W zeszłym tygodniu otrzymałem kolejne ciekawe i bardzo konkretne pytanie od jednego z czytelników. Dotyczy ono akcji PKO BP notowanych na polskiej giełdzie polskiej.

Postanowiłem je opublikować i udzielić odpowiedzi publicznie. Robię to z dwóch powodów:

• Pytanie jest z jednej strony bardzo konkretne, mogę więc ustosunkować się do kilku punktów i pokazać sposób, w jaki bym na to spojrzał
• Na początku roku w Planie Rozwoju Bloga obiecałem, że od 2 kwartału zacznę również publikować teksty poruszające spółki i tematykę z giełdy w Warszawie. Autor pytania świetnie wstrzelił się w moje plany z sprzed 3 miesięcy.

Spójrzmy, więc na pytanie


Witaj analityku,

Moje pytanie dotyczy akcji PKO BP., Co je tak trzyma ciągle na tym niskim poziomie, że nie mogą wystrzelić w górę i zmienić trendu na wzrostowy???

Sytuacja jest pozytywna, synergia z Nordea, zarobione zyski 2014 zostają w kasie banku, dodatkowa kasa, która wpłynie ze sprzedaży Pocztowego Pakietu Akcji, uspokojenie na funcie, taniejące EURO, program QE, dobre wyniki za 1 kwartał 2015. WIG20 powolutku się wzbija.

To same pozytywy a kurs ciągle poniżej 35 zł????

Co tu jest grane???


Zanim zacznę odpowiadać muszę powiedzieć, że analitykiem nie jestem, ale zrobiło mi się miło. Nie posiadam również akcji PKO BP oraz ta spółka nie jest na mojej watchliście. Z formy pytania wnioskuję, że autor pytania zastanawia się nad kupnem akcji do swojego portfela.

Jeżeli chodzi o konkretne punkty z pytania

Sytuacja jest pozytywna,

Trudno powiedzieć. Trzeba przyjrzeć się wielu elementom i pamiętać, że tej najbardziej aktualnej sytuacji w banku nie widać do póki nie są publikowane raporty finansowe. Wszystko inne jest iluzją wytworzoną przez uczestników rynku włączając w to zarząd spółki.

Synergia z Nordea,

Nie znałem tej sprawy wcześniej, więc trochę poczytałem i wynika mi, że bank będzie ponosił spore koszty z tytułu tego projektu, ale nie zobaczy pozytywnego wpływu na wyniki aż do 2017 roku. Nie dziwi mnie, więc brak euforii na notowaniach banku w tej chwili.

Zarobione zyski 2014 zostają w kasie banku,

To nie jest argument, który przemawiałby za wzrostem kursu akcji. Pieniądze trzymane po prostu na koncie spółki nie generują żadnego zysku  Nie ma więc co liczyć na wzrost ceny akcji. Pieniądze te muszą zostać zainwestowane, pomnożone i pokazane w wynikach finansowych. Oczywiście rynek może postrzegać to, jako okazję, ale dopóki zarząd nie wytreści się, co do planów ciężko jest cokolwiek prognozować

Dodatkowa kasa, która wpłynie ze sprzedaży Pocztowego Pakietu Akcji,

Bardzo podobnie jak wyżej. Sama gotówka w kasie nic nie znaczy. Skoro bank ma tyle tej gotówki to, czemu nie zdecyduje się na specjalną dywidendę lub skup własnych akcji z rynku.

Uspokojenie na funcie, taniejące EURO, program QE,

Notowania walut, a już szczególnie program QE niewiele ma wspólnego z tym, na czym zarabia pieniądze bank w Polsce. Programy takie jak amerykańskie QE mogą oczywiście poprawiać ogólny sentyment na giełdzie, ale absolutnie nie mają bezpośredniego powiązania z zyskami banku. Banki najlepiej rządzą sobie, kiedy rozszerza się spread pomiędzy oprocentowaniem obligacji krótko i długoterminowych. Przynajmniej tak jest to najlepiej modelować.

Dobre wyniki za 1 kwartał 2015.

Szukałem na bankierze i powiem szczerze nie znalazłem raportu wyników za pierwszy kwartał 2015 roku. Po krótkim sprawdzeniu spółka w dniu 27 stycznia poinformowała, że dane za pierwszy kwartał opublikuje 12 maja.

Podsumowując bardzo pobieżne sprawdzenia spółki.

PKOBP wydaje się poprawiać swoje wyniki finansowe. Ma kilka ciekawych posunięć strategicznych, na których wyniki będzie potrzeba poczekać kilka lat. Do pozytywów zaliczyłbym fakt, że spółka skupuje i umarza swoje papiery dłużne.

Kurs spółki wygląda niemal identycznie jak wykres indeksu Wig Banki co w pewien sposób potwierdza moje powyższe odpowiedzi. PKO BP to spółka średniak niby nic złego z nią nie jest ale również nie zachwyca. Uważam, że jest bardzo prawidłowo wyceniona przez rynek.

Sytuacja może wydawać się pozytywna przez długoterminowe strategiczne projekty, ale szukałbym lepszych okazji i nie zawracał sobie głowy tą spółką.

Wykres Indeksu WIG Banki

Zdaję sobie sprawę, że wielu z Was może się ze mną nie zgadzać. To właśnie różne opinie tworzą rynek giełdowy. Jeżeli macie jakieś przemyślenia na temat akcji PKO BP zostawcie komentarz.

Jeżeli macie jakieś pytania na temat giełdy, albo konkretnych spółek również zostawcie komentarz. Możecie również przysłać mi maila. Miałem naprawdę sporo frajdy przyglądając się spółce na którą nie patrzę na co dzień.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami