W moim wirtualnym portfelu inwestowania na giełdzie posiadam długą pozycję na złocie, którą otworzyłem w maju. Kupiłem wtedy jednostki ETF o nazwie GLD (SPDR Gold Shares Trust). W ostatnich tygodniach notowania złota poszły w dół, dlatego też czuję się zobowiązany zamieścić, uaktualnienie obecnej sytuacji technicznej i fundamentalnej na tym rynku.

Z punktu widzenia analizy technicznej faktem jest że silny trend spadkowy z 2013 roku wyhamował i ceny złota zaczęły odbijać. Mieliśmy silny wzrost notowań w pierwszym kwartale, później cofnięcie ceny złota i od tego momentu właściwie obowiązuje trend boczny. Zejście poniżej dołków z przełomu 2013 i 2014 roku było by silnym sygnałem do dalszych spadków. I tu z pomocą przychodzi analiza makroekonomiczna i fundamentalna. Jeżeli zrozumiemy co wpływało na zachowanie złota w przeszłości łatwiej będzie ocenić czy obecny trend boczny ma szansę się utrzymać a może nawet przejść w wyraźny trend wzrostowy.

wykres notowań złota

Co historycznie wpływało na cenę złota

Jak pokazuje historia okresy, gdzie notowania dolara amerykańskiego spadały odpowiadają silnym okresom wzrostów na złocie. Nie mam na myśli tu notowań dolara do euro czy też funta. Mam tu na myśli indeks DXY, który obejmuje jeżeli dobrze pamiętam koszyk 26 walut. Pochodną notowań dolara amerykańskiego jest wzrost gospodarczy. Silny dolar napędzą amerykańską gospodarkę gdzie 80% PKB pochodzi z konsumpcji amerykanów. Im dolar silniejszy tym więcej amerykanie mogą kupować. Im więcej amerykanie kupują, tym lepiej ich gospodarka się rozwija. Warto również zwracać uwagę na zachowanie amerykańskiego rynku obligacji. Wiele osób wierzy, że rynek obligacji nigdy się nie myli i zawsze poprawnie przewiduje zachowanie notowań giełdowych. Chociaż jest tutaj pewna pułapka. Notowania giełd mogą pozostawać irracjonalne przez długie miesiące ponieważ na tym rynku jest wielu inwestorów próbujących zbić szybko pieniądze. Ja raczej patrzę na notowania obligacji jako sygnał pokazujący co myśli rynek na temat wzrostu gospodarczego. I tu zataczamy koło i wracamy do dolara.

Co wpływało na trend spadkowy na złocie w 2013

Rentowności 10 letnich obligacji amerykańskich rosły spodziewając się silnego wzrostu gospodarczego. Dolar umacniał się do innych walut. Wzrost gospodarczy wzrastał i przyśpieszał ustanawiając szczyt w 3 kwartale 2013. Wtedy też trend spadkowy na złocie wyhamował. Potwierdziła się więc teza z poprzedniego paragrafu.

Co wpływa na notowania złota w 2014

Na początku roku USA dotknęła dotkliwa zima, a w konsekwencji wzrost gospodarczy był bardzo slaby. Notowania obligacji zaczęły więc dyskontować spadający wzrost gospodarczy. 2 kwartał był nieco lepszy, co powinno rozpocząć korektę na obligacjach i powrót do wzrostu rentowności. Tak się nie stało. Oznacza to, że ten rynek wciąż dyskontuje spowolnienie gospodarcze. Spodziewam się, że szeroki rynek zauważy ten trend w 3 kwartale.

Co wpływa na notowania złota w ostatnich tygodniach

Ostatnie tygodnie na złocie zostały zdominowane zostały przez umacnianie się dolara po tym jak bank centralny w Europie z Mario Dragim na czele zaczął ponownie obniżać stopy procentowe.

Czego spodziewać się po złocie do końca 2014

Jak już napisałem wyżej spodziewam się spowolnienia gospodarczego w USA. Uważam również, że Janet Yellen podąży tą samą drogą co Europa i zacznie być bardziej gołębia w stosunku do polityki pienieżnej. To zaowocuje spadkami na dolarze amerykańskim i powrocie notowań złota do trendu wzrostowego.

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami