Prawie rok temu napisałem artykuł o inwestowaniu na giełdzie w UK. Po dziś dzień ma on całkiem pokaźną ilość wejść z Google każdego dnia. Po publikacji tego artykułu otrzymałem wiele pytań uszczegóławiających i próśb, aby rozwinąć temat regularnego inwestowania.

Zawsze cieszy mnie sytuacja gdy zadajecie dodatkowe pytania, dlatego chętnie rozwijam tematy, które Was interesują.

Zaczynając od początku…

Wszyscy poważni brokerzy w UK udostępniają swoim klientom programy regularnego inwestowania. Poprawcie mnie jeśli się mylę, że w Polsce nie jest to bardzo popularna forma. Przynajmniej nie jest popularna jeszcze. Wierzę, że zmieni się to na lepsze na przestrzeni kilku następnych lat.

Jeżeli mieszkacie w Polsce i nie macie możliwości skorzystania z gotowego programu, to nic ani nikt, nie może powstrzymać Was od zastosowania takiego podejścia w sposób ręczny. Może nie będziecie w stanie osiągnąć tej samej efektywności kosztów transakcyjnych i optymalizacji podatkowej,  ale przy odrobinie samodyscypliny i zaangażowania jesteście w stanie skorzystać z profilu ryzyka jaki takie produkty oferują. Po prostu będziecie musieli w sposób manualny i zdyscyplinowany skopiować strukturalne rozwiązanie.

Przechodząc do definicji lub innymi słowy jak działa taki rodzaj inwestowania…

Co to Jest Regularne Inwestowanie

W przypadku gotowego produktu o takim rodzaju inwestowania mówimy, gdy za określoną z góry stałą kwotę co miesiąc kupujecie akcje wybranych spółek na giełdzie. W praktyce odbywa się to tak, że zgłaszacie się do biura maklerskiego, wybieracie jakie akcje i za jaką kwotę chcecie kupować. Ustawiacie polecenie zapłaty. Pieniądze z Waszego konta płyną regularnie do brokera. On zbiera pieniądze od wielu inwestorów i kupuje pakiety akcji na rynku w określonym z góry dniu. Ponieważ jest to zakup zbiorowy to prowizja jaką pobiera od Was jest znacząco mniejsza niż w przypadku pojedynczej transakcji. ( W UK kształtuje się to 9£ za transakcję i 1.50£ za regularne inwestowanie) Po takich zakupach odpowiednia ilość akcji w zależności od zainwestowanej kwoty trafia na Wasze konto. Od tej pory stajecie się pełnoprawnymi akcjonariuszami. Co miesiąc dokładnie tego samego dnia historia się powtarza i kupujecie kolejną porcję akcji. Dzieje się tak do czasu aż zmienicie zdanie co do wybranych akcji. Jeżeli wybraliście spółkę, która płaci dywidendę to w ramach takiego produktu możecie zadecydować czy gotówka ma trafiać do Was na konto czy może powinna być akumulowana i w momencie gdy jest jej wystarczająco dużo wykorzystana będzie na kupno dodatkowych akcji tej samej firmy.

Wady i Zalety Regularnego Inwestowania

Zalety:

  • Niskie koszty transakcyjne, ponieważ inwestujecie w układzie zbiorowym. Wielu inwestorów kupuje te same akcje co Wy.
  • Pozwala częściowo wyłączyć emocje z inwestowania. Kupujecie co miesiąc w tym samym dniu nieważne jaka jest aktualnie cena na rynku.
  • Umożliwia automatyczne reinwestowanie dywidendy.
  • Może być wykorzystywane jako źródło optymalizacji podatkowej. W UK często takie programy umożliwiają zakupy akcji za pieniądze z pensji przed potrąceniem podatku. W praktyce oznacza to, że kupujecie akcje na giełdzie ze zniżką tak dużą jak duży byłby podatek należny fiskusowi.
  • Jeżeli reinwestujecie dywidendę to zaczynacie korzystać z ósmego cudu świata jakim jest procent składany. Takie reinwestowanie dywidendy w długim terminie potrafi w sposób znaczący wpłynąć na ostateczny zwrot z inwestycji.
  • Korzystacie z uśredniania w momencie gdy rynek jest nisko kupujecie więcej akcji bo kwota Waszej inwestycji jest niezmienna.

Wady

W przypadku takich produktów, trudno mi dopatrzyć się wad, bo jest ich niewiele. Wszystkie z nich, które wymieniam poniżej wynikają raczej z tego jak produkt jest zbudowany, niż z tego jakie ma wady inwestycyjne.

  • Brak możliwości kontroli momentu zakupu. Kupicie akcje zawsze w tym samym dniu miesiąca.
  • W momencie częściowego zamykania pozycji nie macie kontroli, które dokładnie akcje sprzedajesz
  • Jeżeli korzystacie z optymalizacji podatkowej to musicie akcje kupione w ten sposób trzymać przez 3 do 5 lat.

Zachęcam również do nadsyłania pytań. Historia bloga pokazuje, że właśnie na podstawie Waszych maili powstają najchętniej czytane artykuły.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami