Wczoraj w godzinach wieczornych Bank Rezerwy Federalnej zakończył swoje posiedzenie oraz ogłosił decyzje na temat obecnej polityki monetarnej w USA. Każde takie wydarzenie powoduje wzrost zmienności giełdy amerykańskiej, notowań dolara amerykańskiego oraz złota.

Moją intencją nie jest odniesienie się do tego konkretnego posiedzenia. To co chcę Wam przekazać to jak przy tego rodzaju ogłoszeniach:

 • odnaleźć swoją drogę
 • zachować trzeźwy umysł
 • samodzielnie wyciągać wnioski
 • podjąć dobrą decyzję inwestycyjną na rynku złota.

Zacznijmy od podstaw…

Jak wygląda kalendarz posiedzeń FED

Jeżeli jeszcze nie wiecie FED pracuje w cyklu 6 tygodniowym przynajmniej co tyle odbywają się jego posiedzenia. W czasie jednego cyklu mamy doczynienia z dwoma rodzajami eventów.

Co 6 tygodni odbywa się posiedzenie banku rezerwy federalnej. Po takim zazwyczaj dwudniowym spotkaniu ogłaszana jest decyzja co do stóp procentowych, a ostatnio również o zwiększeniu, zmniejszeniu lub zaprzestaniu skupu obligacji amerykańskich. Po tym ogłoszeniu zazwyczaj odbywa się konferencja prasowa Janet Yellen, która trwa około godziny i jest transmitowana na żywo w wielu mediach.

Co 6 tygodni FED publikuje również minutki ze swego ostatniego posiedzenia. Robi to z 3 tygodniowym opóźnieniem. Publikacja minutek pomimo, że dotyczy decyzji FED z przed 3 tygodni również wywołuje duże zainteresowanie rynku ponieważ publikowany jest oficjalny raport, który powinien dać rynkowi obraz tego w którym kierunku dalej podąży FED. Daje to pole do popisu dla algorytmicznych systemów handlu, które próbują zinterpretować komunikat i zająć pozycję na rynku. Systemy takie próbują porównać 2 najstarsze raporty i wywnioskować czy FED staję się bardziej gołębi (luzuje politykę monetarną) czy bardziej jastrzębi (zacieśnia politykę monetarną).

Dla nas inwestorów oznacza to, że co dokładnie co 3 tygodnie zawsze w środy o godzinie 20 czasu polskiego mamy nową porcję informacji o tym co czeka amerykańską gospodarkę oraz jak będzie kształtowała się polityka fiskalna Stanów Zjednoczonych Ameryki w najbliższym czasie.

 • Podejście jastrzębie oznacza presję na umacnianie się dolara amerykańskiego względem innych walut
 • Podejście gołębie oznacza presję na osłabianie się dolara amerykańskiego względem innych walut

To tyle tytułem wstępu…

Co publikacja minutek FED oznacza dla cen złota na giełdzie

Jak już wielokrotnie pisałem na blogu (linki do innych wpisów na końcu artykułu) do silnych wzrostów na złocie potrzebujemy dwóch czynników:

 • Spadającego oprocentowania obligacji amerykańskich.
 • Osłabiającego się dolara amerykańskiego

Notowania obligacji zależą przede wszystkim od tego jak rynek dyskontuje przyszły wzrost gospodarczy w USA. Najlepszą miarą jest obserwowanie oprocentowania obligacji 10 letnich (10 Year Note lub ETF $TLT) Spadające oprocentowanie obligacji oznacza, że rynek jest przekonany o spowolnieniu wzrostu PKB. Taką sytuację mieliśmy w 2014 i mamy kontynuację w 2015. W tych latach spadki na złocie wyhamowały. Wzrost oprocentowania obligacji oznacza, że rynek oczekuje przyśpieszenia wzrostu gospodarczego. Taką sytuację mieliśmy na rynku poprzez cały 2013 rok.

W przypadku dolara gołębi FED luzujący politykę monetarną oznacza osłabianie się dolara. I dokładnie odwrotnie jest gdy bank rezerwy federalnej zacieśnia politykę wywierająć presję na umacnianie się dolara.

W poniższej tabeli zamieszczam podsumowanie ostatnich 3 lat z uwzględnieniem notowań obligacji dolara oraz tego jak to wpłynęło na notowania złota.

Złoto Obligacje DolarJak samodzielnie podjąć decyzję co do kierunku notowań złota

 1. Po pierwsze nie patrzeć na wykres. Złoto jest globalnym towarem, którego notowania są bardzo mocno skorelowane z sytuacją makroekonomiczną na świecie.
 2. Po drugie zacznij samodzielnie obserwować jak zachowują się wspomniane przeze mnie wyżej notowania obligacji amerykańskich
 3. Zacznij samodzielnie analizować komunikaty FED
 • Jeżeli zauważysz, że oprocentowanie obligacji i dolara spadają kupuj złoto
 • Jeżeli oprocentowanie obligacji rośnie i dolar rośnie otwieraj szorty na złocie
 • Jeżeli jedno rośnie a drugie maleje omijaj złoto albo graj bardzo krótkoterminowo

Linki do innych artykułów o inwestowaniu w złoto

Jeżeli interesuje Cię Inwestowanie w Złoto oraz ogólnie tematyka inwestowania na giełdzie zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter. Otrzymasz powiadomienia wyłącznie o nowych artykułach i otrzymasz dostęp do ukrytego dzialu download. Obiecuję, że nie będę wysyłał żadnego spamu.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami