Jakiś czas temu pisałem o cotygodniowej publikacji danych z amerykańskiego rynku pracy. Dziś na warsztat biorę jeszcze większe wydarzenie medialne, jaką jest publikacja co miesięcznych danych tak zwanych Non Farm Payrolls.

Link do artykułu z tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy możecie znależć <Tutaj>

Co to są te słynne Non Farm Payrolls

Są to miesięszne raporty z amerykańskiego rynku pracy. A dokładniej jest to ilość nowych miejsc pracy utworzonych w całej gospodarce USA poza sektorem rolniczym. Dane są zawsze publikowane na początku miesiąca. Co generalnie daje nam bardzo świeży pogląd na sytuację amerykańskiego rynku pracy. Nie można jednak zapominać, że mimo wszystko są to dane historyczne a nie wyprzedzające. Wartość dodatnia mówi nam, że w gospodarce jest więcej etatów niż miesiąc wcześniej. Wartość ujemna oznacza, że wiele firm zwalnia ludzi co będzie powodować wzrost bezrobocia. Poza zwykłą obserwacją warto również śledzić jak wyglądają dane rok do roku. Jeżeli np. W listopadzie tego roku utworzono więcej miejsc pracy niż rok wcześniej w tym samym miesiącu można zaryzykować i powiedzieć, że gospodarka przyśpiesza. Jeżeli było ich mniej można założyć, że gospodarka zwalnia. Razem z nimi jest również raportowana stopa bezrobocia.

Jest to również jeden z wielu wskaźników makroekonomicznych na podstawie, których Bank Rezerwy Federalnej FED podejmuje decyzje co do polityki pieniężnej w USA. Reakcja rynku zawsze jest bardzo dynamiczna i wywołuje gwałtowny wzrost zmienności tworząc wiele okazji inwestycyjnych dla day trader’ów. Zmienność na rynku jest również dodatkowo podsycana obszernym komentarzem w mediach. Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z najbardziej oczekiwanych danych z amerykańskiej gospodarki.

Samodzielnie historyczne dane Non Farm Payrolls można pobrać z amerykańskiej strony z danymi makro <Tutaj>

Czy da się prognozować jakie dobre będa dane Non Farm Payrolls

To trudne pytanie. Ja osobiście podczas robienia researchu do tego artykułu nie znalazłem żadnej wzmianki, że da się tą publikację zaprognozować. Nawet jeżeli spojrzymy na oczekiwania rynkowe one są zawsze bardzo rozstrzelone a opinnie tzw. Ekspertów mocno podzielone. Wielu analityków próbowało znaleźć korelację tych danych z danymi tygodniowymi o zasiłkach dla bezrobotnych, ale niczego się nie doszukali.

Jak Powinny Zachowywać Się Rynki Po Publikacji Non Farm Payrolls

Jeżeli dane są lepsze od oczekiwań

  • Indeksy powinny pójść w górę
  • Rynek obligacji powinień pójść w dół, co oznacza wzrost oprocentowania obligacji
  • Dolar powinień się umocnić względem innych walut
  • Złoto jako, że jest skorelowane z dolarem powinno pójść do dołu

W przypadku gdyby dane były gorsze od oczekiwań rynek powinień zachować się zupełnie odwrotnie. Ale czy na pewno. W ostatnich latach FED przyzwyczaił nas do sytuacji, że gdy w gospodarce jest źle to zaczyna drukować pieniądze. Dlatego zdarza się również, że złe wiadomości są odbierane przez inwestorów jako dobre i indeksy potrafią wystrzelić w górę nawet przy złych danych. Jeżeli tak się dzieje ja to nazywam irracjonalnym rynkiem. Obligacje zachowują się zazwyczaj dużo bardziej zdroworąsądkowo. Jak wielu twierdzi rynek obligacji nigdy się nie myli dlatego ja i Wam radzę to samo przywiązujcie większą wagę do reakcji rynku obligacji niż indeksów giełdowych.

Od dziś zacznę dołączać dane non farm payrolls do innych danych makroekonomicznych dostępnych do pobrania w dziale download dostępnym dla czytelników zapisanych na newsletter. Jeżeli jeszcze nie masz dostępu do tego działu zapisz się na listę i otrzymasz dostęp do exceli oraz powiadomienia o nowych artykułach na blogu.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami