Komentując notowania giełdowe na blogu często wspominam o korelacjach pomiędzy rynkami. Nigdy jednak nie podawałem przykładu jak taką korelacje pomiędzy rynkami sobie samodzielnie policzyć.

Dziś chciałbym Wam pokazać przykład jak samodzielnie w excelu wyliczyć korelację. Mój przykład chciałbym oprzeć na notowaniach dwóch dużych amerykańskich ETFów. UUP czyli tak zwany US Dollar Bulish Index oraz GLD wielokrotnie opisywany przeze mnie ETF naśladujący notowania cen złota.

Korelacja a właściwie współczynnik korelacji jest miarą w jakim stopniu jedna lub wiele zmiennych jest od siebie zależnych. Instnieje wiele różnych wzorów matematycznych, za pomocą których możemy obliczyć współczynnik korelacji. Wszystkie z nich są znormalizowane dzięki czemu przyjmują wartości od -1 do +1.

  • Jeżeli współczynnik korelacji jest w przedziale od 0 do 1 mówimy, że rynki finansowe są pozytywnie skorelowane. W praktyce oznacza to, że jeżeli jeden z nich rośnie to rośnie również ten drugi.
  • Jeżeli współczynnik korelacji jest w przedziale od -1 do 0 mówimy, że rynki finansowe są odwrotnie skorelowane tzn przy wzrostach na rynku pierwszym powinniśmy obserwować spadki na rynku drugim.

Im wartość współczynnika korelacji jest bliższa 1 lub -1 mówimy wtedy o bardzo silnej korelacji. Wartość bliska 0 oznacza kompletny brak korelacji.

Wróćmy jednak do mojego przykładu. Dla jego pełnej ilustracji zbudowałem prosty arkusz excel, który możecie sobie ściągnąć na końcu artykułu.

Często na blogu pisałem, że dolar amerykański oraz notowania złota są ze sobą skorelowane. Często również podkreślałem, że okresy prawdziwej silnej hossy na złocie miały miejsce w momencie osłabiającego się dolara amerykańskiego. Zależność tą zilustrowałem na wykresie poniżej. Pierwszy 3 kwadraty pokazują okresy silnego osłabiania dolara. Zaznaczyłem okresy silnych ruchów impulsowych w trendzie spadkowym. W tych samych momentach na rynku złota możecie zaobserwować silne ruchy złota w górę. Za pomocą czwartego kwadratu zaznaczyłem moment kiedy notowania dolara amerykańskiego znajdowały się w konsolidacji. Jak widać w tamtym okresie notowania zlota nie były już tak silne. W całym przykładzie mam na myśli notowania dolara do całego koszyka innych walut a nie tylko do Euro czy też Jena.

Dolar Ameykański względem Złota

Na kolejnych dwóch wykresach pokazuję wykresy jak zmieniał się współczynnik korelacji w czasie. Zbudowałem dwa scenariusze jeden w oparciu o współczynnik korelacji 30 sesyjnej oraz drugi przypadek dla korelacji 90 sesyjnej. Jak widzicie nic na giełdzie nie jest proste i oczywiste. Matematyka jest bezlitosna i nie daje prostej odpowiedzi na wszystko. Współczynnik korelacji zmienia się w czasie. Można jednak zauważyć, że im więcej sesji wieźniemy do wyliczenia wpółczynnika korelacji, tym więcej szumu rynkowego udaje się nam odfiltrować. Na wykresie 90 sesyjnego współczynnika korelacji można zauważyć że dużo częściej wykres znajduje się poniżej osi zerowej. Potwierdza to tezę, że bez słabego dolara nie ma silnych wzrostów na złocie. Tak przynajmniej wynika to z badań zależności historycznych. Oczywiście rynki finasowe cały czas się zmieniają i nie można niczego brać za pewnik.

Współczynnik Korelacji 30 Sesyjnej

Współczynnik Korelacji 90 Sesyjnej

Zachęcam Was do samodzielnej analizy i wyliczania korelacji różnych rynków finansowych. Sciągnijcie sobie załączonego excela i pobawcie się w wolnej chwili. Zapiszcie się również na mój newsletter a otrzymacie powiadomienia o nowych artykułach na blogu oraz dostęp do innych exceli giełdowych.

  • Arkusz Excel do wyliczania korelacji dwóch rynków finansowych <<Pobierz>>
Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami