Wybór spółek do inwestycji to niełatwa umiejętność. Każdy kto chociaż otarł się o inwestowanie na giełdzie marzy o tym, żeby znaleźć spółkę, która będzie rosła do nieba i pozwoli zarobić majątek. Tylko nielicznym się to udaje.

Jeżeli czytasz mojego bloga regularnie to wiesz, że w tej chwili pracuję nad serią artykułów o Inwestowaniu w wartość. Ta właśnie dziedzina inwestowania może przybliżyć Cię do osiągnięcia tego marzenia o którym piszę wyżej.


Poprzednie części w cyklu Inwestowanie w Wartość możesz przeczytać tutaj:

Część 1  „Inwestowanie w Wartość – Wprowadzenie”

Część 2 „Inwestowanie w Wartość – Szkielet Systemu Inwestycyjnego”

Część 3 „Kryteria wstępnej selekcji spółek”


Do napisania tekstu zainspirowało mnie obejrzenie filmu pod tytułem „Draft Day”. Szczerze polecam, jeżeli lubisz kombinację: sportu, Kevina Costnera i wątku miłosnego. Tego ostatniego jest tam naprawdę nie wiele. Dużo mniej niż w typowym filmie z udziałem tego aktora.

Mniej więcej w połowie filmu jest scena, w której Kevin Costner analizuje zawodników. Próbuje zainspirować swój zespół do dogłębnego sprawdzenia rekrutów przed draftem NFL. Każe im szukać wszystkich wad i słabych stron ale nie dlatego, żeby z nich zrezygnować ale dlatego żeby mieć pełny przegląd sytuacji i podjąć świadomą decyzję. W swoim bardzo inspirującym przemówieniu przywołuje nazwiska gwiazd NFL, w które nikt nie wierzył bo byli za niscy, bo mieli problem z kolanami, bo to, bo tamto. Mimo wszystko osiągnęli sukces.

Ja zrobiłem to samo dla spółek giełdowych. Poniżej zamieszczam listę kilku świetnych spółek giełdowych, pierwszych które przyszły mi do głowy, w które też nie wielu wierzyło. Które były mocno krytykowane w swojej początkowej fazie rozwoju. Nie były popularne. A mimo wszystko rozwinęły się do tego stopnia, że każdy je zna słyszał i korzysta z ich produktów. Spełniły one marzenie wielu inwestorów i dały zarobić fortunę.

Inwestowanie w wartość – Przykłady Cudownych Spółek

Zanim przejdę do naprawdę dużego kalibru warto przytoczyć dwa przykłady polskich spółek

1.Wawel

Przez długie lata nie doceniany. Przez wielu krytykowany za strategię rozwoju oraz za skupianie się na wąskim segmencie produktów. Mimo tego stabilny zarząd i wytrwała realizacja planu długoterminowego pozwoliły spółce rok w rok poprawiać wyniki finansowe. Debiutował na giełdzie po 34 złote za akcje a w tej chwili jest notowany po 1356 złoty. 3900% zysku w 17 lat. I to bez uwzględniania i reinwestowania dywidendy. Ta stopa zwrotu daje 227% zysku rocznie.

2. LPP

Kto by uwierzył, że polska spółka może z sukcesem sprzedawać ubrania pod własną marką w wielu krajach Europy. Debiut po 43 złote a w tej chwili akcje warte są 7850 złoty. 18180% zysku w 14 lat. To daje nam 1298% zysku rocznie. Pokażcie mi jakikolwiek inny instrument finansowy, który dał tyle zarobić

Przenieśmy się teraz na rynek w Londynie

3. British American Tobacco

Ponad 100 lat na giełdzie. W latach 70 i 80 postrzegana jako spółka bez przyszłości. Niekończące się procesy sądowe. Wysokie odszkodowania dla palaczy. A mimo tego stabilny wzrost. Nie znalazłem pełnych danych historycznych ale w 1986 roku była notowana po 1.44 funta w tej chwili około 36 funtów. Płaci około 1.50 funta dywidendy rocznie. To daje średnio 86% rocznie. Jeżeli uwzględnimy jeszcze dywidendę to podwajasz kapitał każdego roku. Czego chcieć więcej. Gdzie jest szczyt dla tej spółki. Jak zaczynali nie byli nawet w indeksie FTSE100. W tej chwili są w FTSE5

Rynek amerykański każdy na pewno słyszał o

4. Apple

Firma która potrafiła nam wmówić, że potrzebujemy tabletów i smart fonów. Nikomu wcześniej się to nie udało. Steve Jobs był wiele razy krytykowany za swoją wizję. Stracił nawet swoje miejsce w zarządzie spółki. Spółka debiutowała w 1984 roku z ceną 44 centy za akcje. W tej chwili notowana po 126 dolarów. To ponad 28 tysięcy procent zysku w 31 lat. To ponad 900% rocznie. Kto by pomyślał

5. Google

Nie jest notowane na giełdzie od dawna ale już zdążyło podwoić swoją wartość. Spółka jeszcze zanim weszła na giełdę była krytykowana za to, że operuje w biznesie bez przyszłości. Mówiono, że nikt nie jest w stanie wygrać z Yahoo. A teraz nikomu wcześniej nie znana nazwa stała się czasownikiem. Kiedy ostatnio użyłeś wyrażenia wygooglaj to…

6.Starbucks

Debiutował w 1992 roku w cenie 32 centy za akcję. W tej chwili notowany jest po 49 dolarów. To daje 16000% zysku w 23 lata. To jest 700% rocznie. Jeżeli weźmiesz pod uwagę ich dywidendy to zysk jest jeszcze większy. Tu mówiono, że ludzie nie potrzebują pić kawy poza domem. A teraz często mówi się, że pije się Starbucks’a a nie kawę. To kolejny przykład spółki, która na stałe zagościła w naszym życiu.

7. Coca Cola

Wiele lat niedoceniana, ale Warren Buffet w nich wierzył i kupował ich akcje wiele lat. Wcześnie zrozumiał ich model biznesowy. Dane jakie znalazłem sięgają 1962 roku gdzie była notowana po 3 centy za akcję. W tej chwili jest to 41 dolarów. 137 tysięcy procent zysku w 53 lata. To jest 2500% rocznie. I tu znowu nie uwzględniam dywidendy. Jej roczna kwota to około 1.20 dolara rocznie za każdą akcję którą w 1962 mogłeś kupić po 3 centy. Fenomenalny wzrost.

Jakie spółki będzie można nazwać cudownymi za 10 lub 20 lat

No właśnie jakie spółki są w tej chwili nie doceniane. Które akcje są krytykowane, ale za 10 lub 20 lat wszyscy je pokochają. Które firmy dadzą taką stopę zwrotu, że inwestorzy będą sobie myśleć gdybym tylko umiał zidentyfikować te akcje. Czy będzie to Tesla Motors gdzie nikt nie wierzy, że elektryczne samochody zdominują świat. Może będzie to 3D Printers – producent drukarek 3D gdzie wszyscy uważają, że nigdy nie będzie to rozwiązanie dostępne masowo bo po co komu taka drukarka w domu. A może Facebook, Twitter – które są krytykowane że nie mają pomysłu na to jak zarabiać pieniądze przezwyciężą swoje problemy i dadzą zarobić miliony?

Czy może jeszcze inne o których nie słyszeliśmy bo jeszcze ich nikt nie odkrył

Jakie są Twoje typy? W co Ty zainwestujesz swoje pieniądze?

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami