Jakiś czas temu dostałem maila od jednego z czytelników, który chciałby wygenerować pasywny dochód z inwestowania w nieruchomości. Jeżeli dobrze zrozumiałem jako alternatywę rozważa on podobny scenariusz z wykorzystaniem inwestowania w akcje na giełdzie. Do tego właśnie scenariusza chcę się dziś odnieść

Zacznijmy od maila który otrzymałem…

Witam

Dziękuję za wyczerpującą odpowiedz na poprzednie pytania.

Moim celem jest w ciągu ok 5 lat osiągnięcie ok minimum krajowego (UK) z inwestycji czyli ok 1000 funtów miesięcznie. Aby przy stopie zwrotu 6% osiągnąć taki zysk potrzebuje ok 200 tysięcy funtów. W pięć lat możliwe ale ciężkie do zrobienia. Czy nie lepiej zainwestować w nieruchomości które dają podobną stopę zwrotu ale dostajemy bez problemu dźwignie ok 1:5. Może posiłkować się podobną dźwignią przy akcjach? Jak oprocentowane są kredyty w biurach maklerskich? W nieruchomościach byłby zysk z wynajmu, nie duży oraz wzrost wartości. Przy kredycie typu BTL (Buy To Let) nie spłacał bym też kapitału ale raz na jakiś czas robił bym remortgage i powiększał dług razem z rosnąca wartością domu. A te pieniądze są wolne od podatku.

Co o tym myślisz?

Pozdrawiam

Pomysł z maila jest niezwykle ciekawy. Jako, że mój blog jest o giełdzie odniosę się do pomysłu zbudowania dochodu pasywnego z rynku akcji a do scenariusza z nieruchomościami oraz innych wariacji inwestowania w akcje wrócę w innych artykułach.

Długo zastanawiałem się jak odpowiedzieć na to pytanie, żeby móc pomóc jak największej liczbie czytelników. To jedno z tych pytań na które jest odpowiedzieć łatwo jeżeli ma się narzędzie do obliczeń. W tym celu zbudowałem kalkulator w Excelu, z którego pochodzą wszystkie poniższe screeny. Pokusiłem się nawet o wbudowanie w kalkulator współczynnika inflacji, ponieważ będziemy tu rozważać strategie długoterminowe gdzie wpływ inflacji nie może zostać pominięty.

Kalkulator będzie dostępny do ściągnięcia w ukrytym dziale Download dostępnym dla czytelników zapisanych na mój Newsletter. Jeżeli chcesz więc otrzymać do nich dostęp to koniecznie zapisz się na listę mailową. Dostaniesz dostęp do kalkulatora oraz powiadomienia o nowych wpisach na blogu. Żadnego SPAMU.

Autor pytania rozważa zbudowanie miesięcznego pasywnego dochodu z rynku akcyjnego w wysokości 1000 funtów. Kalkulatory zbudowałem w oparciu o złotówki więc moim celem będzie budowa portfela, który da 5000 zł dochodu w 5 pięć lat. Kolejnym uproszczeniem, na które poszedłem ale nie powinno to wpłynąć na sposób budowania scenariusza jest fakt, że ja rozważam dochód pasywny roczny a nie miesięczny

Kalkulator ma za zadanie symulować zachowanie portfela akcji wypłacającego dywidendę z reinwestowaniem zysku. Oznacza to, że za pieniądze otrzymane z dywidendy kupujecie wirtualnie kolejne akcje od których w kolejnym roku znów otrzymujecie dywidendę.

Dodatkowo zbudowałem możliwość doboru kilku parametrów, żeby można było łatwo i szybko testować różne scenariusze.

Parametry, które można sobie zmieniać to:

  • Kapitał Początkowy
  • Stopę Dywidendy
  • Wzrost Dywidendy
  • Procent Inflacji

W swoich wyliczeniach przyjąłem następujące założenie:

Za cały kapitał początkowy kupujemy akcje spółki lub spółek, które w momencie zakupu akcji wypłacają dywidendę na poziomie 3% ich wartości. Zakładam również, że spółka w którą zainwestujemy będzie zwiększać wypłacaną przez siebie dywidendę o 6% rok do roku. Przyjąłem również, że inflacja będzie stała co roku i wyniesie 1.5%

Teraz w końcu możemy dojść do sedna…

Czyli ile trzeba mieć kapitału początkowego, żeby po 5 latach być w stanie osiągnąć 5000 złotych pasywnego dochodu z akcji. Tu znowu poszedłem na pewne uproszczenie, żeby pokazać mechanizm liczenia. Przypominam, że autor maila pytał o dochód miesięczny a moje symulacje generują dochód roczny.

Z poniższego wyliczenia ( Obrazek Nr 1) wynika, że trzeba dysponować kapitałem rzędu 105500 złotych. Jeżeli jednak spojrzymy na wpływ inflacji i przeliczymy sobie wszystko ponownie wygląda na to, że trzeba mieć 114000 złotych kapitału początkowego żeby za 5 lat wygenerować dochód pasywny 5400 złotych. Ta wartość będzie odpowiadała dzisiejszej wartości 5000 tysięcy. (Obrazek Nr 2).

Dużo lepiej wygląda sytuacja jeżeli mamy dłuższy horyzont czasowy np. 20 lat. Wtedy potrzebujemy znacznie mniejszego kapitału początkowego do wygenerowania 5000 tysięcy pasywnego dochodu. Bez uwzględnienia inflacji potrzebujemy tylko 17800 zł (Obrazek Nr 3). Jeżeli uwzględnimy inflację nasze zapotrzebowanie na kapitał rośnie do 24100 złotych (Obrazek Nr 4).

Dochód Pasywny z Akcji 1

Obrazek 1

Dochód Pasywny z Akcji 2

Obrazek 2

Dochód Pasywny z Akcji 3

Obrazek 3

Dochód Pasywny z Akcji 4

Obrazek 4

Naprawdę zapraszam do samodzielnej zabawy kalkulatorem i analizy różnych opcji. Kalkulator liczy na 50 lat do przodu. Jest więc użyteczny nawet dla najmłodszych perspektywicznie myślących o swojej przyszłości finansowej.

Wrócę jednak do pierwotnego założenia. Skąd wziąć taki kapitał jak 114 tysięcy złotych, żeby wygenerować dochód pasywny wielkości 5000 tysięcy.

Tu z pomocą może przyjść kredyt pod zakup akcji. W takiej sytuacji w zależności od dźwigni na jaką chcemy się zdecydować można nabyć pokaźny pakiet akcji płacąc za nie tylko cześć należnej kwoty.

Broker, którego używam oferuje kredyty pod zakup akcji oprocentowane w tej chwili na poziomie 3.5% wartości całej pozycji, ale oferuje przy tym dźwignię 20 do 1. Oznacza to, że muszę posiadać tylko 5% z 114 tysięcy co daje zapotrzebowanie na kapitał 5700 zł niby nie dużo. Niestety jednak będę musiał mu płacić 3990 złotych rocznie za możliwość utrzymywania tej pozycji. W tej sytuacji muszę mu płacić więcej niż otrzymam z dywidendy. Czy to ma sens?

Nie za bardzo. Dlatego nie ma prostej metody na budowę takiego portfela. Najlepszą radą jest zacząć wcześnie i budować swoje portfolio latami ciągle reinwestując zyski z dywidend. Zawsze używając akcji fizycznych. Dźwignia jest fajna ale co stanie się jeżeli akcje zaczną spadać i będziecie zmuszeni dopłacić dla brokera, żeby utrzymać 5% depozytu. Inwestowanie pod dywidendę jest długoterminowe i nie można się przy takim podejściu przejmować wahaniami kursu akcji.

Dzisiejszy artykuł nie wyczerpuje w całości tematu dlatego w kolejnym odcinku przeanalizuję scenariusz gdzie będziemy inwestować w dywidendę oprócz kapitału początkowego będziemy również dokonywać corocznych dopłat do portfela.

Na koniec chciałem tylko przypomnieć, że dostęp kalkulator dochodu pasywnego z akcji dywidendowych jest dostępny do ściągnięcia tylko dla czytelników zapisanych na Newsletter, którzy otrzymują dostęp do ukrytego działu download oraz otrzymują zawiadomienia o nowych wpisach na blogu. Żadnego spamu.

Newsletter
Już 205 osób zapisało się na mój Newsletter i regularnie otrzymuje powiadomienia tylko o nowych artykułach bez żadnego spamu oraz posiadają dostęp do specjalnego działu download

* = required field