Wiemy już, że inwestowanie w wartość to sztuka. Wiemy jak, mniej więcej, powinien wyglądać szkielet naszego systemu inwestycyjnego. Teraz przyszedł czas na dobór wskaźników, których użyjemy do wstępnej analizy spółek. Musimy zdecydować jak oddzielimy „ziarno od plew” i zakwalifikujemy konkretne akcje do kolejnego etapu analizy.

Artykuł ukazuje się w cyklu Inwestowanie w Wartość

Poprzednie części możesz przeczytać tutaj:

Część 1  „Inwestowanie w Wartość – Wprowadzenie”

Część 2 „Inwestowanie w Wartość – Szkielet Systemu Inwestycyjnego”

Istnieje nieskończona ilość wskaźników i parametrów na podstawie, których można dokonać takiego wyboru. Naszym celem jest zanalizowanie setek czasem tysięcy spółek i wybranie z nich kilkunastu lub kilkudziesięciu, którymi będziemy się dalej zajmować.

Na tym etapie nie chcę przepisywać książek i wymieniać wszystkich dostępnych parametrów oraz wskaźników finansowych, za pomocą których możemy oceniać poszczególne akcje. Nie chcę także zamieszczać wzorów jak wylicza się poszczególne wskaźniki. Mogę jednak i wymienię kilka wskaźników, które moim zdaniem są na tyle skuteczne, żeby podołać zadaniu wstępnej selekcji. Szczerze zachęcam Was do zgłębiania tej wiedzy. Poniższą listę potraktujcie jako dobry początek. Nie musicie używać wszystkich z nich. Pokokombinujcie. Najważniejsze to zacząć szukać i analizować

Kapitalizacji Spółki

Uwielbiam ten parametr. Spółki o dużej kapitalizacji mają przeważnie swoje największe wzrosty już za sobą. To zazwyczaj duże firmy, które osiągnęły na tyle dużą masę krytyczną, że trudno im się dalej rozwijać. Po drugiej stronie barykady stoją małe spółki, które mogą mieć przed sobą długie lata wzrostu przychodów. Zazwyczaj małe spółki dają zarobić więcej. To co ważne to moment w, którym je kupujemy. Na początku hossy duże spółki zachowują się lepiej. Szybciej odbijają. Są bardziej bezpieczne. W miarę upływu czasu jak hossa się rozwija małe spółki wchodzą do gry i przeganiają te największe. Duże spółki mają również tendencję do mniejszych przecen szczególnie w czasach dynamicznych wyprzedaży. W tym kontekście musicie również wziąć pod uwagę płynność. Musicie sami sobie odpowiedzieć na pytanie czego szukacie. Dużych zysków czy raczej trochę mniejszych ale bardziej stabilnych z mniej poszarpanym wykresem.

Stopa Dywidendy

Wskaźnik ten mówi nam jak dużą dywidendę wypłaca dana spółka. Dużo więcej o dywidendzie pisałem w artykule: „Co to jest dywidenda”. Wskaźnik ten może być również związany z kapitalizacją danej spółki. Duże spółki, które już osiągnęły pewien etap rozwoju zaczynają wypłacać dywidendę. Te mniejsze zazwyczaj wolą reinwestować zyski i powiększać swoje rynki zbytu.

Wskaźnik Cena Na Zysk

Ten wskaźnik może dać nam pewne wyobrażenie jak droga lub tania jest spółka w tej chwili. Te kryterium wyboru będzie miało zastosowanie gdy chcemy zadecydować czy szukamy czegoś do kupna teraz, czy może szukamy generalnie świetnych spółek. Nie koniecznie będziemy inwestować w nie teraz, ale trafią one na naszą watchlistę. Niski wartość oznacza, że spółka jest niedowartościowana wysoki wskaźnik oznacza, że akcje są potencjalnie przewartościowane.

ROE – Stopa Zwrotu z Kapitału Własnego ang. Return on Equity

Moim zdaniem jest to absolutnie niezbędny wskaźnik, którego musimy użyć w naszych analizach. Świadczy on o tym jak dobrze spółka generuje zysk z posiadanego kapitału. Wyrażany jest w procentach gdzie np 30% oznacza, że z każdej posiadanej złotówki dana firma jest w wstanie wygenerować 30 groszy zysku.

Wzrost Przychodów, Wzrost Zysku Na Akcję

Te dwa wskaźniki mówią nam jak szybko spółka zwiększa swoje dochody. Przyjmuje się, że wzrost na poziomie dwucyfrowym, czyli więcej niż 10% w skali roku, świadczy o szybkim rozwoju biznesu. Spółki które zwiększają swoje przychody wolniej raczej bym omijał.

Zadłużenie

Ostatni punkt na mojej liście, ale również niezmiernie ważny. Z jego pomocą możemy ocenić jaki poziom zadłużenia ma dana spółka. Na pewno nie chcemy inwestować w spółki mocno zadłużone, które mogą utracić płynność finansową i popaść w tarapaty finansowe. Lepiej unikać spółek, których zadłużenie przekracza np 25% ich wartości.

Tyle na dziś. Przemyślcie sobie te pojęcia. Poczytajcie również w internecie na temat innych wskaźników finansowych. W następnym odcinku przeanalizuję polską giełdę w poszykiwaniu dobrych spółek na podstawie powyższych kryteriów. Wtedy też, podam i dobiorę konkretne wartości liczbowe do wskaźników tak żeby otrzymać zawężoną listę spółek. Kto wie może któreś z nich wejdą do zestawienia Ciekawych Spółek albo zainwestuje w nie wirtualne pieniądze w ramach Portfela Giełdowego

Jeżeli nie chcesz przegapić kolejnych wpisów z serii inwestowania w wartość zapisz się na mój newsletter.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami