Witam w Nowym Roku. Właśnie nadeszła chwila aby podsumować dokonania wirtualnego portfela w którym inwestuję na giełdzie. W grudniu portfel znów dał zarobić i udało się to zrobić po raz 5 z rzędu, czyli od sierpnia 2014 nie poniosłem strat na rynku w ujęciu miesięcznym. Fajne ale dokładnie tak samo jak 80% zarządzających nie udało mi się pobić szerokiego indeksu rynku przez 8 miesięcy wirtualnego inwestowania na giełdzie.

Po pierwsze w grudniu portfel zarobił 1.63% i wyszedł na swoją maksymalną wycenę 51 882.24£ odnotowując 3.76% zysku od początku inwestowania. Nie jest to ogromny zysk ale w myśl zasady żeby po pierwsze nie tracić pieniędzy wszystko wydaje się być pod kontrolą. Najgorsze co mogłoby się zdarzyć to duża strata, którą trzeba by było odrabiać przez kilka miesięcy. Portfel prowadzę publicznie na blogu od maja w tym czasie indeks S&P500 wzrósł o 7% czyli tak jak większości zarządzających nie udało mi się pobić szerokiego indeksu.

Jeżeli jesteś nowym czytelnikiem a jest to bardzo prawdopodobne bo ruch na blogu rośnie o kilkadziesiąt procent z każdym miesiącem zapraszam Cię do wejścia do menu Wirtualne Inwestowanie Na Giełdzie, gdzie możesz znaleźć historię portfela oraz wszystkie założenia inwestycyjne.

Chcę również przypomnieć, że portfel ma za zadanie:

 • po pierwsze uczyć i pokazywać mechanizmy rynkowe
 • po drugie nie tracić pieniędzy,
 • po trzecie zarabiać pieniądze i przynosić wirtualne zyski

Jeżeli chcesz na bieżąco śledzić zachowania portfela proponuję Ci:

 • Zapisać się na Newsletter – Otrzymasz powiadomienia o wszystkich nowych wpisach na blogu oraz dostęp do działu download dostępnego tylko dla zarejestrowanych czytelników gdzie możesz sobie ściągnąć ciekawe kalkulatory w Excelu oraz pliki z danymi makro.
 • Podążać za mną na Twitterze gdzie publikuję informacje o kupnie lub sprzedaży walorów w czasie rzeczywistym. Zdarza mi się również komentować końcówkę sesji na giełdzie amerykańskiej. Czasem również ogłaszam, które spółki mam w tej chwili na oku. Mój kanał na twitterze to @iceq123

Jaki był wynik portfela wirtualnego inwestowania na giełdzie?

W miesiącu grudniu portfel dał zarobić 1.63%. To już 5 miesiąc z rzędu gdzie mimo zmieniającej się sytuacji udało się osiągnąć zysk. Od początku prowadzenia portfela czyli 8 miesięcy portfel jest 3.63% na plusie. Przez ostatnie 8 miesięcy 6 razy zanotowałem zysk a 2 razy stratę. Obecna wycena jest również najwyższą wyceną w krótkiej 8 miesięcznej historii portfela. Poniżej zamieszczam tabelkę i wykres z historią wyników inwestycyjnych od początku prowadzenia portfela.

Miesięczny Wykres Inwestowania Na GiełdzieMiesięczna Historia Inwestowania Na Giełdzie

Jak wyglądała moja pozycja na giełdzie na początku miesiąca?

Na początku grudnia portfel miał wartość 51052.45£ W portfelu miałem następujące spółki i ETFy:

 1. Spółka (GKP-GB) Gulf Keystone Petroleum Ltd – pozycję otworzyłem w czerwcu 2014
 2. ETF na indeks VIX (VIXY) ProShares VIX Short-Term Futures ETF – pozycję otworzyłem w czerwcu 2014
 3. Amerykańska spółka z branży tytoniowej Lorillard – pozycję otworzyłem w lipcu 2014
 4. Lokata terminowa o marnym oprocentowaniu 1% w skali roku – założyłem tą lokatę w lipcu 2014
 5. ETF dający ekspozycję na amerykański rynek obligacji TLT iShares 20+ Year Treasury Bond ETF – pozycję otworzyłem we wrześniu 2014
 6. Spółkę RH Restoration Hardware – tą pozycję również otworzyłem we wrześniu 2014.
 7. Krótką na indeksie S&P500, którą uzyskałem dzięki ETF SPY SPDR S&P 500 ETF Trust – tą pozycję otwierałem w listopadzie

Co zmieniło się w portfelu w ciągu miesiąca?

W grudniu w portfelu działo się nie wiele. Zamknąłem z małym zyskiem pozycję krótką na indeksie S&P 500. Transakcję tą opisywałem w artykule: Zamykam Krótką na S&P500. Poniżej zamieszczam pełną listę transakcji w portfelu.

Lista Trasakcji w Inwestowaniu Na Giełdzie

Jak zachowywały się pozycje z portfela w ostatnim miesiącu?

4 pozycje wzrosły oraz 1 pozycja uległa lekkiej kosmetycznej przecenie. Różne wielkości pozycji powodują, że wzrosty na dużych pozycjach potrafią niwelować spadkowe mniejsze pozycje. Często na blogu podkreślam znaczenie prawidłowego doboru wielkości pozycji. Zagadnienie to szerzej opisywałem w artykule: Jak dobierać wielkości pozycji w inwestowaniu na giełdzie.

 1. Spółka (GKP-GB) Gulf Keystone Petroleum Ltd – wzrost o 5.02%. Sytuacja w Iraku się ustabilizowała. Wygląda na to, że nowy rządzabrał się za rozwiązanie problemu z terminowym regulowaniem płatności za wydobywaną ropę. Dzięki temu spółka powinna zacząć lepiej wyglądać od strony finansowej. Na niekorzyść działa taniejąca ropa na rynkach światowych ale nie sądzę że to jest trwała nie odwracalna tendencja. Jak dla mnie spółka wciąż wygląda byczo. Mimo 30% straty na pozycji ciągle utrzymuję docelową cenę 4 funtów za akcję w długim terminie. Dodatkowo dziś rano spółka poinformowała, że osiągnęła swój kolejny krok milowy w rozwoju i wydobywa już 40 tysięcy baryłek ropy dziennie. To wciąż nie jest koniec i ciągle należy spodziewać się wzrostu wydobycia w 2015 roku. Co ciekawe w grudniu pojawiło się również sporo plotek na temat fuzji i przejęć innych małych spółek działających w Kurdystanie. Jak dla mnie oznacza to jedno. Proces konsolidacji się właśnie rozpoczyna co powinno dodatkowo wspomagać notowania tej spółki. Nie mniej jednak największym problemem pozostaje niska cena ropy na świecie. Tak to widzą inwestorzy na rynku i nic na to nie poradzę. Fundamentalnie GKP wydobywa ropę z ziemi jest więc to najtańszy sposób wydobywania ropy ale skoro cały sektor jest pod presją to właśnie takie sytuacje tworzą okazje inwestycyjne. Poobserwuję notowania ropy i może zdecyduję się na zwiększenie mojej pozycji na tej spółce.
 2. ETF na indeks VIX (VIXY) ProShares VIX Short-Term Futures ETF – wzrost o 15.2%. Zysk cieszy.
 3. Amerykańska spółka z branży tytoniowej Lorillardkosmetyczny spadek o 0.32%. Kurs zaczął znowu powoli iść w górę. Jej przejęcie przez Tobacco Reynolds International wciąż jest w toku, a cena 68 jak najbardziej aktualna. Akcje tej firmy płacą nam kwartalną dywidendę, która wynagradza cierpliwość.
 4. Lokata terminowa o marnym oprocentowaniu 1% w skali roku – przyniosła dochód w postaci 17 funtów
 5. TLT iShares 20+ Year Treasury Bond ETF – wzrost o 2.8%. Kolejny miesiąc wzrostów i kolejne tym razem 2 otrzymane dywidendy. Pierwsza została wypłacona 1 grudnia a kolejna 24 grudnia. Obligacje amerykańskie od początku roku zwiastują spowolnienie gospodarcze w USA. Ciekawym faktem jest to jak mało ludzi to widzi.
 6. Spółka Restoration Hardware – wzrost o 13.66%%. Duży wzrost. W całym roku spółka zdrożała o 40% i zaryzykuję stwierdzenie że 2015 będzie bardzo podobny. Wszystko wygląda bardzo byczo i jest na dobrej drodze do osiągnięcia ceny akcji na poziomie 200 dolarów do 2018 roku.

Zmiany Cen W Portfelu GiełdowymWpływy z dywidend

W listopadzie do wirtualne portfela inwestowania na giełdzie wpłynęły 2 dywidendy:

 • 1 grudnia otrzymałem dywidendę od funduszu ETF TLT w wysokości 10.22 funta.
 • 24 grudnia wpłynęła kolejna miesięczna dywidenda od funduszu ETF TLT w wysokości 9.53 funta.

Razem otrzymałem 19.75 funtów dywidendy za pozycję o wartości około 4000 funtów. Jest to trochę więcej niż zysk z lokaty terminowej o wartości 20 tysięcy funtów. I to jest piękne.

Na koniec zamieszczam pełną wycenę portfela. Stan na 31/12/2014

Wycena Portfela Giełdowego

Czego się nauczyłem?

Grudzień był miesiącem w którym sporo bujało. Najbardziej wygrani byli Ci, którzy nie bali się podejmować trudnych decyzji. Nie było długich wielodniowych ruchów. Sytuacja zmieniała się często. Najpierw korekta później wzrosty bez wolumenu i później słabośc rynku w okresie świątecznym na jeszcze mniejszych obrotach. W takich miesiącach trzeba wierzyć w swój proces inwestycyjny i nie panikować. Jeżeli uważasz, że rynek pójdzie w górę to trzeba kupować dołki. Jeżeli uważasz, że rynek będzie spadał to trzeba sprzedawać górki. Fascynujące jest również to jak wielu ludzi wierzy w to, że rynek będzie cały czas rósł a indeksy nigdy nie będą spadać. Jestem też bardzo zadowolony z dywidend jakie regularnie otrzymuję. To tylko kilka miesięcy inwestowania a już ich wpływ jest powoli odczuwalny w wynikach portfela. Powiem tak naprawdę opłaca się inwestować w spółki, które regularnie płacą dywidendę

Czego spodziewam się w kolejnym miesiącu?

Wzrost gospodarczy zwalnia i wciąż wiele uczestników rynku nie zdaje sobie z tego sprawy. Konsensus rynkowy pozostanie byczy prawdopodobnie przez większą część pierwszego kwartału. Wcześniej czy później o tym się przekonają będziemy mieli reset rynku. To jest właśnie moment kiedy z niedźwiedzia stanę się pewnie jednym z pierwszych byków na rynku. Na razie mam kilka bardzo dobrze wyselekcjonowanych spółek i zabezpieczanie na wypadek korekty. Jedną z tych spółek jest wspomniane wyżej Gulf Keystone Petroleum, której akcje mogę dokupić do portfela.

Na koniec zachęcam jeszcze raz do zapisania się na newsletter. Otrzymasz powiadomienia o wszystkich nowych wpisach na blogu. Ułatwi Ci to bycie bieżąco z nowymi wpisami (Żadnego spamu tylko i wyłącznie informacje o nowych wpisach).

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami