Odchylenie standardowe jest jednym z tych tajemniczo brzmiących pojęć matematycznych za pomocą, którego możemy między innymi szacować ryzyko w inwestowaniu. Dziś chcę Wam pokazać jak od strony praktycznej inwestowaniu może wyglądać interpretacja odchylenia standardowego.

Należy wspomnieć, że użycie odchylenia standardowego nie jest jedyną matematyczną interpretacją ryzyka na giełdzie. W tym celu używa się również współczynników Alfa, Beta, współczynnika determinacji (ang. R-squared) oraz Wskaźnika Sharpe’a (ang. Sharpe Ratio)

Wszystkimi powyższymi zajmę się w przyszłości. Dziś skupię na interpretacji odchylenia standardowego, ponieważ używa go prawdopodobnie każdy, nie koniecznie świadomie, kto używa w inwestowaniu wstęgi Bollingera. O wstędze jako jednym z moich ulubionych wskaźników analizy technicznej pisałem nie tak dawno we wpisie „Jak poprawnie stosować wstęgę Bollingera w praktyce”. Dzisiejszy wpis jest więc w pewien sposób uzupełnieniem tego tematu.

Definicja Odchylenia Standardowego

Jeżeli czytacie mój blog od jakiegoś już czasu na pewno wiecie, że nie jestem zwolennikiem przepisywania książek, przytaczania skomplikowanych wzorów. Zawsze staram się wyjaśniać rzeczy w sposób prosty ze szczególnym naciskiem na zastosowanie w praktyce. Z drugiej jednak strony chętnie podsunę Wam linka do Wikipedii gdzie znajdziecie wszystko opisane w sposób matematyczny tylko niestety bez tego elementu praktycznego. Artykuł możecie znaleźć tutaj

Tłumacząc odchylenie standardowe własnymi słowami można powiedzieć, że im bardziej poszczególne ceny są porozrzucane wokoło średniej tym większa jest wartość odchylenia standardowego. Innymi słowy, mocno upraszczając, jeżeli cena będzie mocno wyskakiwać w górę lub w dół to wtedy mówimy o wzroście odchylenia standardowego.

Odchylenie Standardowe w wstędze Bollingera

Intepretację odchylenia standardowego najłatwiej jest wytłumaczyć na podstawie wstęgi Bollingera. Jak wiadomo w swojej oryginalnej formie wstęga Bollingera jest szeroka na 4 odchylenia standardowe (2 odchylenia poniżej średniej oraz 2 odchylenia powyżej średniej 20 okresowej.

Tu mamy doczynienia z pierwszą i prawdopodobnie największą nieprawidłową interpretacją wstęgi Bollingera. Wspominałem już o tym we wpisie wspomnianym powyżej, a dziś rozwijam to zagadnienie. Wydaje mi się, że wielu początkujących inwestorów uważa, że cena zawsze powinna mieścić się w granicach wstęgi. Na pewno ja myślałem w ten sposób 10 lat temu.

Nic bardziej mylnego według wykresu zamieszczonego poniżej dla rozkładu normalnego tylko około w 95% przypadku cena będzie zawierała się w granicach wstęgi. Idąc dalej, żeby mieć jeszcze większą pewność należało by stosować wstęgę o szerokości 6 odchyleń standardowych żeby mieć pewność że cena pozostanie w jej granicach w około 99% przypadków.

Interpretacja odchylenia standardowego

Z takim rodzajem interptetacji jest jednak jeszcze jeden problem. Powyższa interpretacja mówi o rozkładach normalnych, a ceny na giełdach nie mają rozkładów normalnych. Na giełdzie często górę biorą ludzkie emocje a te często nie mają nic wspólnego z normalnością. Szczególnie jest to widoczne na krótkich interwałach gdy cena bardzo często wyskakuje poza granicę wstęgi.

Jeżeli pomyślimy, o tym przez chwilę dłużej to rzeczywiście ma to sens. Otwarcia sesji, ogłoszenia danych, inwestorzy się spieszą targają nimi emocje i częto podejmują pochopne decyzje. Lepiej wygląda to na wykresach długoterminowych.

Podsumowując chcę żebyście zapamiętali tylko kilka punktów z dzisiejszego uzupełnienia do wpisu o wstędze Bollingera i interpretacji odchylenia standardowego

  • Ceny na giełdzie szczególnie w krótkim terminie nie mają rozkładów normalnych dlatego nie zawsze 2+2=4
  • Nie należy używać granic wstęgi Bollingera jako sygnałów kupna i sprzedaży szczególnie jeżeli używacie ustawień standardowych. Rozszerzenie wstęgi do 3 wartości odchylenia może sprawę poprawić ale z matematycznego punktu widzenia nie daje to również gwarancji powodzenia.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś zachęcam do zapisania na newsletter.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami