W zeszłym tygodniu świat finansów obiegła wiadomość, że Warren Buffet kupuje akcje koncernu Apple. Co to za firma chyba nie trzeba nikomu wyjaśniać. Ucieszyła mnie ta wiadomość, ponieważ bardzo podobają mi się te akcje oraz są na liście ciekawych spółek i ETFów . Z drugiej jednak strony Apple i Warren Buffet jakoś do siebie nie pasują.

Postanowiłem więc w ramach cyklu „O giełdzie przy kawie” zastanowić się co to oznacza. Czy Warren Buffet po raz kolejny zmienia delikatnie swoje podejście inwestycyjne? Czy może Apple w jego oczach zmienił się w spółkę, która spełnia kryteria zakupu inwestora z Omaha?

Żeby móc jak najpełniej odpowiedzieć na to pytanie postaram się przejść przez kilka cech jakie Warren Buffet ceni sobie w spółkach, które kupuję.

Jakie spółki kupuje Warren Buffet

Spółki technologiczne

W wielu wywiadach Warren Buffet podkreślał, że nie inwestuje w spółki technologiczne bo ich nie rozumie. Szczycił się nawet tym, że dzięki takiemu podejściu uniknął wielu strat w momencie, gdy zakończyła się hossa internetowa w 2000 roku.

Skąd więc u niego zainteresowanie firmą Apple? Technologia telefonów komórkowych i tabletów to przecież nic innego jak nowoczesna technologia, której nie było na świecie kiedy on sam stawiał pierwsze kroki jako inwestor.

Ja widzę tylko dwa możliwe wytłumaczenia. Pierwszy to taki, że w Berkshire Hathaway, Warren przez swój wiek, coraz mniej angażuje się w podejmowanie decyzji i dopuszcza do głosu młodsze pokolenia doradców. Drugi to, że on sam i analitycy stwierdzili, że ta nowa technologia nie jest już technologią, tylko po prostu kolejnym produktem konsumpcyjnym, którego używa każdy i już na zawsze (czytaj przez dobrych kolejnych kilka lat) tego typu urządzenia będą towarzyszyły nam w życiu codziennym.

Wydaje mi się, że to drugie wyjaśnienie jest bliższe prawdy,  pomimo faktu, że jak Wallstreet Journal donosi,- Warren nie był bezpośrednio zaangażowany w kupno. Trudno mi uwieżyć, że nie był włączony w process decyzyjny.

Przewaga nad konkurencją

Buffet zawsze lubił firmy, które mają unikalną przewagę nad konkurencją. W języku angielskim nazywaną competitve advantage. Czy Apple ma coś takiego? To jest wysoce dyskusyjne i tak naprawdę poznamy odpowiedź na te pytanie za 10, 20 lub 30 lat. W tej chwili są to tylko spekulacje.

Z drugiej strony nie znam nikogo, kto choć raz używał produktów Apple i  chciał z nich zrezygnować. Sam używam Apple. Jest w nim parę wad, któremnie denerwują ale nie sa to rzeczy na tyle poważne, żeby zamienić telefon na innego producenta.

Atrakcyjna wycena rynkowa

Tu znowu się pewnie nie wiele osób ze mną zgodzi ale aktualna wycena Apple na giełdzie jest niska. Biorąc pod uwagę ich stabilne przychody, dywidendę, ilość gotówki, skup i umarzanie własnych akcji, ROE cena rynkowa jest atrakcyjna.

Dywidenda

W przypadku dywidendy nie jest do końca jasne, jakie spółki preferuje Warren Buffet. Z jednej strony wolałby gdyby zyski były zatrzymywane w spółce i reinwestowane. Z drugiej strony zyski można reinwestować tylko do pewnego momentu, a później trzeba się nimi dzielić. Tego zazwyczaj oczekują akcjonariusze. Nigdy nie słyszałem, żeby Warren Buffet narzekał na dywidendę którą otrzymuje od Coca Coli co kwartał od wielu wielu lat.

Stabilny zarząd

Warren lubi stabilny zarząd, który jest złożony ze specjalistów w swoich dziedzinach i wie, co robi. Wydaje mi się, że taki jest właśnie zarząd spółki Apple. Wielu oczekiwało, że po śmierci Steva Jobs’a kurs akcji zanurkuje. Tak się nie stało. Co więcej, firma miała najlepszy rok właśnie pod wodzą nowego zarządu.

Podsumowując, zaskoczył mnie Warren Buffet. Zawsze myślałem, że akurat Apple jest spółką po którą on nigdy nie sięgnie. Z drugiej strony, patrząc na powyższe argumenty, Apple mimo wszystko spełnia wiele jego wymagań. Dyskusyjne pozostaje tylko jego podejście do spółek technologicznych. A może po prostu branża tabletów i telefonów komórkowych nie jest już wcale taką nową technologią?

Chętnie poznam Waszą opinię na temat najnowszej inwestycji Warren’a Buffet.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami