Dziś rano po przyjściu do pracy jeden z moich kolegów inwestorów podesłał mi ciekawe zestawienie. Zawiera ono aktualne stopy dywidendy największych spółek notowanych na giełdzie w Londynie. Co ciekawe, mimo że nie zaskakujące, najwyższe miejsca na liście przypadły spółkom surowcowym.

Stąd moje myśli pytanie czy to jest dobry moment na kupno akcji jakiś spółek z tego sektora?


Artykuł ukazuje się w cyklu O Giełdzie Przy Kawie – Szorty czyli cyklu krótkich wpisów aktualnych w momencie publikacji. Więcej o tym cyklu możecie przeczytać we wpisie „O giełdzie przy kawie”


Poniżej krótki wycinek mojej porannej rozmowy na temat rynku i pomysłów inwestycyjnych

Stopy Dywidendy Spółek Notowanych w Londynie

W pierwszej trójce mamy Shell oraz BP. Dwa ogromne koncerny paliwowe, które oczywiście dostały mocno po tyłku ze względu na słabość rynku ropy naftowej na świecie. Wczoraj notowana była w okolicach 27$ za baryłkę.  Jeszcze pół roku temu powiedziałbym że ropa nigdy nie spadnie tak nisko. Teraz moja perspektywa się zmieniła i zastanawiam się jak dużo jeszcze się może przecenić.

Na pewno w tej słabości rynku upartuje szansy taniego zakupu akcji Schell albo BP. To czego nie wiem to na którą spółkę sie ostatecznie zdecydować i w którym momencie rozpocząć zakupy.

Oczywiście zakładam, że obecna słabość na rynku ropy jest chwilowo i jej notowania wzrosną w długim horyzoncie. Nie powiedziałbym, że od razu zobaczymy 100$ czy 120$, ale takie średnie 60$-70$ jest bardzo prawdopodobne.

Zacząć kupować już teraz czy jeszcze poczekać?

Takie właśnie pytanie zaprząta moją głowę dzisiaj

W chwili obecnej widzę 2 scenariusze

Kupić od razu trochę i ewentualnie dokupywać przy dalszej słabości rynku. Taki scenariusz podpierałbym tezą, że stopa dywidendy jest już bardzo atrakcyjna a Schell np. ostatni raz zmniejszał swoją dywidendę tuż po drugiej Wojnie Światowej.

Drugim scenariuszem jest dalsze czekanie aż, któryś z gigantów zdecyduje się w końcu na redukcję wydobycia i podaż przestanie przewyższać popyt. Do tej pory mimo słabości rynku na taki ruch nikt się nie zdecydował.

Macie jakieś inne pomysły? Może warto rozważyć również Orlen albo KGHM?

 

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami