pokolenia.

Wracając do inwestowania….

Skoro wiadomo w jakim kierunku zmierza świat chcę żebyście dołączyli do mnie w snuciu planów jak na tym można zarobić…

Społeczeństwo zestarzeje się więc:

  • wzrośnie zapotrzebowanie na opiekę medyczną
  • będzie potrzeba więcej leków
  • będzie potrzeba więcej domów spokojnej starości
  • ludzie będą potrzebowali więcej sprzętu do rehabilitacji
  • itp…

Zwiększy się też ogólna liczba ludzi na świecie

  • oni wszyscy będą potrzebowali domów
  • będą musieli jeść i wzrośnie zapotrzebowanie na jedzenie
  • i tak dalej i tak dalej

Opcje i różne potrzeby można mnożyć bez końca

Generalnie będzie potrzeba więcej wszystkiego co jest niezbędne do dłuższego życia. Analiza nie mówi o tym czy ludzie staną się bogatsi czy nie, więc powinniśmy zakładać tylko zaspokojenie najważniejszych potrzeb ludzkości.

W takiej sytuacji może zdarzyć się, że około 2060 roku najlepiej będzie posiadać spółki, które będą swoimi produktami adresować właśnie te podstawowe potrzeby.

W 2000 roku skończyła się hossa dot com’ów, z kolei w 2008 skończyła się hossa w budowlance…

Kto wie może gdzieś w przyszłości zdarzy się kolejna hossa w budowlance, może będziemy mieli hossę firm farmaceutycznych.

Może w cenie będą spółki, które zaadresują podstawowe potrzeby ludzkości w jakiś innowacyjny sposób.

Wiele pytań bardzo niewiele odpowiedzi. Na pewno nie znajdziemy na nie odpowiedzi w najbliższym czasie, ale warto pamiętać o tego typu analizach przy podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych szczególnie jeżeli inwestujemy pod własną emeryturę.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami