Dziś trochę edukacyjne a trochę poradnikowo. Od wielu tygodni 15% czytelników bloga, którzy mieszkają na co dzień w UK proszą mnie o przegląd brokerów w Wielkiej Brytanii.

Nie do końca wiedziałem jak do tego podejść. Na początku chciałem przyjrzeć się wielu brokerom porównać ich prowizje i opłaty a na końcu wyjść z jakąś rekomendacją. Jasno zarekomendować najlepszego. Nie byłem do końca przekonany czy to najlepsza droga. Wątpliwości zacząłem mieć w momencie, gdy zastanawiałem się jakie inne niż finansowe obrać kryteria wyboru. Po dłuższej chwili namysłu doszedłem do wniosku, że opłaty i prowizje mimo że bardzo ważne to nie są najważniejsze na giełdzie. Postanowiłem ująć temat bardziej personalnie i oprzeć się głównie na moich własnych doświadczeniach i opiniach zasłyszanych od bliskich mi innych inwestorów mieszkających w UK.

Co sprawia, że broker jest dobry i wart polecenia

Prowizje od transakcji

Prowizje są ogromnie ważne, ale czy zawsze. Jeżeli handlujesz często np. codziennie, wysoka prowizja będzie miała ogromny wpływ na Twój ostateczny wynik inwestycyjny. Jeżeli robisz to rzadziej raz na kwartał, wtedy koszt transakcji nie jest już tak ważny. Liczyć się będą inne funkcjonalności albo usługi u Twego brokera.

Z wieloletniego doświadczenia wiem, że nigdy nie czułem się najlepiej z najtańszym brokerem. U takiego zawsze czegoś brakowało. Sam fakt bycia najtańszym wcale nie oznaczał że byli najlepsi.

Opłata za prowadzenie rachunku maklerskiego

To bardzo ważne. Nieważne jak często grasz, jeżeli musisz płacić za to, że trzymasz swoje pieniądze zazwyczaj na nieoprocentowanym rachunku maklerskim  to jest to zbrodnia w biały dzień. Brokerów pobierających takie opłaty omijam z daleka.

Dostęp do rynków i usług

Jako inwestor z niemałym już stażem cienię sobie dostęp do wielu rynków jednocześnie. Rynki poruszają się w trendach i równie często się konsolidują. Zawsze jednak jest gdzieś silny trend, pod który warto się podłączyć. Cenię sobie brokerów, którzy oferują wiele rynków i instrumentów, żebym nie musiał co chwilę przelewać pieniędzy między kontami.

Szczególnie w UK jest ważne, żeby mieć dostęp do wielu produktów. Najlepsi brokerzy oprócz zwykłych akcji oferują również konta ISA, SIPP czy też Spread Betting. O tym czym jest Spread Betting pisałem już kiedyś we wpisie „Spread Betting – Inwestowanie Bez Podatku”

Usługi dodatkowe

Usługi dodatkowe i mnogość opcji to jest co zawsze kradło moje serce. Lubię brokerów, którzy oferują szeroki zakres usług. Takich brokerów, gdzie jak raz otworzysz konto to możesz się rozwijać jako inwestor albo trader. Nie musisz biegać po całym internecie i wyszukiwać informacji. Wszystko masz podane na tacy. Mam tu na myśli porządne wykresy, dane finansowe, stock screener’y, analizy portfolio itd.

Brokerzy w UK, z których korzystam

TD American Trade – Link do TD

Absolutnie najlepszy broker jakiego kiedykolwiek znalazłem. Nie jest najtańszy na rynku bo trzeba u niego zapłacić około 20% więcej za każdą transakcję niż u konkurencji ale jest za to najlepszy. Oferuje wszystko co tylko inwestor może sobie zażyczyć. Oferuje konto do inwestowania w akcje, kontrakty terminowe, fundusze inwestycyjne, opcje. Oferuje konta Shares ISA oraz SIPP. Ma w swojej ofercie programy regularnego inwestowania, reinwestowania dywidendy. Otwierając konto możemy trzymać nasz kapitał w 6 walutach świata i otrzymujemy dostęp do 14 giełd świata. To wszystko w ramach jednego konta. Świetna platforma wiele narzędzi analitycznych a co najważniejsze dostęp do pełnych danych finansowych spółek za ostatnie 10 lat. Wszystkie zlecenia wykonywane natychmiast. Zero problemów.

IG Index – Link to IG

IG Index – Lider na rynku usług typu Spread Betting. O tym rodzaju handlu pisałem już kiedyś we wpisie „Spread Betting Giełda Bez Podatku”. Świetne platformy ciągle rozwijane. W każdym tygodniu wypuszczają nową wersję oprogramowania. Ostatnio poszerzyli swoje usługi i oferują dostęp do inwestowania w fizyczne akcje. Kolega już z tego korzysta i jest bardzo zadowolony. Ja dam im jeszcze chwilę i zobaczę jak się rozwiną w tej kategorii bo na razie nie mają takiego wachlarza usług jakim może pochwalić się TD.

City Index – Link to City Index

Jedyny chyba angielski broker, który oferuje również swoje usługi w Polsce i oferuje dostęp do Polskiej giełdy poprzez kontrakty CFD na największe i najbardziej płynne polskie spółki. Kiedyś już z nich korzystałem i byłem bardzo zadowolony z jednym małym wyjątkiem. Miałem zawsze duże problemy z zalogowaniem się na ich platformę z Iphone’a w czasie otwarcia sesji amerykańskiej. Może zostało to poprawione. Nie korzystam z ich usług od 2 lat.

Biura Maklerskie w Polsce, o których mogę coś powiedzieć

Usługa Maklerska w Multi Bank – Link do Multibank aktualnie MBank

Z racji posiadania konta w Multi Banku otworzyłem sobie usługę maklerską. Bardzo prosty darmowy produkt. Na pewno wystarczy zwykłemu inwestorowi do inwestowania na giełdzie w długim terminie. Można też handlować kontraktami, ale tego rozwiązania nie polecałbym z ich udziałem

Dom Inwestycyjny BRE Banku – Link to DM BRE aktualnie DM MBanku

To był mój pierwszy rachunek maklerski jaki kiedykolwiek miałem w życiu. Był ok. Myślę, że w tej chwili BRE Bank został trochę w tyle za konkurencją. Dużo więcej dobrych opinni słyszałem o Bossa.pl.

Brokerzy w UK, których używają moi znajomi inwestorzy

Kolejni 3 brokerzy, których wymieniam poniżej również są godni polecenia. Ich oferta nie jest bardzo szeroka ale na pewno są to solidne firmy świadczące dobre usługi. Z wszystkich nich w większym lub mniejszym stopniu korzystają moi znajomi i nigdy nie słyszałem o nich złego słowa.

Barclays – Link do Barclays

Halifax – Link do Halifax

Shares – Link do Shares

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami