Jestem Wam winien uzupełnienie do jednego z poprzednich artykułów z cyklu Rekomendacji Giełdowych czyli Ciekawych Spółek i ETF’ów gdzie opisywałem możliwy scenariusz na rynku fuzji i przejęć w sektorze tytoniowym.

Poprzedni artykuł można przeczytać tutaj:

Dlaczego warto zainwestować na giełdzie w spółki przemysł tytoniowego

Skoro już Wiesz o czym pisałem wcześniej czas na mały uaktualnienie po informacjach, które zostały zakomunikowane na giełdzie przed otwarciem sesji we wtorek 15 lipca 2014.

  • Tobacco Reynolds International (RAI-US) oraz Imperial Tobacco (IMT-GB) ogłosiły, że przejmują spółkę Lorillard (LO-US) za cenę 68 dolarów i 88centów za akcję.
  • Reynolds kupuje cześć Lorillard produkującą tradycyjne papierosy mentolowe, a Imperial Tobacco dostanie część produkującą elektroniczne papierosy marki E-BLUE.
  • Zakup dokonany zostanie za gotówkę i akcje. Żeby sfinansować tą transakcję Reynolds wyemituje dodatkowe akcje gdzie większość z nich zostanie zakupione przez British American Tobaco (BATS-GB), które oficjalnie poinformowało, że chce tylko i wyłącznie utrzymać swoje 42% udziałów w Reynolds.

Jak była reakcja rynku?

Bardzo ciekawa i kompletnie dla mnie nie zrozumiała okazała się reakcja rynku. Wszystkie wyżej wymienione firmy zareagowały dużą przecenę ceny akcji. O ile potrafię zrozumieć  przecenę na akcjach BATS-GB, IMT-GB oraz RAI-US, które muszą wydać dużo pieniędzy, żeby zwiększyć swoje zyski w przyszłości o tyle nie mogę zrozumieć ponad 10% spadku cen akcji LO-US. Cena docelowa 68.88 jest znana i w moim odczuciu kurs powinien dobic do niej. Tak jednak się stało. Próbowałem znaleźć jakikolwiek logiczny powód takiego zachowania kursu. Poszukiwałem informacji w amerykańskim CNBC w programach Half Time Report oraz Fast Money. Niestety bez skutku. Fuzja ta przeszła niejako bez echa. Została tylko skomentowana, że inwestorzy boją się, że transakcja nie będzie sfinalizowana.

Co z tego wszystkiego wynika w perspektywie inwestycji?

Jeżeli przejęcie nie dojdzie do skutku to LO-US ma wciąż bardzo silną pozycję w USA szczególnie w segmencie papierosów elektronicznych. Jest to wciąż dynamicznie rozwijający się rynek. Zyski spółki będą rosły i dalej będzie płacić dywidendę. Przy takim obrocie wydarzeń cena akcji w długim terminie powinna osiągnąć 80 dolarów

Jeżeli przejęcie dojdzie do skutku to cena akcji LO-US powinna wrócić do poziomu 68 dolarów i 88 centów i ich posiadacze dostaną część tych pieniędzy w gotówce a część w postaci akcji RAI-US.

Kto wygra najbardziej na tej transakcji?

Tu sytuacja wygląda najciekawiej. W moich oczach największą wartością LO-US było posiadanie marki E-BLUE nr 1 na amerykańskim rynku papierosów elektronicznych. Ta część biznesu przypadnie IMT-GB. W tej sytuacji postawił bym tezę, że w średnim terminie to właśnie brytyjskiImperial Tobacco skorzysta na tym najbardziej.

Jak zwykle na koniec, chcę Cię poprosić o zapisanie się na mój Newsletter. Dzięki temu otrzymasz powiadomienia o nowych artykułach, rekomendacjach giełdowych, transakcjach w wirtualnym portfelu oraz uzyskasz dostęp do działu DOWNLOAD, który jest dostępny tylko i wyłącznie dla czytelników zapisanych na Newsletter.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami