Przemysł filmowy co roku kręci tysiące filmów. Zdarza się również, ze od czasu do czasu pojawia się nowy film o giełdzie. Najczęściej ważne wydarzenia na giełdzie, duże afery lub bessy, powodują że powstaje ich więcej. Po roku 2008 mieliśmy wysyp nowości. Zadałem sobie pytanie co sprawia, że film o giełdzie jest dobry.

Moim zdaniem powinien bawić, bo oglądanie filmów jest swego rodzaju rozrywką. Powinien też czegoś nas nauczyć, szczególnie że interesujemy nas jak grać na giełdzie. Na podstawie 2 powyższych założeń podjąłem próbę stworzenia swoje TOP10 filmów o giełdzie, które po pierwsze się dobrze ogląda, oraz możemy się czegoś z nich nauczyć. Może to coś co pozwoli nam zrozumieć nowe zagadnienie. Otworzy oczy na nowe możliwości, albo zainspiruje.

1.Margin Call

Pierwsze zaszczytne miejsce przyznaje amerykańskiej produkcji Margin Call. Film zainspirowany paniczną wyprzedażą na giełdzie spowodowaną upadkiem Lehman Brothers. Świetna obsada aktorska. Kevin Spacey ponownie udowodnił, że potrafi zagrać każdego. Film pokazuje jak bezwzględny jest świat pieniędzy. Daje również wyobrażenie jak wielkie pieniądze są obracane na giełdzie przez pojedynczych ludzi.

2.Spekulant – Rogue Trader

Drugie miejsce wędruje do filmu opartego na prawdziwej historii Nicka Lessona. Maklera banku, który doprowadził angielski bank Barrings do bankructwa dokonując nieautoryzowanych transakcji giełdowych na Nikkey. Świetna historia oparta na faktach. Uczy nas żeby nigdy nie walczyć z rynkiem. Bo nikt nie ma takich pieniędzy żeby utrzymywać stratną pozycję

3.WallStreet

Ten film ląduje na 3 miejscu za dobrą grę aktorską oraz za swój przekaz, że gra na giełdzie z wykorzystaniem poufnych informacji nie popłaca. Jak wiemy z historii nie wszyscy widzieli ten film bo wciąż zdarzają się przypadki gdzie wycieki danych czy też informacji pozwalają inwestorom (oszustom) uzyskać przewagę na rynku

4.Wojownicy z WallStreet – WallStreet Warriors – Serial

Świetny serial o tym dlaczego go lubię pisałem już w artykule Wojownicy z WallStreet

5.Pierwszy Milion – Serial

Piąte miejsce przyznaję naszej rodzimej kinematografii za nakręcenie historii kilku młodych chłopaków, którzy dorabiają się dużych pieniędzy na świeżo otwartej warszawskiej giełdzie papierów wartościowych. Historia ta powinna nas nauczyć, że hossa nie trwa wiecznie i są momenty w których najlepiej jest po prostu sprzedać akcje i wyjść na gotówkę.

6.Krach – Trader Games

Film ogląda się świetnie. Na pewno warty obejrzenia, jeżeli interesuje się handel algorytmiczny. Uczy nas, że żaden system inwestycyjny nie działa nieskończenie i wszystko co dobre się kończy.

7.Pi

Zwariowany matematyk. Powtórzę jeszcze raz zwiariowany matematyk poświęca, życie żeby rozpracować skomplikowany kod matematyczny. Wkrótce okazuje się, że jest śledzony przez tajnych agentów dużego koncernu giełdowego. Historia zakładam, że nie prawdziwa, ale film świetny.

8.WallStreet 2 – Pieniądz nigdy nie śpi

Nie do końca udana próba powtórzenia sukcesu pierwszej częśći filmu. Na pewno nie jest to tak dobry film jak Wall Street 1. Uczy nas jednak, że zawsze istnieje druga strona transakcji i że nawet w 2008 roku ktoś się dorabiał gdy większość traciła pieniądze na giełdzie.

9.Bez Limitu – Limitless

Czasem zastanawiam się czy film ten jest bardziej o giełdzie czy o narkotykach. Skupię się jednak na tym, że dzięki ciężkiej pracy można osiągnąć sukces. Trzeba się uczyć i pracować nad sobą i wtedy na pewno osiągniesz sukces na giełdzie.

10.Wilk z WallStreet – Wolf of The WallStreet

Po pierwsza udana próba powtórzenia sukcesu filmu Great Gatsby. Po drugie dużo tu kasy, narkotyków i zabawy. Z tego filmu nauczysz się jak może być dużo zabawy jak już dorobisz się na giełdzie.

Inne filmy o giełdzie, które nie zrobiły na mnie wrażenia

Boiler Room (Ryzyka) – Wielu twierdzi, że film dobry, ale ja nigdy nie znalazłem czasu żeby go obejrzeć.

Trading Places (Nieoczekiwana Zmiana Miejsc) – Po prostu kolejny głupawy film z Edim Murphy w roli głównej

Amok – Kolejny polski film. Niby dobry, ale tak bardzo podobny do pierwszego miliona. To rozrywka tylko i wyłącznie dla prawdziwych wariatów giełdowych.

Capitalism The Love Story (Kapitalizm Moja Miłość) – jeden z tych nudnych dokumentalnych filmów Michael Moore’a gdzie probuje on udowodnić swoją wyższość nad światem. Wypacza wszystko i próbuje wpłynąć na opinię publiczną. Nuda i szkoda czasu.

Inside Job – Kolejny dokument, którego niegdy nie oglądałem. Trafiłem na niego przygotowując ten artykuł. Jak dla mnie największa niespodzianka tego zestawienia. Na pewno muszę obejrzeć

Capital City – słaby angielski serial z giełdą gdzieś w tle.

Floored – Nie oglądałem więc nie dużo mogę na jego temat powiedzieć. Na pewno jest to film o giełdzie

Arbitraż – film dobry ambitny wieloktronie nagradzany ale nie ma w nim zbyt dużo o giełdzie, żeby mógł wejść do Top10. Więcej tu relacji między ludzkich niż giełdy.

Indeks Strachu (The Fear Index) – Na koniec najlepsze. Film, który jeszcze nie został nakręcony ale jest przezemnie bardzo wyczekiwany. Scenariusz został zainspirowany książką Richarda Harrisa o tym samym tytule. Film będzie opowiadał o wydarzeniach słynnego flash crash. Mam wrażenie, że film ten wejdzie do mojego zestawienia 10 najlepszych filmów o giełdzie jak tylko wejdzie na ekrany.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami