Całkiem niedawno napisałem post, w którym wyjaśniłem od podstaw na czym polega inwestowanie w akcje. Na końcu tego wpisu obiecałem, że w najbliższym czasie rozszerzę tą wiedzę o podstawowe strategie inwestowania. Zabrałem się do tego szybciej niż planowałem. Chcę uprzedzić, że piszę o tym jakie są strategie inwestowania w akcje a nie o metodach spekulacji. O tym napiszę pewnie za jakiś czas.

Czym jest strategia inwestowania w akcje

Zacznę od wytłumaczenia tego o czym nie będę pisał dziś szerzej, gdyż pozwoli to Wam łatwiej zrozumieć różnicę. Spekulacyjne granie na akcjach polega na wykorzystywaniu pewnych zachowań rynkowych pozwalających osiągnąć krótkoterminowy zysk. Przykładem tego jest kupowanie/sprzedawanie przed ogłoszeniem wyników finansowych. Strategie inwestowania natomiast powinny  przynosić pokaźne zyski w zdecydowanie dłuższym terminie.

Zacznę od tego co ja uznaję za definicję strategii inwestowania w akcje. Strategia jest czymś w rodzaju podejścia do rynku. Jest sposobem wyszukiwania spółek, które nas interesują. Strategia w moim rozumieniu jest podejściem systematycznym. Nie jest szarpaniną pomiędzy rynkiem na naszymi emocjami.  Strategia jest dopasowana do naszej wiedzy, doświadczenia i czymś z czym po prostu czujemy się dobrze. Strategia nie jest również systemem inwestycyjnym gdyż on pozwolą skutecznie wyegzekwować założenia naszych strategii.

Jeżeli czytaliście poprzedni wpis na temat podstaw inwestowania akcje to już wiecie, że żeby na nich zarabiać nie trzeba ich fizycznie posiadać. Istnieją różne instrumenty, które umożliwiają czerpanie zysków z rynku akcyjnego. Mogą to być kontrakty CFD, kontrakty na akcje czy też opcje na akcje.

Strategie, które opisuję dzisiaj najlepiej, mimo wszystko, realizować za pomocą fizycznych akcji. Nie oznacza to, że niemożliwe jest realizowanie ich na innych instrumentach, ale akcje fizyczne będą do tego najbardziej odpowiednie, głównie ze względu ponoszonych kosztów transakcyjnych.

Podstawowe strategie inwestowania w akcje

Po tym długim wstępie pora przejść do konkretów i omówić kilka, najbardziej znanych i podstawowych strategii inwestowania w akcje. Na pewno nie wymienię tu wszystkich. Jestem ciekaw Waszego zdania czy nie pominąłem czegoś oczywistego? A może macie jakąś strategię, którą chcielibyście podzielić się z innymi czytelnikami bloga? Koniecznie dajcie mi znać.

Inwestowanie w akcje w trendzie

To chyba najpopularniejsza i bardzo skuteczna strategia inwestowania w akcje. Polega ona na wyszukiwaniu na rynku akcji, które znajdują się w stabilnych, już dobrze rozwiniętych trendach wzrostowych i kupowaniu ich akcji w czasie korekt.

Strategia ta opiera się na założeniu, że trendy na giełdzie nie odwracają się tak łatwo i potrafią trwać bardzo długo. Czasem nawet kilka lat.

Akcji spełniających te założenia najczęściej szuka się za pomocą analizy technicznej. Wyznacza się linie trendu i czeka, aż korekta sprowadzi cenę akcji do linii trendu. Gdy ta się potwierdzi to następnie kupuje się akcje i czeka aż cena akcji wzrośnie i ustanowi nowy szczyt w trendzie. Wtedy stajemy przed wyborem: akcje można sprzedać inkasując zysk albo trwać w trendzie przez długie miesiące, dopóki się on nie odwróci.

Inwestowanie w akcje pod wzrost wartości wewnętrznej

Ta strategia jest podobna do tej powyższej tylko, że możemy tu całkowicie porzucić analizę techniczną i zignorować trendy. W tym podejściu do gry wchodzi analiza fundamentalna, dzięki której szukamy spółek niedowartościowanych. Łatwiej powiedzieć to niż zrobić. Strategia ta wymaga sporej wiedzy i sporo pracy, ale zyski mogą być naprawdę imponujące.

Spółka niedowartościowana to taka, której wyniki finansowe sugerują, że powinna kosztować dużo więcej niż jej aktualna cena rynkowa. Jest to spółka, której akcje z jakiegoś zupełnie irracjonalnego powodu akcje są zapomniane, niemodne. Teoria zakłada, że moda na rynku się zmieni i ktoś w końcu zauważy  daną spółkę i jej akcje wrócą do normalnych wycen.  Strategia działa najlepiej jeśli skupimy się nie tylko na spółkach niedowartościowanych ale także takich, których wyniki finansowe będą się ciągle poprawiać.

Wykorzystując tą strategię trzymamy akcje tak długo jak poprawiają się jej wyniki finansowe. Czasem może to być wiele lat albo do czasu, aż jej akcje staną się przewartościowane.

Więcej na temat inwestowania w wartość przeczytasz w serii artykułów. Pierwszą część znajdziesz tutaj: Inwestowanie w wartość wprowadzenie

Inwestowanie w akcje pod dywidendę

Inwestowanie w akcje pod dywidendę, to strategia, która polega na wyszukiwaniu spółek, które regularnie płacą dywidendę i z każdym rokiem ją zwiększają. Założenie jest takie, że jeżeli spółka jest w stanie corocznie płacić i zwiększać dywidendę, to jej kondycja finansowa jest dobra i trend ten powinien być kontynuowany. Nie muszę pewnie dodawać, że rosnąca dywidenda powinna iść w parze z rosnącymi przychodami spółki.

Otrzymywaną dywidendę możemy zatrzymywać w postaci gotówki budując nasz regularny dodatkowy dochód. Możemy też skorzystać z procentu składanego i za otrzymane pieniądze kupować jeszcze więcej akcji danej spółki.

Strategia zakłada, że wraz ze wzrostem dywidendy będzie rosła cena akcji, ponieważ inni inwestorzy zostaną przyciągnięci wysokim procentem dywidendy. Ten dodatkowy popyt z ich strony pozytywnie zadziała na notowania spółki.

W tej strategii nie sprzedajemy akcji. Trzymamy je tak długo jak dywidenda rośnie.

Mogę się mylić ale powiedziałbym, że jest to najprostsza i najbardziej wdzięczna strategia inwestowania w akcje. Polecałbym ją szczególnie początkującym inwestorom.

Więcej o inwestowaniu pod dywidendę pisałem np. we wpisie: Jak budować dochód z akcji dywidendowych

Każdą z powyższych strategii opisałem dość krótko. Na pewno nie wyczerpałem tematu. Tak naprawdę o każdej z nich można napisać oddzielny wpis. Jeżeli interesuje Was bardziej któraś z powyższych strategii, to dajcie mi znać a na pewno rozszerzę tą wiedzę w postaci kolejnego, bardziej szczegółowego artykułu.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami