Wiadomo, że przyjęta strategia inwestowania na giełdzie ma ogromne znaczenie. Nierzadko jej wybór decyduje  o tym, czy zarabiamy czy też ponosimy straty. To jasne, ale jak ktoś, kto dopiero zaczyna, ma wiedzieć, które strategia jest właściwa? Jaka strategia inwestowania przyniesie najlepsze rezultaty albo przynajmniej pozwoli zminimalizować straty?  Dzisiaj podzielę się z Wami moimi przemyśleniami na ten temat.

Jeśli czytacie bloga już od jakiegoś czasu to na pewno zauważyliście, że jestem zwolennikiem inwestowania w akcje. Nie oznacza to oczywiście to, że jest to najlepszy rynek. Po prostu na tym rynku mam najwięcej doświadczenia i zarabiam regularnie pieniądze. Od niego zacząłem inwestując w debiuty, później próbowałem innych rynków aż w końcu znów wróciłem do akcji. Więcej o tym jak wyglądał mój początek na giełdzie możecie przeczytać we wpisie: Jak wyglądał mój początek na giełdzie.

Mimo, że lubię inwestowanie w akcje pojedynczych spółek nie polecam tego jako początkowej strategii. Polecam za to zacząć od indeksów giełdowych. Są one niczym innym, jak odzwierciedleniem tego, jak zachowują się akcje wielu spółek na raz. Dlaczego indeksy? Ponieważ jeżeli dopiero zaczynacie i nie macie wiele doświadczenia będzie Wam bardzo łatwo popełniać podstawowe błędy związane z inwestowanie w poszczególne spółki. O wielu z nich pisałem we wpisie 10 prostych zasad na mądre kupowanie akcji. Jest tam sporo zagadnień, które może być Wam trudno ogarnąć na samym początku.

Skupiając się na indeksach giełdowych będzie Wam po prostu łatwiej nauczyć się rozpoznawać ogólny trend na rynku, zamiast zagłębiać się w poszczególne spółki i martwić się o ich wyniki kwartalne/roczne i zrozumieć dlaczego rynek czasem reaguje irracjonalnie. Nie będziecie musieli zawracać sobie tak mocno głowy wszystkimi wskaźnikami analizy technicznej. To pozwoli skupić się Wam na dużo prostszych wskaźnikach do analizowania wykresów.

Teraz wiecie już, że warto zacząć od indeksów jak więc to zrobić…

Rynki finansowe oferują wiele sposobów na inwestowanie w indeksy giełdowe:

Można inwestować w indeksy za pomocą kontraktów terminowych, które umożliwiają grę z dźwignią finansową. Nie polecam tego początkującym.

Wiem, że dźwignia kusi bo przy małym kapitale można zarobić konkretne pieniądze. Z drugiej jednak strony nie dokładne zrozumienie tego, że dźwignia działa w dwie strony, może narazić Was na ogromne straty. Przyjęło się mówić, że straty mogą nawet przewyższyć wpłacony depozyt. Tak było kiedyś.  Jednak teraz firmy zaczynają wprowadzać mechanizmy chroniące nasze rachunki przed ujemnym saldem. Takim przykładem jest broker XTB, który niedawno wprowadził taki mechanizm na swojej platformie. Jeżeli Was to interesuje to więcej szczegółów możecie sprawdzić na stronie brokera: XTB – Ochrona przed ujemnym saldem na rachunku. Mam nadzieję, że wszystkie firmy podążą ich śladem i zaczną również oferować podobne rozwiązania.

Dużo rozsądniejszym sposobem inwestowania w indeksy jest użycie ETFów albo funduszy inwestycyjnych. W obu przypadkach zasady są bardzo podobne. W Internecie jest wiele źródeł szczegółowo wyjaśniających różnice. Bardzo upraszczając, główna różnica leży po prostu w kosztach i przejrzystości produktu. ETFy wydają się dużo prostsze do zrozumienia i są tańsze. Jeżeli już myślicie o giełdzie na poważnie to rozpocznijcie od ETFów. Do ich kupna potrzebny jest rachunek maklerski więc od razu zaczniecie na poważniej poruszać się w świecie finansów.

Podsumowując, polecam zacząć od inwestowania w indeksy giełdowe za pomocą ETFów.

Jaką jednak należy przyjąć strategię inwestowania na początku?

Prosta strategia inwestowania na giełdzie

Jak sugeruje powyższy nagłówek, strategia powinna być prosta. Rozumiem przez to takie podejście, które umożliwi Wam bycie na rynku i minimalizowanie ryzyka. Strategia powinna umożliwiać Wam uczenie się rynku poprzez jego obserwowanie i nie zawracanie sobie głowy tym jak trafiać w górki i dołki czy też przewidywanie momentów odwrócenia trendów.

Taką prostą strategię możecie odtworzyć samodzielnie korzystając z zasad regularnego inwestowania, którym pisałem we wpisie: Na czym polega regularne inwestowanie.

Koncepcja jest prosta. Regularnie, co jakiś wyznaczony czas kupujcie kolejne jednostki funduszu ETF za ustaloną z góry stałą kwotę. Nie zważając na to jaka jest w tej chwili cena. Skorzystacie tu z uśredniania. Oznacza to, że gdy fundusz będzie tańszy kupicie więcej jednostek. A gdy cena funduszu będzie większa kupicie ich mniej.

Po kilku miesiącach takiej gry poznacie giełdę na tyle, że będziecie w stanie wyrobić sobie zdanie na temat, co Wam pasuje i w którym kierunku chcielibyście iść dalej.

Wiem, że powyższa strategia jest prosta i pewnie mało ekscytująca, ale jest bardzo bezpieczna. Wiem, że na pewno palicie się do inwestowania ale jak do wszystkiego trzeba się po prostu bardzo dobrze przygotować. Wykorzystajcie ten czas na naukę będąc już na rynku, bo na pewno nie namówię Was do nauki inwestowania na sucho bez obecności na rynku.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami