Czym są inwestycje długoterminowe? Na pewno są tym, o czym wszyscy marzą.  Przykłady, które można znaleźć w internecie powalają na kolana. Dla wielu inwestorów pozostają czymś niedoścignionym. Są czymś, co każdy chciałby robić, a jednak niewielu inwestorów się na nie decyduje, ponieważ im to zwyczajnie nie wychodzi.

Często się zdarza się, że zaczynamy jakąś transakcję z zamiarem rozpoczęcia inwestycji długoterminowej, ale kończymy jak wiele innych zbyt wczesnym zamknięciem i pozostawieniem setek procentów zysków na stole.

To jest właśnie sztuka. Skąd wziąć w sobie na tyle zaparcia i wiary we własne analizy, że będziemy w stanie zacząć inwestować długoterminowo. Jak to zrobić, żeby nie zamknąć pozycji przed wcześnie i nie zostawić setek procentów zysków za sobą?

Zacznijmy od zdefiniowania czym tak naprawdę są inwestycje długoterminowe…

Definicja inwestowania długoterminowego

Wiele źródeł w Internecie podaje, że inwestycja długoterminowa to taka, która trwa co najmniej rok. W pewien sposób takie podejście do tematu ma sens, ponieważ nawet w bilansach spółek, które podlegają standardom rachunkowości np. przy definiowaniu zobowiązań długo i krótkoterminowych dzieli się je właśnie stosując jeden rok jako granicę. Dlatego z punktu widzenia księgowości ma to sens.

Z drugiej strony wchodząc bardziej w skórę typowego inwestora indywidualnego…

Tak naprawdę trudno jest jednoznacznie zdefiniować czym jest inwestycja długoterminowa, ponieważ ilu inwestorów tyle różnych celów inwestycyjnych i dla każdego z nich to będzie oznaczać co innego. Dla jednych rok będzie długim terminem inni z kolei powiedzą, że od 5 lat zaczyna się tego typu inwestycja. Idąc jeszcze dalej patrząc na Warren’a Buffet można powiedzieć że 30 czy też 50 lat to długi termin. Te wszystkie podejścia mają zastosowanie w praktyce.

Ja osobiście za długi termin uważam inwestycje, w które wchodzimy licząc na wzrost wartości wewnętrznej spółki poprzez poprawianie jej wyników finansowych. Taki proces z reguły zajmuje kilka ładnych lat. Inwestowaniem długoterminowym jest również dla mnie inwestowanie w spółki dywidendowe z zamiarem otrzymywania regularnych wpływów z tego tytułu.

Inwestowanie w rynek nieruchomości (a szczególnie grunty) jest też rodzajem inwestycji długoterminowej.

Przykłady inwestycji długoterminowych

Nie trudno jest podać przykłady inwestycji długoterminowych, bo każdy może spojrzeć wstecz na wykresy i powiedzieć, o to byłaby świetna inwestycja długoterminowa. Z wykresu jasno widać kiedy trzeba było kupić, na których korektach nie sprzedawać a kiedy w ostateczności się inwestycji wycofać. Kilka tego typu przykładów bardziej w celach inspiracyjnych podawałem kiedyś we wpisie „Spółki, które podbiły świat”.

Mimo, że wpis wspomniany wyżej zawiera wiele ciekawych przykładów pozwolę sobie podać kilka przykładów z rodzimego podwórka:

  • Telekomunikacja Polska obecny Orange – spółka debiutowała po około 8 złoty w tej chwili jest znacznie niżej ale jeżeli ktoś ją wytrwale trzymał to dostał około 100% wartości wypłacone w postaci dywidendy.
  • Wawel – debiutował po 34 złote ale można go było kupić nawet po 11 złoty. W tej chwili kosztuje ponad 1100 złoty. Spółka wypłacała również dywidendy. Ciekawy jestem ile osób trzymało go na przełomie 2007 i 2008 roku kiedy spadał z 330 złoty do 144? Pewnie tylko nieliczni. Trzeba było tylko uwierzyć, że Michałki to dobry produkt.
  • LPP – debiut po 43 złote w tej chwili 5600 złoty za akcję. Jeszcze nie tak dawno był notowany po prawie 9000 tysięcy. Trzymacie?

Szczególnie Wawel i LPP są spółkami, które aby trzymać długo trzeba było mieć naprawdę niezłą psychikę. Mimo że obie spółki mają za sobą solidne wzrosty bardzo niewielu udało się je wykorzystać.

Jak zacząć inwestować długoterminowo

W moim odczuciu, pewnie się wiele osób ze mną nie zgodzi, powinieneś zapomnieć o analizie technicznej i całkowicie poświęcić się rozwijaniu w dwóch zagadnieniach. Pierwszym z nich jest inwestowanie w wartość czyli metoda, która bazuje głównie na analizie fundamentalnej. Drugim zagadnieniem jest inwestowanie pod dywidendę, która również po części jest związana z inwestowaniem w wartość.

Jak opanujesz powyższe podstawy to wtedy musisz zacząć uczyć się i rozwijać w takich tematach jak demografia bo dzięki temu będziesz w stanie określić jak będzie wyglądał świat za np 30 lub 40 lat. To jest oczywiście niezbędne jeżeli zakładasz aż tak długi horyzont inwestycyjny. O tym dlaczego jest to ważne pisałem w artykule „W co inwestować w perspektywie 45 lat” gdzie zamieściłem całkiem inspirujący film nagrany przez magazyn Economics.

Również przy inwestowaniu w długim terminie niezmiernie ważne staną się zagadnienia konstrukcji portfela inwestycyjnego. Będziesz musiał zdecydować np ile spółek chcesz posiadać w swoim portfelu.

Warto się pewnie będzie przyjrzeć inwestowaniu w obligacje jako opcji pozwalającej lepiej równoważyć ryzyko inwestycyjne.

Na końcu pewnie należałoby zacząć od tego, gdzie i za pomocą jakich produktów będziesz lokował swój kapitał. Mam tu na myśli różne produkty pozwalające na unikanie podatków, które w długim terminie będą miały decydujący wpływ na ostateczną stopę zwrotu. O tym na pewno szerzej napisze wkrótce.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami