Inwestowanie w wartość to dziedzina inwestowania na giełdzie, która mnie zawsze intrygowała. Z drugiej jednak strony odpychała Uważa się, że jest oparta na analizie fundamentalnej, a ta wydaje się być skomplikowane. Takie przynajmniej kiedyś miałem wrażenie. Okazuje się jednak, że inwestowanie w wartość to dużo więcej niż tylko sprawozdania finansowe i liczby. To sztuka sama w sobie, filozofia myślenia oraz bardzo precyzyjny sposób postrzegania rynku.

Co to jest Inwestowanie w Wartość

Inwestorzy ciągle szukają sposobów na pokonanie rynku. Jeśli jesteś jednym z nich, nie możesz przejść obojętnie obok sprawdzonej strategii, która została stworzona przez legendy rynku kapitałowego. Inwestorzy w wartość już dawno opracowali metody na powtarzalne pokonywanie średniorocznych stóp zwrotów indeksów giełdowych. Powiem więcej wielu z nich była i jest w stanie powtarzać te rekordowe wyniki przez dziesięciolecia. Najlepszym przykładem takiego inwestora jest Warren Buffet. Na pewno o nim słyszałeś.

Cena Jest Tym Co Płacisz, Wartość Jest Tym  Co Dostajesz

Jeżeli jesteś świadomym konsumentem to posiadasz już podstawowe cechy inwestora w wartość. Wiesz przecież, że jeżeli masło zazwyczaj kosztuje 2 złote, to nie będziesz kupował go gdy jest sprzedawane po 3 złote. Wiesz, że możesz poczekać na lepszą okazję i kupić kiedy znów będzie po 2 złote, lub jeszcze lepiej kiedy będzie w promocji i uda Ci się je kupić po 1.50. Zastosuj tą samą metodologię do akcji giełdowych a wtedy zrozumiesz podstawy inwestowania wartość.

Za każdym razem, kiedy będziesz chciał kupić akcje na giełdzie, chcesz aby ich cena rynkowa była niższa od ich wartości. Jeśli masz odpowiednie cechy charakteru i jesteś w stanie przeznaczyć na naukę trochę czasu możesz nauczyć się jak skutecznie obliczać wartość spółek giełdowych przy użyciu prostych metod analizy fundamentalnej. Ten cykl artykułów pomoże Ci rozpocząć tą drogę. W kolejnych odcinkach wyjaśnię takie zagadnienia jak budowanie systemu inwestycyjnego, wycenę spółek metodą DCF,ROE oraz Cena/Zysk. Napiszę także o zarządzaniu portfelem akcji oraz darmowych narzędziach w internecie, które zapewnią Ci wszystkie potrzebne informacje.

W przeciwieństwie do niektórych zagadnień w strategiach inwestycyjnych, zasady inwestowania w wartość są bardzo proste. Oznacza to, że nie musisz mieć ogromnego doświadczenia w dziedzinie finansów (chociaż zrozumienia podstaw, z pewnością pomoże). Nie musisz zapisywać się na drogie kursy czy też wykupywać drogich usług na stronach oferujących dostęp do ogromnej ilości danych. Jeśli masz zdrowy rozsądek, cierpliwość, trochę pieniędzy na inwestycje i gotowość do czytania sprawozdań finansowych  możesz stać się inwestorem w wartość

Oto pięć podstawowych pojęć trzeba zrozumieć, zanim zaczniesz.

5 Podstawowych zasad Inwestowania w Wartość

Zasada Nr 1 – Spółki na giełdzie mają określoną wartość

Zasadnicza idea inwestowania w wartość jest na tyle prosta, że możesz stosować ją regularnie. Chodzi o to, że jeśli potrafisz określić prawdziwą wartość jakiejś spółki giełdowej, to wiesz kiedy jej cena znajduje się poniżej tzw. wartości wewnętrznej. Pozwala Ci to oszczędzać pieniądze i z pełnym przekonaniem kupować akcje podczas panicznych wyprzedaży.

Większość ludzi zgodzi się z tezą, że lepiej kupić nowy telewizor na wyprzedaży niż po normalnej cenie. Przecież dostajesz ten sam produkt. Dostajesz tą samą wielkość ekranu, te same funkcjonalności. Ze spółkami giełdowymi jest podobnie. Ich cena na giełdzie zmienia się w sposób ciągły. Wartość firmy notowanej na giełdzie nie zmienia się z dnia na dzień. Dynamicznie zmienia się cena, którą płacisz, ale nie wartość firmy którą dostajesz gdy kupujesz jej akcje.

Duże grono konsumentów twierdzi, że nie ma sensu kupować telewizorów za pełną cenę, ponieważ kilka razy w roku producenci organizują wyprzedaże. Problem polega na tym, że promocje telewizorów są dość przewidywalne. Można spodziewać się, że będzie duży wysyp ofert tuż przed świętami Na giełdzie nie jest to już tak oczywiste. Przy spółkach giełdowych musisz wcielić się w rolę detektywna i aktywnie szukać tych promocji. Nie zobaczysz ich na reklamach. Nie wrzucą Ci ulotki do skrzynki na listy. Mając swoją własną listę spółek do obserwacji będziesz miał przewagę nad innymi inwestorami. Trafią Ci się okazje na naprawdę dobrych spółkach, które ominą innych inwestorów.

Zasada Nr 2 – Zawsze Zostaw Sobie Margines Bezpieczeństwa

Kupowanie akcji spółek giełdowych po niskich cenach zapewni Ci lepszą szansę na zgarnięcie dużych zysków, kiedy będziesz je później sprzedawał. To samo podejście pozwoli Ci eliminować, a przynajmniej redukować ponoszone ryzyko w przypadku gdyby sprawy przyjęły inny obrót niż się spodziewałeś. Takie podejście nazywane jest zostawianiem sobie marginesu bezpieczeństwa i jest jednym z kluczowych w inwestowaniu w wartość. Jest to zupełnie przeciwne do spekulacji, w której cena akcji może się po prostu załamać

Prawdopodobnie stosujesz już tą zasadę kiedy robisz zakupy. Kiedy kupujesz nowe ubrania nie zawsze chcesz płacić pełną cenę. Zdarza się, że coś co w sklepie wydawało ci się fajne i wygodne wcale takie nie jest. Zdarza się, że jakieś ubranie skurczy się lub rozciągnie w praniu. Jak kupisz koszulkę za 30 złotych zamiast za 50 złotych twój zakup nie wydaje się być taki zły. Po prostu nie jesteś tak mocno rozczarowany. Może się zdarzyć, że tak tanio kupiona koszulka okaże się Twoją ulubioną i będziesz ją nosił latami, aż zaczniesz toczyć wojnę z żoną o jej wyrzucenie. Oczywiście to jest uproszczenie, ponieważ takiej spranej koszulki, która ci się nie podoba nikomu nie sprzedasz. Jestem jednak pewien że rozumiesz tą zasadę.

Inwestorzy inwestujący w wartość potrafią wszystko w jasny zdroworozsądkowy sposób wytłumaczyć. Jeżeli akcje spółki są warte 100 złotych a kupisz je po 66 to zarobisz 34 złote czekając aż ich cena wróci do swojej wartości. Może się okazać również, że spółka się rozwinie i jej wartość urośnie do 110 złotych. Wtedy Twój zysk wyniesie już 44 złote. Gdybyś kupił ją po pełnej cenie to miałbyś tylko 10 złoty zysku. Benjamin Graham, który jest uważany za ojca inwestowania w wartość kupował spółki za co najwyżej 2/3 ich wartości. W swoim procesie inwestycyjnym wymagał od siebie właśnie tak dużego marginesu bezpieczeństwa.

Zasada Nr 3 – Hipoteza Że Rynek Jest Efektywny i Dyskontuje Wszystko Jest Nieprawdziwa

Wielu uczestników obrotu giełdowego, szczególnie tych, którzy kierują się w swoich inwestycjach analizą techniczną uważa, że rynek dyskontuje wszystko. Uważają oni, że każda informacja która dociera na rynek jest natychmiast uwzględniona w cenach. Inwestorzy, którzy inwestują w wartość uważają, że jest to nie prawda. W swoim procesie inwestycyjnym zakładają, że rynek nie zawsze prawidłowo wycenia spółki. Czasem są one przecenione, ponieważ ogólna sytuacja na giełdzie jest zła i inwestorzy wyprzedają swoje akcje w pośpiechu. Czasem gdy na giełdzie panuje euforia inwestorzy nie chcą pozbywać się przewartościowanych akcji uważając, że ceny mogą rosnąć do nieba

Zasada Nr 4 – Myśl Samodzielnie. Nie Podążaj Za Tłumem

Inwestorzy inwestujący w wartość myślą samodzielnie. Nie podążają za modą na rynku. Są  oni często drugą stroną transakcji. W momencie gdy tłum panicznie pozbywa się akcji oni często kupują. Natomiast gdy wszyscy nawet Twoja babcia kupuje, oni sprzedają ponieważ uważają że ceny są zbyt wysokie. Kierują się swoimi własnymi wycenami i są odporni na ciągłe zmiany cen docelowych publikowane codziennie przez domy maklerskie. Inwestorzy w wartość są również w stanie zainwestować w akcje i spółki zupełnie nie znane jeżeli tylko są w stanie określić ich wartość. Wierzą, że każda firma niesie w sobie jakąś wartość i to właśnie tego poszukują. Wszyscy mają solidne zasady i nie poddają się modzie oraz wypowiedziom innych komentatorów rynku

Zasada Nr 5 – Inwestowanie Wymaga Wytrwałości i Cierpliwości

Inwestowanie w wartość to strategia długoterminowa. Nie dostarcza ona natychmiastowej gratyfikacji. Nie można oczekiwać, że we wtorek kupi się akcje po 66 złotych a sprzeda w czwartek po 100 złotych. W rzeczywistości powinieneś zakładać, że będzie trzeba czekać latami, zanim inwestycje zaczną przynosić ponadprzeciętne zyski. Może się zdarzyć, że zechcesz zainwestować w konkretną firmę, ale będziesz musiał czekać kilka lub kilkanaście miesięcy na okazję, żeby móc kupić jej akcje po atrakcyjnej cenie z ustalonym przez Ciebie marginesem bezpieczeństwa.

Podsumowując inwestowanie w wartość to forma sztuki. Nie można po prostu użyć jednej reguły matematycznej do selekcji spółek. Tak jak każda strategia inwestycyjna, ta również wymaga cierpliwości i staranności aby trzymać się filozofii inwestycyjnej. Tak samo jak każda strategia, również ta, może od czasu do czasu przynosić straty.

Ile można zarobić stosując zasady inwestowania w wartość

Na tak postawione pytanie nie można dać jednoznacznej odpowiedzi. Możesz oczekiwać, że w długim terminie będziesz w stanie pokonać rynek i uzyskać lepszą stopę zwrotu niż główny indeks giełdowy. Statystycznie przyjmuje się, że giełda rośnie około 6% rocznie. Przy podejściu fundamentalnym oczekuj zwrotów rzędu 10 do 15%. Warren Buffet jest w stanie zarabiać jeszcze więcej, ale nie oczekiwałbym, że każdy z nas będzie w stanie robić to tak dobrze jak ta żyjąca ikona inwestowania w wartość

„Analiza Techniczna Kupi Ci Mieszkanie w Warszawie, Inwestowanie w Wartość Kupi Ci Willę na Majorce”

Czemu tak niewielu ludzi używa tej techniki inwestowania

Nowi inwestorzy przychodzą na giełdę zwabieni obietnicami szybkiego zarobku. Bankrutują i nigdy nie wracają. Nauka inwestowania wymaga czasu a nie każdy jest na tyle cierpliwy, żeby uczyć się inwestowania w wartość. Dużo łatwiej jest narysować kilka kresek i szczycić się znajomością analizy technicznej.

Czy te metody będą wciąż działać za 30 lat

Tu „zdania naukowców są podzielone”. Niektórzy uważają, że rynki się zmieniają więc każda metoda przestaje kiedyś działać. Inni niewiadoma dlaczego twierdzą, że w niedalekiej przyszłości upadnie giełda i cały system finansowy. Inwestowanie w wartość oparte jest na obiektywnych sprawozdaniach finansowych i tak długo będzie istniała giełda i będą notowane na niej spółki, które regularnie raportują wyniki finansowe, tak długo filozofia inwestowania w wartość będzie działać

Udało się. Dobrnąłeś do końca pierwszego odcinka. To jak do tej pory najdłuższy wpis na blogu. W kolejnym odcinku z cyklu Inwestowanie w wartość skupię się na tym jak może wyglądać przykładowy system(proces) inwestycyjny(myślowy). Jeżeli nie chcesz przegapić tego wpisu zapisz się na newsletter.

Przeczytaj kolejny artykuł cyklu „Inwestowanie w Wartość”

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami