Już jakiś czas nie pisałem na temat aktualnej sytuacji na rynku. Komentowanie bieżących wydarzeń zazwyczaj pozostawiam mediom. Jednak z powodów po części prywatnych, mam kilka przemyśleń na temat tego, co będzie działo się z brytyjskim funtem i rynkiem nieruchomości w UK oraz giełdą w Londynie w najbliższym czasie. Postawiłem się więc tymi spostrzeżeniami z Wami podzielić.

Co będzie dalej z funtem brytyjskim

Najprościej można powiedzieć, że funt dalej będzie szedł w dół. Brexit i jego konsekwencje to jedna wielka niewiadoma. Wielka Brytania odłączona od gospodarki całej Unii na pewno straci na znaczeniu. Nikt nie jest w stanie powiedzieć, jak to się wszystko zakończy i jakie naprawdę będą konsekwencje wyjścia z Unii. Po tym jak funt zaczął spadać Bank Anglii jeszcze dodatkowo go osłabił, obniżając stopy procentowe. Nie wygląda również na to, żeby Bank Centralny w jakikolwiek sposób martwił się słabnącym funtem. Jedyne działania jakie podejmuje, to zaostrzanie polityki kredytowej, by nie wywoływać inflacji i być w stanie trzymać stopy procentowe nisko jak najdłużej. Obiły mi się o uszy nawet takie prognozy jak 1.0800 jeżeli chodzi o kurs funta do dolara. Takich poziomów rynek nie widział od lat 80. Jak wyglądał kurs funta do dolara w ostatnich 50-ciu latach możecie zobaczyć poniżej. Wprawdzie jeszcze trochę brakuje do poziomu z lat 80-tych ale trend jest wyraźnie spadkowy.

GBP/USD wykres 50 letni

Jak wygląda giełda w UK

Ta o dziwo ma się bardzo dobrze. Główny indeks giełdowy w Londynie, FTSE 100, wręcz kocha słabego funta. Nic w tym dziwnego, skoro największe notowane tam koncerny, działające na całym świecie na koniec roku przeliczą swoje zyski na funta i właśnie w nim zaraportują wyniki. A te będą prawdopodobnie jedne z najlepszych w ciągu kilku ostatnich lat. Tak długo jak funt będzie słaby zyski największych spółek w Londynie będą rosły. Wydaje mi się jednak, że ten scenariusz już jest mocno uwzględniony w cenach.

Inaczej wygląda sytuacja spółek średnich, tych które wchodzą w skład FSTE 250. Te firmy działające bardziej na arenie krajowej niż międzynarodowej jeszcze nie do końca otrząsnęły się po wynikach referendum. Ich notowania wróciły do poziomów z sprzed Brexit ale nie widać, żeby miały kontynuować swoje wzrosty. Te mniejsze firmy będą bardziej narażone na konsekwencje wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

Jak wygląda rynek nieruchomości w UK po Brexit

Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wszystko jest ok. Niestety jeżeli przyjrzymy się sytuacji dokładniej to nie jest już tak różowo. Do czasu głosowania nad wyjściem z Unii rynek był rozgrzany, sprzedać nieruchomość było dość łatwo (nie zajmowało to więcej niż około 60 dni). Dodatkowo ceny domów rosły z miesiąca na miesiąc.

Od momentu głosowania na rynku pojawiła się niepewność o przyszłość. Kupujący zrobili się z dnia na dzień bardziej wybredni a na rynek nie napływa już tyle nowych nieruchomości. Pomimo, że ceny po lekkim spadku w czasie wakacji odbiły, to dynamika tych wzrostów jest najsłabsza od 2010 roku.

Przyjęło się zakładać, że nieruchomości w UK dzielą się na 3 kategorie. Pierwsza to zazwyczaj domy z dwoma sypialniami, które kupują ludzie jako swoją pierwszą, własną nieruchomość. Drugą kategorią są domy z 3 lub 4 sypialniami, najczęściej bliźniaki, kupowane przez rodziny z dziećmi. Trzecią kategorią są domy co najmniej 4 sypialniami, wolnostojące. Według najnowszego raportu z rynku nieruchomości, ceny nieruchomości z pierwszej grupy spadają. co prawdopodobnie wiąże się z mniejszą ilością kupujących. Co jest dość interesujące w skali całej Wielkiej Brytanii rosną ceny z trzeciej kategorii domów droższych. Powiększa się więc przepaść dla gospodarstw domowych, które chcą mieszkać w większym domu. Jeżeli taka sytuacja się utrzyma może zatkać rynek.

Obecnie jestem dość aktywny na tym rynku więc jest bardzo prawdopodobne, że będę częściej niż dotychczas pisał o rynku nieruchomości.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami