Jak wspominałem w jednym z moich poprzednich wpisów w czasie przerwy wakacyjnej przysłaliście mnóstwo maili z różnymi pytaniami. Wiele z nich było do siebie podobnych. Cieszą mnie te listy, bo dzięki nim wiem, o czym powinienem pisać. Za wszystkie pytania bardzo dziękuję. Nie zawsze pewnie odpowiedź, którą dostajecie w pełni Was satysfakcjonuje ale wierzę, że w większości wypadków jestem przynajmniej w stanie skierować Was na właściwe tory i pomóc uniknąć typowych inwestycyjnych pułapek.

Wsztstkie pytania udało mi się pogrupować w 4 główne zadnienia. Interesującym faktem jest też to, że wiele pytan powtarzało się, dlatego też na potrzeby dzisiejszego wpisu wybrałem te najcześciej sie przewijające.

Analiza Techniczna czy Analiza Fundamentalna

To właśnie pytanie, w najróżniejszych postaciach, było najczęściej zadawane przez Was. Pytaliście zarówno, od której analizy zacząć a także o dobre źródła do nauki. Na te pytanie odpowiadałem już we wpisie:

Analiza Techniczna czy Fundamentalna, która lepiej nadaje się do inwestowania.

Powyższy wpis napisałem ponad 2 lata temu. Na pewno przydałoby się go odrobinę poprawić, co zapewne wkrótce nastąpi, jednak wciąż znajdziecie w nim wiele aktualnych infromacji.

Chcę tylko dodać od siebie, że nie ważne, na którą analizę się zdecydujecie. Ważne jest to byście w miarę możliwości poznali ją jak najgłębiej, zanim zabierzecie się za poznawanie następnej.

Co do źródeł do nauki to wciąż polecam kurs na blogu Akcje Przy Kawie do analizy fundamentalnej oraz Książkę Analiza Techniczna Rynków Finansowych. Właśnie zdałem sobie sprawę, że pomimo iż jest to pierwsza książka jaką kiedykolwiek przeczytałem o giełdzie, to nie napisałem jej recenzji. Nie trafiła ona również na moją osobistą listę 7 książek, które ukształtowały mnie jako inwestora. Z moją listą książek możecie zapoznać się tutaj. Książki o giełdzie, które zmieniły mnie na zawsze.

Jakiego brokera wybrać

Powyższe pytanie również bardzo często przewija się w Waszych mailach.  W swoich pytaniach byliście bardzo konkretni i pytaliście się na przykład o to, które platformy mógłbym polecić czy też które platformy nadają się do poszczególnych instrumentów. By wyjść naprzeciw Waszym oczekiwaniom stworzyłem specjalną stronę, na której wyszczególniono wszystkie warte polecenia domy maklerskie/brokerów, z podziałem ze względu na kraj, w którym mieszkacie oraz rodzaj instrumentów. Tą listę możecie obejrzeć klikając w poniższy link:

  • Najlepsze domy maklerskie (w przygotowaniu)

Co stało się ze stock screenerem w google

Trzecie, najczęściej zadawane przez Was pytanie, dotyczyło darmowe stock screenar’a Google, który umożliwia bardzo szybką selekcję spółek wartych Waszej uwagi. Szczegółowy tutorial jak używać tego narzędzie zawarłem we wpisie Wybieramy Polskie Spółki do Analizy.

W czasie wakacji ten screener przestał działać. Nie wiem co się stało. Nie jestem również w stanie podać Wam równie dobrego zamiennika, który obejmuje warszawską giełdę. Tu prośba do innych czytelników, czy znacie inne tego typu narzędzia? Do głowy przychodzi mi stronka fundamenta.net ale po pierwsze to serwis płatny po drugie chyba mimo wszystko nie taki intuicyjny jak Google.

Dobra wiadomość jest taka, że jest szansa na ponowne uruchomienie usługi. W momencie pisania artykułu screener już  ponownie zaczął działać.

Jak uczyć się inwestowania na giełdzie

To temat rzeka. Przesłaliście mi mnóstwo pytań. Każde było inne. Niektóre dotyczyły książek, w innych pytaliście kiedy warto zacząć inwestować z demo. Pytaliście się też o to, jakie były moje pierwsze kroki na giełdzie. Wszystkie te tematy już wielokrotnie poruszałem na blogu. Niestety wpisy te mimo, że wartościowe to pochowały się głęboko w archiwach bloga i ciężko się czasem do nich dokopać. Pozwolę sobie wypunktować te najważniejsze.

Jak rozliczyć podatek z inwestycji w Polsce jeżeli mieszkasz za granicą

Długo zastanawiałem się czy zamieścić odpowiedzieć na powyższe pytanie na blogu. W końcu zdecydowałem się napisać kilka słów. Zanim jednak zacznę to muszę zaznaczyć, że nie jestem doradcą podatkowym więc zanim podejmiecie jakiekolwiek decyzje, koniecznie sięgnijcie  po poradę eksperta.

Jeżeli mieszkacie za granicą i właśnie tam macie swój ośrodek interesów życiowych to tam powinniście rozliczać podatek. Co to jest ośrodek interesów życiowych? Jest to miejsce zamieszkania w państwie, gdzie mamy ściślejsze powiązania osobiste i gospodarcze. Jest także ważne ile dni danego roku przebywaliście na terenie Polski.  Polecam przeczytać ustawę o PIT i przepisy o miejscu zamieszkania w Kodeksie Cywilnym. 

Nawet jeśli mieszkamy za granicą i nasz ośrodek interesów życiowych jest poza Polską to, niestety, dlatego, że jesteśmy Polakami i polskie biura maklerskie mają nasz numer NIP to  PIT-8C zostanie wystawiony na koniec roku. Dokument ten zostanie wysłany do Urzędu Skarbowego, który będzie oczekiwał, że na koniec roku złożymy im PIT38.

Tu właśnie zaczyna się problem, bo trzeba jakoś polskiemu urzędowi wytłumaczyć, że takiego zeznania od nas nie powinien oczekiwać. To nie zawsze jest proste bo przecież mieszkamy za granicą i nie możemy uśmiechnąć się do pani w okienku.

Kiedy ja miałem ten problem poszedłem w rozwiązanie, które wydawało mi się najprostsze chociaż nie było ono optymalne. Rozliczyłem podatek z inwestycji w Polsce a pozostały podatek rozliczyłem zgodnie z prawem państwa mojego ośrodka życiowego.  Tam też rozliczyłem zyski z giełd zagranicznych. Czemu to rozwiązanie nie jest idealne? Ponieważ w takiej sytuacji możemy utracić możliwość z skorzystania z kwoty wolnej od podatku w kraju zamieszkania. Zyskujemy jednak, w moim odczuciu spokój, od bardzo agresywnych upomnień i żądań wyjaśnień od urzędu skarbowego. Przebolałem więc te 19% żeby tylko nie musieć wyjaśniać paniom w urzędzie dlaczego nie wysłałem im PITu.

Jestem zdania, że każde pytanie, nawet o te najprostsze rzeczy, jest warte zadania. Zachęcam więc do nadsyłania jak największej ilości pytań, nie ważne z jakiej dziedziny inwestowania. W miarę swoich możliwości w ten czy inny sposób postaram się na nie na bieżąco odpowiadać.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami