Witam,

Jest to pierwszy z artykułów w nowej formule bloga. Jeżeli ominął Cię artykuł wstępny możesz go przeczytać tutaj: <<<LINK>>> lub zapisać się na newsletter, żeby być na bieżąco ze wszystkimi uaktualnieniami.
Już przedwczoraj na moim profilu na Twitter’ze oświadczyłem, że kupuję złoto. Dziś jestem Wam winien wyjaśnienie dlaczego i ile zainwestowałem w ten kruszeć

Co kupuję:

Walorem, który kupiłem jest $GLD SPDR Gold Shares Trust – fundusz ETF notowany na giełdzie amerykańskiej w dolarach. Transakcji na tym walorze można dokonywać w godzinach 15:30 do 22:00 czasu polskiego. Jest to największy i najbardziej płynny ETF odzwierciedlający cenę złota.

Ile kupuję:

Zakupu dokonuję za równowartość około 3 tysięcy funtów. I tu pojawia się pierwsze pytanie:

Dlaczego kupuję za 3000 funtów skoro podstawowa jednostka inwestycyjna to 2000 funtów?

W każdym hedge fund’zie lub funduszu inwestycyjnym pozycje są różnych wielkości. Zależy to od tego jak bardzo zarządzający jest przekonany o danej inwestycji lub jak bardzo zmienny jest rynek danego waloru. Nie robiłem wielkich analiz, jak duża powinna być pozycja rynku złota ale mam wrażenie, że trzeba zainwestować więcej niż 2000 funtów jak w przypadku akcji ponieważ złoto raczej nie rośnie lub nie spada 5 lub 10% w ciągu dnia, co dla akcji nie jest rzadkością. Moja decyzja o doborze wielkości pozycji oparta jest więc na obserwacji zmienności rynku.

Mój portfel wyceniany jest w funtach a ETF, którym jestem zainteresowany notowany jest w dolarach. Muszę więc zmierzyć się z pierwszym przewalutowaniem przy otwieraniu tej pozycji.

Kurs funta do dolara w chwili zakupu był na poziomie GBP/USD 1.6816. Musimy również założyć 1% spread’u jaki zastosuje nasz broker przy przewalutowaniu.
W związku z powyższym nasze 3000 funtów da nam około 5070 dolarów. Idąc dalej będziemy w stanie kupić 41 jednostek funduszu po cenie 122.84$ płacąc prowizję za otwarcie pozycji w wysokości 17.50 funta. Koszt przewalutowania to 14.98 funta. Jest to koszt połowy spread’u czyli 0.5% naszej pozycji. Kolejne 0.5% zapłacę przy zamykaniu pozycji. Oczywiście będę również musiał zapłacić kolejne 17.50 funta przy zamknięciu pozycji. Idąc dalej muszę zwrócić waszą uwagę, że w przypadku tej inwestycji pełne koszty transakcji wyniosą około 65 funtów. Przy pozycji o wielkości około 3000 funtów potrzebujemy wzrostu cen złota o 2.16%, żeby wyjść na swoje. Na razie jestem dobrej myśli.

Dlaczego kupuję:

Moja decyzja o zakupie złota oparta jest na sytuacji makroekonomicznej w USA oraz na analizie zależności historycznych. W chwili obecnej FED kontynuuje ograniczanie skupu obligacji amerykańskich. Można więc powiedzieć, że w jakiś sposób zacieśnia politykę fiskalną. Nie było by w tym nic niepokojącego gdyby nie osłabiający się dolar i drożejące obligacje amerykańskie. Te 2 walory nie zachowują się jak powinny w przypadku zacieśniania polityki monetarnej. W chwili obecnej wzrost gospodarczy zwalnia. Ostatni odczyt PKB za 1 kwartał 2014 roku był na poziomie 0.11%. Jutro będziemy mieli kolejną rewizję PKB. Nie zdziwię się jeżeli zobaczymy wynik negatywny. Jeżeli tak się stanie ludzie zaczną się bać recesji i tu pojawia się dla nas szansa. Jeżeli powyższe się sprawdzi to FED będzie musiał wkroczyć do akcji i ratować sytuację pompując jeszcze więcej pieniędzy w gospodarkę. W najlepszym wypadku zakończy się to tylko zakończeniem redukcji skupu. Takie decyzje Janet Yellen spowodują kolejne osłabienie dolara. Historycznie słaby dolar amerykański zawsze sprzyjał rosnącej cenie złoto i właśnie pod taki rozwój wydarzeń próbuję zagrać
Jakiego zachowania ceny oczekuję:

Tu trudno cokolwiek powiedzieć jeżeli chodzi o cenę docelową. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że 1400 dolarów za uncję wydaję się bardzo realne. W dłuższym terminie jeżeli dolar będzie się dalej osłabiał a w USA zagości recesja nie wykluczam powrotu ceny złota powyżej 1800 dolarów za uncję. Oczekuję w takim razie wzrostu o 9% lub 45% z obecnych poziomów.

Obecny stan portfela:

Po tej transakcji mamy zainwestowane 3000 funtów z 50000 dostępnych. Jak łatwo policzyć mamy wciąż w portfelu 94% gotówki czekającej na okazje inwestycyjne.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami