Wreszcie udało mi się ułożyć w głowie wszystkie techniczno logiczne aspekty i jestem gotów odpalić na nowo Dział Ciekawych Spółek i ETFów

Piszę bloga od lipca 2014. Do tej pory starałem pokazywać ciekawe spółki i ETFy. Takich pseudo rekomendacji giełdowych ukazało się już kilka. Jak zobaczycie poniżej większość z nich przynosi fajne zyski. Część okazała się totalną katastrofą.

To czego nie wiedziałem to jak to regularnie prezentować technicznie na blogu żeby wszystko miało ręce i nogi i było spójne z innymi działami, szczególnie z cyklem artykułów WIRTUALNEGO PORTFELA, za pomocą którego publicznie inwestuję na giełdzie.

Skoro już wiem jak logicznie prezentować tą serię jestem gotowy, żeby dodać więcej spółek, w tym również z polskiej giełdy. Nie stanie się to od razu, ale sądzę, że w kwietniu zaczną wpadać kolejne pozycje. Nie spodziewajcie się, że będzie ich mnóstwo. Ciągle zależy mi na wynajdowaniu naprawdę najlepszych okazji inwestycyjnych a tych naprawdę dobrych jest bardzo niewiele. Oprócz tego, że chcę pokazywać schemat myślenia przy wyborze spółek to również chcę mieć rację lub jeżeli ktoś woli chcę żeby to zestawienie pokazywało, że przyjęty schemat myślenia ma sens. Jakość musi wziąć górę nad ilością.

Raz na jakiś, ale nie żadziej niż raz w miesiącu, pokażę jak radzą sobie te pomysły inwestycyjne na realnym rynku. Jak wycenia je rynek giełdowy. Jeżeli uważacie, że to za żadko dajcie mi znać o tym w komentarzu. Przy każdym takim zestawieniu główne powody przypomnę powody dla których podoba mi się dana inwestycja oraz czego się spodziewam. W miarę potrzeb będę komentował nowe wieści z tych spółek o ile uznam, że wnoszą coś nowego do pomysłu.

Wszystkie aktualne i historyczne pomysły inwestycyjne zostały już otagowane dzięki temu w raporcie będziecie mogli kliknąć na link i wyświetlić wszystkie wpisy dotyczące danego pomysłu. Sposób jest może trochę staroświecki i pewnie specjaliści od wordpress i nowych technologi znają lepsze rozwiązania. Dla mnie najważniejsza była logiczna całość i szybkość dostępu do wszyskich informacji bez potrzeby wertowania całego archiwum bloga.

W raportach pokazywać będę również dywidendy wypłacane przez spółkę lub ETF. W ten sposób zobaczycie jak wpływa dywidenda na ostateczny zwrot z potencjalnej inwestycji.

Czas więc na pierwsze oficjalne podsumowanie…

Pomysły Na Inwestycje - Zestawienie

Aktualne Pomysły Inwestycyjne

Imperial Tobacco (IMT)

Spółkę dodałem do listy ciekawych pomysłów w czerwcu zeszłego roku po cenie 26.52£ za akcje. Od tamtej pory wirtualnie wypłacono mi 1.22£ w dywidendzie, a ogólny wzrost z potencjalnej inwestycji wynosi 18% lub 26% jeżeli uwzględnimy dywidendę.

Firma ta produkuje i sprzedaje papierosy. Trzymam ja z dwóch powodów. Uważam, że jest największym beneficjentem przejęcia Lorillard przez Tobacco Reynolds. Jak już fuzja dojdzie do skutku to Imperial stanie się właścicielem marki Blue, elektronicznych papierosów, które są numerem 1 na rynku amerykańskim. Te wydarzenia są już prawdopodobnie w dużej mierze uwzględnione w cenach. Drugim powodem jest to, że wierzę że konsolidacja przemysłu tytoniowego będzie postępować dalej i np. British American Tobacco może być zainteresowania przejęciem Imperiala. Upatruję tu ceny w okolicach 40 funtów za akcję.

Vapor Corp (VPCO)

To jest właściwie największa katastrofa z tej listy. Spółka dodana również w czerwcu w nadzieji, na jakieś przejęcie i rozwój segmentu papierosów elektronicznych. Niestety przez ten czas straciła 80% swojej wartości. Prawdopodobnie był to błąd żeby pokazywać spółkę z amerykańskiego rynku new connect. Tego typu małe spółki niesione są często nadzieją szybkich zysków a cena ich akcji potrafi być bardzo zmienna. Poczekam jeszcze i po obserwuje czy posiadanie tego typu spółki w ogóle ma sens.

Tobacco Reynolds International (RAI)

Gigant w przemyśle tytoniowym. Solidna finansowa dodałem ją do listy również w czerwcu zeszłego roku licząć na wrost zysków z papierosów elektronicznych oraz konsolidację przemysłu tytoniowego. W chwili obecnej teoretyczny zysk wynosi 19% lub 21% jeżeli by liczyć otrzymane dywidendy. Przejęcie Lorillard, które naprawdę znacząco wpłynie na zyski spółki jest już w cenach, ale wciąż liczę na wzrost segmentu papierosów elektronicznych. Po drugiej stronie barykady stoi amerykańska administracja, która planuje zakazać palenia elektronicznych papierosów w miejscach publicznych.

Gulf Keystone Petroleum (GKP)

Świetlana przyszłość spółki została znienawidzona przez rynek. Również dodana w czerwcu jako kolejny przykład gry  pod scenariusz przejęcia przez innego dużego gracza. Niestety nie było na ten temat wiadomości przez bardzo długi czas. Spółka straciła 40% wartości. Zmieniło sie to ostatnio o czym już pisałem na blogu. Wciąż liczę na wyjście tego pomysłu na plus.

Restoration Hardware (RH)

Dodana do listy pomysłów inwestycyjnych w lipcu. Wielu analityków twierdzi i zgadzam się z nimi w pełni, że spółka ta jest swego rodzaju kopią Nike w sektorze wyposażenia wnętrz i domu. Dodawałem ją do listy po cenie 85 dolarów gdy cena na zysk była na poziomiem 200. W tej chwili spółka wychodzi z korekty i jest notowana po 90 dolarów ale już na poziomie 55 jeżeli chodzi o wskaźnik cena na zysk. Pokazuje to jak wielkiego wzrostu przychodów byliśmy świadkami w ostatnich kwartałach. Osobiście wierzę w cenę 200 dolarów za akcję zakładając wskaźnik cena na zysk na poziomie 20. Mamy tu do czynienia ze spółką, która wciąż ma ogromny potencjał do wzrostu.

iShares Barclays 20+Yr Treas Bond ETF (TLT)

Obecnie jedyny ETF na liście Ciekawych Spółek i ETFów. Dodany w lipcu. Ciekawe jest to, że ETF płaci co miesiąc regularną dywidendę. Obecność tego waloru na liście jest grą pod spowolnienie gospodarcze w USA. W tej chwili pomysł dał 10% lub 12% zysku uwzględniając wypłacone dywidendy.

Halliburton Company (HAL)

Najnowszy pomysł dodany niedawno, bo w zeszłym miesiącu. Jest to spółka dostarczająca sprzęt dla branży wydobycia ropy naftowej. Jej cena uległa mocnej przecenie równolegle z całym sektorem po tym jak spadła cena ropy naftowej na świecie. Dodałem tą spółkę do listy bo ma solidne fundamenty i była wstanie zwiększać swoje dochody pomimo spadków cen ropy. Oczekuję powrotu ceny w okolice maksimów. W chwili obecnej pomysł jest 5% na plusie.

Sciągnij Podsumowanie Pomysłów Inwestycyjnych w PDF

Historyczne Pomysły Inwestycyjne

Do tej pory dwa z pomysłów zostały usunięte z listy:

  • Inwestycja w złoto przyniosła stratę 6%
  • inwestycja w spółkę Lorillard przyniosła 14% zysku bez uwzględniania dywidendy oraz 16% z uwględnieniem dywidendy. Pozycję usunąłem, ponieważ osiągnięta została zakładana przeze mnie cena

 

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami

 

JEST JESZCZE COŚ CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Chcę żebyś wiedział, że treści zawarte na tym blogu są wyłącznie wyrazem osobistych poglądów autora i nie stanowią “rekomendacji” w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, lub ich emitentów (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715). Pamiętaj, że sam podejmujesz decyzje inwestycyjne na własną odpowiedzialność.