Rozglądając się ostatnio po polskim, inwestycyjnym internecie zauważyłem, że mamy właśnie do czynienia z wysypem konkursów inwestycyjnych. Różni brokerzy kuszą sporymi nagrodami, próbując przy tym przyciągnąć do siebie inwestorów. Nie dziwię im się. Nie ma chyba lepszego sposobu na zachęcenie klientów do swojej oferty jak pozwolenie im na zabawę ich platformą. W przeszłości ja również brałem udział konkursach. Nie mogę się pochwalić żadnym zwycięstwem. Zabawa była przednia, szczególnie, że w tamtych czasach konkurowałem głównie z kolegami z akademika. Prócz rywalizacji zawsze jednak chciałem się przy tym czegoś nauczyć i rozwinąć się jako inwestor.


Biorąc pod uwagę ilość konkursów inwestycyjnuch jest to dobry moment by napisać właśnie o aspekcie edukacyjnym. Kto wie może w przyszłości napiszę artykuł z poradami na to jaką przyjąć strategię żeby zwiększyć swoją szansę na wygraną?

Czego możesz nauczyć się w konkursach inwestycyjnych

W konkursach inwestycyjnych jest mnóstwo zabawy, ale nauka przez zabawę jest metodą bardzo często spotykaną w życiu. Poniżej wymieniam 3 elementy inwestowania, które można ćwiczyć mając przy tym dużo zabawy. Świadomość, że będziemy grać w bezpiecznym otoczeniu zdejmuje z Nas stres o stratę pieniędzy.

Jak działa rynek

Najważniejsze jest to, że biorąc udział w jakimkolwiek konkursie inwestycyjnym zobaczysz jak działa rynek. Przez to, że poświęcisz pewnie dużo czasu na tą zabawę zauważysz, jak łatwo przyjdzie Ci jego zrozumienie. Łącząc zabawę z aspektem współzawodnictwa dokładnie będziesz wiedział kiedy się otwiera a kiedy się zamyka rynek, czy też jakie są fazy sesji. Zaznajomisz się też z zmiennością i już wkrótce będziesz w stanie rozpoznać kiedy jest największa a w których fazach sesji po prostu nie wiele się dzieje. W sposób naturalny odkryjesz te wszystkie elementy rynków.

Poznasz dostępne instrumenty

Konkursy zazwyczaj organizowane są po to, żeby przyciągnąć nas inwestorów do zapoznania się ofertą brokera. Ten ma się czym pochwalić, oferując szeroki dostęp instrumentów i rynków, na których będziesz mógł dokonywać transakcji. Na tego typu platformach możesz spróbować swoich sił na indeksach, pojedynczych akcjach albo Forexie. Każdy z tych instrumentów oferuje inne możliwości inwestycyjne.  By wygrać musisz odkryć ten, które da najlepsze rezultaty w określonym czasie. Zmusi się to w pewien sposób do odkrywania możliwości jakie dają instrumenty pochodne, kontrakty CFD, opcje itp. Mało prawdopodobne jest, że wygrasz konkurs ale na pewno odkryjesz wady i zalety tych instrumentów, na których gry podjąłeś się spróbować. Zobaczysz z czym czujesz się dobrze a co Ci nie do końca pasuje. Poprzez zabawę już wkrótce możesz się stać ekspertem.

Dźwignia Finansowa

Nawiązując do powyższego, mając dostęp do wielu instrumentów, wiele z nich będzie opierało się na wykorzystaniu dźwigni finansowej. Jest to dobry sposób na oswojenie się z dźwignią finansową praktyce. Dokładnie zrozumiesz jak działa oraz jakie niesie ze sobą ryzyko. Poznasz też jej wspaniałe możliwości. Po raz kolejny bezpieczne środowisko, gdzie możesz puścić wodzę fantazji umożliwi Ci praktykowanie dźwigni a wszystko to możesz zrobić używając do tego wirtualnych pieniędzy. 

Spróbuj swoich sił w aktualnym konkursie inwestyjnym XTB.PL

Czego na pewno nie nauczysz się w konkursach inwestycyjnych

Z jednej strony konkursy bardzo dobrze odzwierciedlają rynek, ale istnieje też duża szansa na podjęcie ryzykownych kroków. Będziesz współzawodniczyć z innymi graczami i będziesz pewnie posuwał się do rzeczy, których normalnie byś nie zrobił (w końcu nie Twoje pieniądze). Niestety możesz przez to nabrać złych nawyków. Wielu uczestników nie zważa na element edukacyjny, chcąc po prostu wygrać. Ryzykują bardzo dużo.

Konkursy rządzą się innymi prawami i często podejście graczy wygrywających nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Sporo na ten temat opowiadał Krzysztof Piróg w wywiadzie, którego udzielił w podcaście Michała Szafrańskiego (link tutaj). Innymi słowy tą brakującą wiedzę będziesz musiał później uzupełnić gdzieś indziej.

Psychologia Inwestowania

O psychologii inwestowania pisałem już kiedyś na blogu. Linki do tych wpisów zamieszczam poniżej. Tego się nie nauczysz rywalizując z innymi. Po pierwsze będziesz używał wirtualnych pieniędzy i zawsze będzie ci łatwiej podjąć większe ryzyko niż naprawdę powinieneś. Ewentualna strata wirtualnych pieniędzy nigdy nie będzie tak mocno boleć jak prawdziwa strata. Nie doznasz na przykład uczucia strachu przed stratą, kiedy rynek będzie szedł w przeciwną stronę. Wiele konkursów stwarza jednak wiele możliwości.

Zarządzanie Portfelem

Żaden konkurs inwestycyjny nie nauczy ciebie zarządzania portfelem, szczególnie jeżeli będziesz chciał osiągnąć w konkursie dobry wynik. Będziesz musiał ryzykować dużo i nierzadko stawiając wszystko na jedną kartę. Będziesz szukał dużej zmienności i bardzo mocnych trendów, które pozwolą Tobie zmaksymalizować stopę zwrotu.

Portfele inwestycyjne zazwyczaj buduje się przez długi okres czasu. W ograniczonym, czasowo współzawodnictwie nie ma na to po prostu miejsca.

Dywersyfikacja

Nie nauczysz się dywersyfikować swoich inwestycji.Będziesz musiał stawiać wszystko na jedną kartę próbując gonić wyniki innych uczestników konkursu, którzy wstrzelili się w silny trend.

Podsumowując, to czego możesz się nauczyć w konkursach inwestycyjnych to przede wszystkim jak się bawić różnymi instrumentami oraz zrozumieć lepiej w jaki sposób podchodzisz do ryzyka. To, czego nie możesz nauczyć w konkursach inwestycyjnych to przede wszystkie długoterminowe budowanie i zarządzenie portfelem.

Najlepsza zabawa będzie wtedy, jeśli wciągniesz w to swoich znajomych. Stwarza to okazję do zrozumienia jak inni podejmują decyzje, co nie zawsze jest Nam dane poza konkursami.

Na zakończenie dodam, że wszystkie  dzieci uczą się przez zabawę, dlaczego więc nie mielibyście uczyć się podstaw inwestowania bawiąc się.

Spróbuj swoich sił w aktualnym konkursie inwestycyjnym XTB.PL

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami

 

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów.