Spread betting najłatwiej jest porównać z zakładami sportowymi. Jest to rodzaj spekulacji gdzie możesz założyć się o cenę jakiegokolwiek instrumentu finansowego, którego notowania wyrażone są w sposób liczbowy. Mogą to być np. notowania FTSE100 lub złota i to dowolnego dnia w przyszłości.

Spread betting jest czymś, co pozwala Ci uzyskać ekspozycję na rynki finansowe. Możesz zakładać się czy rynek pójdzie czy w dół. Zarabiasz pieniądze wtedy gdy poprawnie przewidzisz kierunek rynku, a tracisz gdy się pomylisz. Zarabiasz lub tracisz tym bardziej im większy jest ruch danego instrumentu finansowego.

Mimo, że wspomniałem o pewnym podobieństwie do zakładów sportowych, to na pewno domyślasz się, że tak nie jest. W spread bettingu nie płacisz konkretnej kwoty za kupon i czekasz na wynik jakiegoś meczu. Tu sam ustalasz sobie stawkę za każdy punkt ruchu na instrumencie finansowym.

Co jest w tym wszystkim najlepsze?

Dzięki podobieństwu do zakładów sportowych w UK ten rodzaj spekulacji jest kompletnie zwolniony z podatku. Wszystko co zarobisz jest twoim końcowym zyskiem. Nie musisz dzielić się z fiskusem zyskami z transakcji i dywidend. Jest to jeden z licznych powodów, dla których ten rodzaj inwestowania jest bardzo popularny w UK a zupełnie nieznany w innych krajach.

Ważne jest również, że tak naprawdę nie jesteś posiadaczem żadnych fizycznych akcji. Nie masz praw jakie ma akcjonariusz, tu liczy się tylko to jak zmienia się cena. Zaletą natomiast jest to, że otrzymujesz dywidendę jeżeli masz długą pozycję albo płacisz dywidendę drugiej stronie transakcji jeżeli masz pozycję krótką. Spread betting oferuje również dźwignię finansową. W zależności od płynności instrumentu możesz używać dźwigni nawet 20 do 1. Wszystko zależy od tego, co oferuje Twój broker.

Ponieważ Twoje inwestowanie oparte jest o punkty i stawkę za punkt masz nieograniczone możliwości inwestowania na całym świecie i posiadaniu rachunku w dowolnej walucie. Nie ponosisz żadnych kosztów przewalutowań przy otwieraniu i zamykaniu pozycji.

Jak dokładnie działa Spread Betting.

Jak już wspomniałem spread betting jest tylko podobny do zakładów. W rzeczywistości działa w zupełnie inny sposób. Na platformie spread bettingowej nie znajdziesz kursów opartych na prawdopodobieństwie wygranej jakiejś drużyny. To, co tam znajdziesz to ceny zakupu i sprzedaży poszczególnych instrumentów finansowych. Są tam kwotowane 2 ceny –  jedna po której możesz kupić oraz druga, po której możesz sprzedać. Nie płacisz prowizji za otwarcie i zamknięcie pozycji. Należna prowizja jest wkomponowana w spread. Działa to na takiej zasadzie, że broker rozszerza troszeczkę spread rynkowi i na tym właśnie zarabia. Placisz więc w zależności od wielkości pozycji. Nie ma żadnych minimalnych opłat. Pozwala Ci to zarabiać operując nawet małym kapitałem.

Mimo, że na swoim ekranie ciągle widzisz zmieniające się ceny to w momencie, w którym zdecydujesz się otworzyć pozycję, broker poprzez platformę poda Ci zamrożoną cenę i będziesz miał kilka sekund na podjęcie ostatecznej decyzji. Otwierając pozycję będziesz się również musiał zdecydować na jaki czas ma być ważny Twój zakład. Zazwyczaj będzie to 3, 6 lub 9 miesięcy. Niektórzy brokerzy oferują zakłady na następne 15 minut lub nawet na następne 10 lat. W tym drugim wypadku Twój zakład będzie rolowany codziennie po zamknięciu rynku. Twoja pozycja będzie pozostawać otwarta do momentu aż: skończą Ci się pieniądze na rachunku lub Twój zakład wygaśnie lub po prostu zdecydujesz się go zamknąć i zrealizować zysk lub stratę.

Podsumowanie:

 • Sprzedajesz jeżeli uważasz, że cena spadnie
 • Kupujesz jeżeli uważasz, że cena wzrośnie
 • Kupujesz po górnej cenie ze spreadu
 • Sprzedajesz po dolnej cenie ze spreadu
 • Zakłady są deminowane w punktach
 • Sam ustalasz swoją stawkę za punkt
 • Musisz utrzymywać wymagany depozyt zabezpieczający
 • Jeżeli jesteś podatnikiem w UK nie płacisz żadnego podatku
 • Możesz zamknąć swój zakład przed wygaśnięciem
 • Jeżeli Twój zakład wygaśnie zostanie rozliczony po cenie ustalonej w warunkach zakładu

ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO I SPRAWDŹ JAK DZIAŁA SPREAD BETTING W PRAKTYCE

Przykładowy Scenariusz w Spred Bettingu

Krótka na FTSE100

FTSE znajduje się na poziomie 5152 punkty. Masz przeczucie, że indeks będzie miał zły dzień i pójdzie w dół. Decydujesz się na otwarcie krótkiej pozycji. Sprawdzasz kwotowania i broker podaje Ci kwotowanie 5151/5152.

Cena, po której w tej sytuacji sprzedajesz jest 5151. Gdybyś zdecydował się na długą obowiązywała by Cię cena 5152.

Teraz musisz zdecydować się na wielkość swojej pozycji. Oznacza to że musisz zdecydować się na konkretną stawkę za każdy punkt ruchu indeksu. Zazwyczaj brokerzy mają swoją stawkę minimalną oraz maksymalną. Zdarza się również, że obniżają minimalne stawki na pierwsze kilka tygodni po otwarciu rachunku, żeby pozwolić inwestorom przyzwyczaić się do nowego rodzaju handlu na mniejszych pieniądzach. Załóżmy, że decydujesz się na otwarcie krótkiej po cenie 5151 ze stawką 1 funt za punkt. Od teraz będziesz zarabiał 1 funt za każdy, o który FTSE100 spadnie oraz tracił jeden funt za każdy punkt o który FTSE 100 wzrośnie.

Sytuacja potoczyła się zgodnie z Twoimi przewidywaniami i indeks rzeczywiście spadł. Pod koniec sesji sprawdzasz ponownie kwotowania i teraz Twój broker podaje 5095/5096. Decydujesz się na zrealizowane zysku i zamknięcie pozycji. W tym wypadku musisz kupić rynek więc obowiązuje Cię cena 5096. Naciskasz kup i Twoje zlecenie zostaje wykonane.

Podsumowując

 • Sprzedałeś FTSE 100 po 5151
 • Odkupiłeś FSTE100 po 5096

Różnica jest 55 punktów. Przy stawce 1 funt za punkt Twój zysk wyniósł 55 funtów. Przypomnę jeszcze raz jeżeli jesteś podatnikiem w UK nie jesteś winien nikomu żadnego podatku, to Twój zysk na czysto.

O spread bettingu można by pisać jeszcze dłużej. Ten wpis powinień dać Ci niezbędne podstawy. Reszty najlepiej spróbować w praktyce i samemu przekonać się czy ta opcja nam pasuje.

ZAŁÓŻ DARMOWE KONTO I SPRAWDŹ JAK DZIAŁA SPREAD BETTING W PRAKTYCE

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami