Jak grasz na giełdzie, to oprócz tego, że musisz zdecydować w co chcesz zainwestować to  musisz jeszcze zmierzyć się z określeniem swojego horyzontu inwestycyjnego. Ja osobiście miałem z tym wielkie problem. W Internecie i książkach każdy posługuje się ogólnikami. Nikt nie daje gotowego rozwiązania. Wielu mówi o wykresach dziennych, tygodniowych, jako coś, co definiuje horyzont inwestycyjny. Ale czy ktoś z Was spotkał się kiedyś ze stwierdzeniem, że jeżeli inwestujesz na wykresach dziennych, to twój horyzont inwestycyjny jest 3 miesiące i tyle mniej więcej powinieneś trzymać np. zakupione akcje?  Ja nie.

To, co możecie znaleźć to wiele rad, że należy sprawdzać wykresy w kilku ramach czasowych, że można być day traderem, inwestorem krótko, średnio lub długoterminowym. Ale co to znaczy? Jak to wszystko poukładać sobie w głowie? Czy nasz horyzont inwestycyjny ma znaczenie na sposób wyboru techniki zakupu walorów? Czy w każdym horyzoncie można kupić po każdej cenie? Jak zdecydować, w który walor należy inwestować, w którym horyzoncie czasowym?

Od czego zacząć?  Czy skupić się na jednym horyzoncie czy inwestować we wszystkich? Które są najbardziej dochodowe? Miałem wiele pytań i bardzo nie wiele odpowiedzi. Aż w końcu któregoś dnia zacząłem podążać za jednym z traderów na Twitterze i muszę się przyznać, skopiowałem jego podejście a właściwie nie tyle skopiowałem, co przystosowałem do swojego stylu inwestowania. Uwzględniłem, najważniejszą rzecz. Po prostu nie zajmuję się tym zawodowo, wciąż pracuje na etacie i nie zawsze siedzę przy komputerze.

W tym artykule znajdziesz moją definicję horyzontów inwestycyjnych, które możesz wykorzystywać w grze na giełdzie. To czego nie znajdziesz to jakich używam sygnałów wejścia w poszczególnych horyzontach. O tym pisałem we wpisie: 7 technicznych sposobów na kupowanie akcji na giełdzie

Na pewno nie odpowiem tutaj na wszystkie Wasze pytania, bo podejść jest tyle, ilu inwestujących na giełdzie. Czasami również możecie czuć się nieswojo w zaproponowanych przeze mnie horyzontach. To, co na pewno wyniesie z tego wpisu to wiele moich przemyśleń, wskazówek, które pomogą Wam poukładać to sobie w głowie. Jestem również otwarty na wszelkie dodatkowe pytania lub/i konstruktywne komentarze. Wszyscy uczymy się całe życie.

Horyzonty Inwestycyjne

SPEKULACJA – 1 dzień czyli jak grać na giełdzie bez wykresów

Spekulacja jest dla mnie typowym zagraniem.  Najczęściej tylko i wyłącznie na jeden dzień i pod jakieś ogłoszenie danych np makro,wyników spółek lub fuzji itd. Jeżeli Twoja inwestycja/zagranie nie działa w dniu następnym to trzeba pozycję zamykać nie patrząc na innych. Np. jeżeli myślałeś,  że jakaś firma wygra sprawę w sądzie a tak się nie stało to zamknij pozycje natychmiast. Tu po prostu inwestujemy pod jakieś konkretny news.

TRADE – 3 tygodnie lub mniej.  Wykresy godzinowe

Jeżeli handlujesz w tym horyzoncie to możesz nazywać siebie Day Traderem. Słyszałem kiedyś definicję, że day trader to ktoś, kto wykonuje około 100 transakcji miesięcznie. W moim przypadku jest to około 60 więc day traderem siebie nie nazywam. Gdybym nie miał pracy na etacie i utrzymywał się z giełdy to na pewno przekroczył bym te 100 transakcji. W tym horyzoncie jest najwięcej emocji. Efekty widać szybko. Myślę, że jest to również najlepszy horyzont, żeby zacząć swoje inwestycje. Dlaczego?

Po pierwsze jak zaczynasz, to nie masz dużego kapitału i nie chce Ci się czekać latami na zyski. Po drugie jeżeli popełnisz błędy, a popełniasz na pewno, bo każdy uczy się na błędach, to będą one szybko widoczne. Na pewno będziesz się na nich szybciej uczył bo po prostu będziesz popełniał je częściej. Zaletą tego horyzontu jest też to, że może Ci się udać podłączyć pod jakiś silny trend. Często jest też tak, że tylko w ten sposób można podłączyć się do silnego trendu. Jeżeli np. jakiś walor idzie mocno w górę dzień w dzień bez przystanków to prawdopodobnie tylko na wykresach godzinowych widać jakieś korekty. Jeżeli uda Ci się wstrzelić w dołek to można tą transakcje pociągnąć dłużej. Jednak przed podjęciem tej decyzji zalecałbym jednak realizację części zysku.

TREND – 3 miesiące lub więcej. Wykresy dzienne

Ten horyzont inwestycyjny jest również bardzo dobry. Wykorzystuje się tu inne techniki. Jeżeli coś kupujesz to nie z zamiarem sprzedania jutro. Musisz być również gotowy na przechodzenie przez korekty w tym czasie. Twoja inwestycja na pewno nie będzie szła cały czas w górę. Zdarzą się momenty kiedy akcje będą spadały nawet po 10% i nie będzie w tym nic dziwnego. W tym horyzoncie naprawdę jest najwięcej balansowania emocji, bo jest najtrudniej uchronić się przed pokusą przedwczesnego zamknięcia pozycji. Często również zdarza się poddać i sprzedać końcówkę korekty i wtedy rynek odjeżdża w górę. Uważam, że jest to najtrudniejszy horyzont i zdecydowanie nie polecam patrzenia się całymi dniami na notowania, jeżeli to jest Twój horyzont inwestycyjny.

TAIL – 3 lata lub mniej. Wykresy tygodniowe

Tu jest bardzo podobnie jak w horyzoncie TREND. Są też jednak różnice. Tu dużą rolę odgrywa czy np. firma płaci dywidendę, która na przestrzeni kilku lat może dać pokaźną różnicę w zwrocie z inwestycji. Warto również uwzględnić czy firma będzie zwiększać swoje zyski a nie jest np. w trendzie wzrostowym bo cały rynek jest. Tu tak naprawdę można a nawet trzeba wykorzystywać analizę fundamentalną. Jeżeli mamy szczęście lub dobre analizy zyski na poziomie 300%-500% są całkowicie prawdopodobne. Tu również można stosować metody piramidy i dokupywać do zyskownej pozycji na korektach a później sobie zamykać część na szczytach. Da nam to stały dopływ gotówki. Może się również zdarzyć, że zostaniemy z jakąś inwestycją na długie lata. Te spółki najlepiej kupować na dnie hossy jeszcze wtedy, gdy wszyscy piszą o końcu świata.

Na pewno nie wyczerpałem tutaj tematu. Coś czego nie wspomniałem to to jak wybierać momenty wejścia i wyjścia w grze na giełdzie. Nie omówiłem też tematów zwiększania lub zmniejszania pozycji. Wszystko powyższe zaadresuje w jednym z kolejnych wpisów jeżeli wyrazicie swoje zainteresowanie tą lub podobną tematyką

Pamiętajcie również, że każdy TREND, TAIL zaczyna się od TRADE. Jeżeli otworzycie coś w horyzoncie TRADE to może przerodzić się w inwestycję na lata. Jeżeli natomiast otworzycie coś w horyzoncie TAIL to nigdy nie zamykajcie tego w horyzoncie TRADE będziecie sobie tylko pluli w brodę, ile to zysków zostawiliście dla kogoś innego.

Na koniec ma do Ciebie prośbę. Jeżeli spodobał Ci się artykuł i chciałbyś widzieć więcej tego rodzaju wpisów proszę zostaw swój komentarz. Jeżeli Ci się nie podobało proszę również o konstruktywny komentarz.

Możesz również zapisać się na Newsletter, żeby być na bieżąco z nowymi wpisami oraz otrzymać dostęp do plików excel, PDF oraz prezentacji. (Żadnego spamu tylko i wyłącznie informacje o nowych wpisach).

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami