Właściwie to miałem dzisiaj napisać o tym, w co warto będzie inwestować w 2017 roku i na pewno ten wpis ukaże się już wkrótce. Zanim to uczynię chciałbym jednak podsumować to, jak zachowywały się poszczególne rynki finansowe w 2016 roku.

Jak wszyscy wiedzą 2016 rok obfitował w różne wydarzenia. Mieliśmy Brexit oraz wybory prezydenckie w USA, gdzie to władzy doszedł, przez wielu krytykowany, Donald Trump.

Dlaczego właściwie robię tego typu podsumowanie?

Są ku temu dwa główne powody…

Pierwszy zupełnie prozaiczny, żeby uświadomić sobie, które rynki zmieniły się w zeszłym roku i jak bardzo. Jedną ze świetnych okazji inwestycyjnych w bieżącym roku mogą okazać szczególnie te, które w poprzednim roku spadły.

Drugi powód to moje przeświadczenie o tym, że duże wzrosty nie zdarzają się na tych samych rynkach dwa lata z rzędu. Oczywiście możemy mieć do czynienia z kontynuacją trendów ale te zazwyczaj tracą na impecie i coś, co dało np zarobić 40%,bardzo rzadko da zarobić tak wiele w kolejnym roku.

W tym wpisie nie chcę pokazywać pełnej analizy wszystkich rynków jaką zazwyczaj robię raz w roku. Chcę jednak zwrócić Waszą uwagę na kilka najważniejszych.

Notowania indeksów giełdowych na świecie w 2016

Poniżej znajdziecie tabelkę z wynikami notowań giełd całego świata posegregowaną od najmocniejszej giełdy do najsłabszej:

indeksy giełdowe 2016

Jeżeli przyjrzycie można zauważyć kilka rzeczy.

  • Tylko 6 giełd na świecie zakończyło rok na minusie.
  • Drugą najlepszą giełdą na świecie była giełda rosyjska, której notowania wzrosły o prawie 60%. Jeszcze rok temu wielu uważało, że tam kończy się świat. To właśnie dowód na to, że warto szukać przyszłym liderów wśród największych przegranych.
  • W czołówce liderów wzrostów praktycznie nie widać giełd azjatyckich, które radziły sobie raczej średnio.
  • Kolejną ciekawostką jest to, że pomimo Brexitu FSTE 100 było 14 najsilniejszym indeksem na świecie i wzrosło prawie 19%.
  • Polski WIG20 wzrósł o zaledwie 11.5%,  zajmując pozycję w środku stawki.
  • Indeksy amerykańskie również nie zachwyciły S&P 500, czyli najszerszy indeks giełdy za oceanem urósł o 14.4%

Najlepsze polskie akcje w 2016

Następną tabelą jaką chciałbym się podzielić jest ranking akcji notowanych na polskiej giełdzie. Jeżeli spojrzycie poniżej to pomimo faktu, że WIG20 w skali światowej nie zachwycił, to na GPW wciąż mieliśmy 100 spółek, które dały zarobić więcej niż 40%.

Liderem wzrostów było JSW drożejące o 500%. Kto by pomyślał, że te akcje tak mocno odbiją.

polskie akcje w 2016

Surowce w 2016

Na koniec chcę jeszcze zwrócić Waszą uwagę na zestawienie notowań surowców.

surowce 2016

Rok 2016 został zdominowany przez wzrosty na ryku ropy naftowej, co oczywiście uczyniło giełdę rosyjską liderem wzrostów wśród indeksów giełdowych.

Z drugiej strony rok ten nie należał ani do zbóż ani do mięs. Surowce te zachowywały się najsłabiej.

Złoto zachowywało się słabo – wzrost tylko o około 7%. Nic w tym dziwnego, bo ten surowiec nigdy nie zachowywał się mocno w czasach, gdy umacniał się amerykański dolar. Ten miał wiele powodów do umacniania: FED podnosił stopy procentowe a Europa, z funtem na czele, traciła wobec niego.

Dziś chciałem pokazać tylko takie krótkie podsumowanie żeby pokazać Wam obraz rynku w 2016 roku. O wiele ciekawiej będzie, gdy napiszę o tym co ma szansę na solidne stabilne wzrosty w 2017 roku. Zachęcam do zapisania się na newsletter żeby nie przegapić tego wpisu.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami