Na giełdach wszyscy zachwycają się hossą. Do inwestowania w akcyjne fundusze inwestycyjne wrócili nawet Ci, którzy się zarzekali, że nigdy więcej na giełdę nie wrócą. To bardzo dobra oznaka, że na rynku jest wielu inwestorów, którzy nie interesowali się za mocno giełdą przez te ostatnie lata. Zauważając ten trend chciałbym podzielić się z Wami kilkoma ważnymi elementami inwestowania w ten rodzaj funduszy. O czym trzeba pamiętać i jak inwestować w miarę bezpieczny sposób ,o ile oczywiście cokolwiek w inwestowaniu jest w pełni bezpiecznie.

Dla kogo są akcyjne fundusze inwestycyjne

Fundusze akcyjne, ze względu na swoją konstrukcję, są przeznaczone dla inwestorów, którzy chcieliby uzyskać ekspozycję na rynek akcyjny i czerpać zyski z ogólnego, dobrego trendu na rynku. Celowo nie piszę, że fundusze akcyjne są dla początkujących czy też zaawansowanych inwestorów. Korzystać z nich może każdy. Ważne jest w jaki sposób się z nich korzysta i co chce się osiągnąć, rozumiejąc wszystkie wady i zalety jaki ten produkt posiada.

Wypada się w tym miejscu zatrzymać i zastanowić, czy akcyjne fundusze inwestycyjne mogą być używane przez doświadczonych inwestorów, którzy na co dzień inwestują w akcje? Myślę, że tak. Tego typu inwestorzy mogą użyć ich do dywersyfikowania swojego portfolio albo do uzyskania ekspozycji na inne regiony świata. Zaletą funduszy jest możliwość inwestowania za granicą bez konieczności otwierania rachunku inwestycyjnego. Fundusze mogę być też przydatne w przypadku posiadania zbyt małego kapitału, co uniemożliwia inwestowanie bezpośrednio w akcje  w opłacalny sposób.

O czym pamiętać inwestując w fundusze

Czas może być Twoim wrogiem

Przy inwestowaniu w fundusze akcyjne trzeba bardzo mocno uważać na czas. Przeciętnie otwarcie i zamknięcie transakcji odbywa 3 dni po tym jak składamy dyspozycję kupna lub sprzedaży jednostek uczestnictwa. Trzeba o tym pamiętać, szczególnie jeśli kupujemy w czasie dynamicznych trendów. Jeżeli nagle przyjdzie załamanie rynku, to mimo naszej, szybkiej reakcji jej rezultat zobaczymy dopiero na trzeci dzień. Nie będziemy w stanie sprzedawać od razu. Jeżeli puściły nam nerwy a załamanie okazało się tylko korektą to sprzedaliśmy prawdopodobnie w lokalnym dołku.  Zazwyczaj większość tymczasowych załamań rynków trwa około 3 dni.

Przeważnie w ramach pierwszych 3 dni rynek wykonuje 90% całego ruchu w dół. Biorąc to pod uwagę nie należy używać funduszy gdy  horyzont inwestycyjny jest co najmniej kilkuletni. Moja opinia pokrywa się z tą, o której usłyszycie w innych źródłach – fundusze akcyjne trzeba kupować na długi termin, ponieważ w takim okresie czasu rynki akcyjne rosną.

Nie jest to jednak najważniejsze. Najważniejsze jest to, że fundusze nadają się do inwestowania w długoterminowych trendach, a nie służą do łapania kilkutygodniowych swingów w trendzie. To nie jest produkt, w którym mamy możliwość kupowania dołków i sprzedawania szczytów.

Wyniki są ważne

Fundusze inwestycyjne to nie ETFy. Oznaczo to, że nie próbują one odwzorować wyników indeksu giełdowego. Zarządzający nimi próbują go pobić. Mamy tu do czynienia z elementem ludzkim, gdzie zarządzający podejmuje ostateczne decyzje o kupnie i sprzedaży akcji. Jak wiadomo każdy z nas jest inny i popełnia błędy. Jedni trochę więcej, inni mniej, stąd różnice w poszczególnych funduszach inwestujących w te same indeksy. Biorąc to pod uwagę należy analizować często, jak zachowuje się interesujący nas fundusz na tle konkurencji. Na spokojnym rynku, czyli takim, którym nie targają dynamiczne korekty, możemy z łatwością porównać stopy zwrotu. Wystarczy rzucić okiem na jego wyniki w ostatnich 3, 6 i 12 miesiącach. Jeżeli fundusz radzi sobie słabo to dlaczego go nie sprzedać i nie kupić innego, który radzi sobie lepiej? Do tego typu porównań polecam korzystać ze strony: analizy.pl

Prowizje mają znaczenie

Jedną z wad funduszy inwestycyjnych (lub też ceną za wygodę jaką oferują) jest dość wysoka prowizja za zarządzanie. Warto próbować szukać funduszy, które dostarczają dobre wyniki i za akceptowalne prowizje.

Drugim aspektem jest dodatkowa prowizja za kupno i sprzedaż pozycji. Tą po prostu trzeba całkowicie omijać szerokim łukiem. Nie kupujcie funduszy inwestycyjnych od pani z okienka w banku, jeśli musicie doliczyć tą dodatkową prowizję. Lepszym rozwiązaniem wydaje się być korzystanie z gotowych platform, takich jak np. Supermarket Funduszy Inwestycyjnych, gdzie macie dostęp do wielu różnych towarzystw i funduszy w ramach jednego konta. Możecie wtedy dowolnie obracać pieniędzmi, przerzucając pieniądze z jednego funduszu do drugiego, nie płacąc przy tym prowizji.

Obszar zainteresowania funduszu

Niektóre fundusze inwestycyjne, pomimo, że łączy je inwestowanie w ten sam indeks czy rynek, mogą się między sobą znacząco różnić.  Na przykład fundusz akcyjny nie oznacza, że  fundusz będzie zawsze, w 100% zaangażowany w akcje. Nie oznacza to również, że każdy fundusz akcyjny będzie zawsze inwestował w te same akcje z indeksu. Często, to w co inwestuje fundusz jest zawarte w ich nazwie, jednak nie zawsze, dlatego warto zainteresować się tym, co fundusz ma zapisany w swoim statucie. To on definiuje, jak działa fundusz i jest nadrzędnym elementem odniesienia dla decyzji zarządzającego. 

Śledzenie wyników funduszu i jemu podobnych i rozumienie jego składników minimalizuje ryzyko Waszego niezadowolenia w sytuacji, kiedy fundusz np akcyjny nie radzi sobie tak dobrze jak rynek, o którym najczęściej słuchacie w telewizji lub czytacie w prasie. Nie na każdym rynku zawsze dokładnie w tym samym czasie panuje ten sam trend.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami