Tuż przed rozpoczęciem notowań w nowym roku warto jest zawsze zatrzymać się na chwilę, żeby spojrzeć wstecz. Chwila namysłu nad tym co działo się na rynkach w zeszłym roku może być źródłem ciekawych przemyśleń. Dziś sprawdzę więc jakim rokiem był 2014. Co dało zarobić a na czym inwestorzy tracili pieniądze w zeszłym roku.

Giełda Warszawska w 2014

Zacznę wyjątkowo od giełdy polskiej. Giełda papierów wartościowych w Warszawie w ujęciu rocznym była bardzo płaska. Indeksy ani nie wzrosły ani nie spadły. Nie mieliśmy też wielu dywergencji pomiędzy największymi indeksami. Najlepszym indeksem był WIG40 a najgorszym WIG20. Indeks szerokiego rynku WIG właściwie nie zmienił swojej wartości w 2014 roku.

Notowania Giełdy Warszawskiej w 2014

Giełda Amerykańska w 2014

Najwięcej w zeszłym roku dał zarobić amerykański indeks Nasdaq. Można więc powiedzieć, że był to rok technologiczny. Indeks amerykańskich blue chipów Dow Jones pomimo wielu dobrze sprzedających się nagłówków w gazetach o biciu nowych rekordów oraz okrągłych poziomach zakończył rok wzrostem tylko o 7.5%. To tylko połowa wzrostów na Nasdaqu. Jeszcze bardziej rozczarował indeks małych amerykańskich spółek Russelll 2000, który wzrósł tylko o 5%. Można powiedzieć, że nie był to rok silnego wzrostu gospodarczego o czym wiele razy pisałem na blogu.

Giełda Amerykańska w 2014

Jeszcze ciekawiej ma się analiza sektorowa giełdy amerykańskiej oparta na tzw pająkach. O tym jak interpretować notowania sektorowe pisałem już na blogu <Tutaj>. Jednym z najlepszych indeksów okazał się sektor opieki zdrowotnej. Co mówi nam, że rynek pracy jest w fantastycznej kondycji i ludzie mają pieniądzę na opiekę zdrowotną. Przypominam, że jest to znak, że znajdujemy się w końcówce cyklu gospodarczego. Najsłabszym sektorem był sektor energetyczny za sprawą taniejącej ropy na giełdach. Można zdecydowanie powiedzieć, że nie był to dobry rok dla ropy za to fantastyczny dla posiadaczy obligacji amerykańskich, które zdrożały dwukrotnie bardziej niż najlepszy indeks w USA. Wszystko to potwierdza zwalniający wzrost gospodarczy i mówi nam, że znajdujemy się w końcówce cyklu gospodarczego.

Sektory Na Giełdzie Amerykańskiej

Ceny Ropy Na Giełdach w 2014

Rynek Obligacji Amerykańskich w 2014

 Co działo się na giełdach w Europie w 2014

Najlepszą giełdą europejską okazała się Turcja, której notowania wzrosły o 26.5% a najgorzej wypadła giełda w Rosji, która spadła aż o 45%. Na pewno rozczarowały giełda w Londynie spadek o 2.7%. Niemiecki indeks DAX również nie dał wiele zarobić bo wzrósł tylko o 2.7%. Nie był to byczy rok w Europie. Tu wzrost gospodarczy również zwolnił. Nie jest wcale tak różowo jak się wszystkim wydaje.

Notowania Giełd Europejskich w 2014

 Giełdy Azjatyckie w 2014

Najlepszą giełdą azjatycką okazała się ta w Chinach wzrost o 52.9% a najgorszą w Koreii Południowej spadek o 4.8%. Giełda w Japonni gdzie drukowano pieniądze mimo wszystko wypada bardzo blado w tym zestawieniu wzrost tylko o 7.1%

Notowania Giełd Azjatyckich w 2014

 Rynek Surowców w 2014

Wiemy już, że ropa znacząco potaniała w 2014. Wygląda również na to, że warto było inwestować w mięso, które dało sporo zarobić a trzeba było omijać zboża. Ponad 50% można było też zarobić inwestując w kawę. Wszystkie ważniejsze surowce potaniały. To powinno dać bankom centralnym odetchnąć od presji inflacyjnej.

Notowania Surowców w 2014

Podsumowując jaki był rok 2014 na rynkach całego świata

  • Można śmiało powiedzieć, że wzrost gospodarczy zwalnia co widać po indeksach oraz drożejących obligacjach.
  • Można również powiedzieć, że nie ma presji inflacyjnej bo notowania surówców nie wypadają najlepiej.
  • W związku z brakiem presji inflacyjnej nie spodziewałbym się również wielu podwyżek stóp procentowych w tym roku
  • 2014 rok był końcówką cyklu gospodarczego. Czy to oznacza, że w 2015 na rynkach zagości bessa. Tego nie wiem, ale na pewno warto taki scenariusz brać pod uwagę.
Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami