Każdy skuteczny inwestor giełdowy czy też Trader zawsze bierze pełną odpowiedzialność za każdą swoją decyzję i jest świadomy, że jest to tylko i wyłącznie jego decyzja.

Nigdy nie spotkasz skutecznego gracza giełdowego, który ogląda się na innych w poszukiwaniu kogoś kogo może obwinić za swoje wyniki inwestycyjne. Wyniki jakie osiąga na rynku są tylko i wyłącznie konsekwencją jego decyzji.

Jednym ze świetnych sposobów aby utrzymać swoją dyscyplinę inwestycyjną w ryzach jest dołączenie go jakiegoś klubu inwestorów. Nie po to, żeby znaleźć kogoś do obwiniania, ale po to żeby móc obiektywnie skonsultować z kimś swoje działania. Po prostu to przegadać.

Dobry klub inwestorów czy też kółko inwestycyjne jest świetnym pomysłem do utrzymania pełnej dyscypliny za swoje decyzje na drodze do stania się skutecznym graczem giełdowym.

Jeżeli uda Ci się w 100% zaakceptować fakt, że decyzje inwestycyjne, które podejmujesz zależą tylko i wyłącznie od Ciebie i zamkniesz ten rozdział w swoim rozwoju. Wtedy kiedy coś pójdzie nie tak nie będziesz oglądał się na innych, tylko zanalizujesz swój błąd i upewnisz się, że go nigdy nie powtórzysz. Oznacza to, że przyznajesz się do tego, że będziesz popełniał błędy a co ważniejsze osiągniesz stan w którym będzie Ci dużo łatwiej wyegzekwować od siebie, że nigdy już więcej nie popełnisz tego samego błędu. Zaczniesz uczyć się na własnych błędach.

Jeżeli po wykonaniu transakcji zadasz sobie pytanie: Czy zrobiłem wszystko tak jak sobie zaplanowałem? A odpowiedź jest przecząca. Jest to sygnał by porozmawiać z samym sobą i zadać sobie kolejne ważne pytania. Np. Dlaczego nie zrobiłem wszystkiego tak jak sobie zaplanowałem? Co muszę zmienić, żeby to nie wydarzyło się ponownie? Jak mam zatrzymać samego siebie od ponownego popełnienia tego samego błędu? Czy jest prawdopodobne, że zrobię to znowu?

Czy zauważyłeś jak są sformułowane pytania? „Dlaczego…”, „Co muszę…”, „Jak zatrzymać siebie…” Każdy inwestor giełdowy wie, że tylko on sam jest w stanie wziąć pełną odpowiedzialność za wszystkie swoje transakcje. Tylko Ty sam możesz powstrzymać siebie od popełniania ciągle tych samych błędów.

Pewnie zastanawiasz się jak inwestorzy giełdowi mogą nauczyć się brać pełną odpowiedzialność za swoje transakcje i decyzje inwestycyjne. Musisz posiadać zbiór własnych zasad i wykonywać wszystkie transakcje na giełdzie zgodnie z nimi. Jeżeli już masz swój jasno zdefiniowany zbiór zasad dużo łatwiej będzie Ci również nie słuchać opinii z zewnątrz. W rzeczywistości będzie to o wiele trudniejsze niż może Ci się wydawać. Ścisłe podążanie zgodnie z własnym zbiorem zasad spowoduje, że wielu przypadkach będziesz myślał, spodziewał się czegoś innego niż pozostałe 95% uczestników rynku.

Od dziś musisz wziąć pełną odpowiedzialność za swoje decyzje inwestycyjne. Zbuduj swój system inwestycyjny. Zacznij od ogółów, następnie przejdź do szczegółów. To te szczegóły zdecydują czy w dłuższym okresie będziesz osiągał zyski z inwestowania na giełdzie.

Jeżeli czasem sobie myślisz, że to nie Twoja wina, że poniosłeś stratę. Albo, że to przez rynek znów straciłeś pieniądze. Postaw sobie pytanie: Czy zrobiłem wszystko zgodnie z założeniami mojego systemu inwestycyjnego? Jeżeli odpowiedź jest twierdząca możesz sobie pogratulować. Jeżeli odpowiedziałeś przecząco to dowiedz się dlaczego zrobiłeś coś niezgodnie ze swoimi zasadami i upewnij się, że nie popełnisz tego błędu ponownie.
Zaakceptuj całkowitą i absolutną odpowiedzialność za każdą swoją inwestycję na giełdzie, a będziesz zaskoczony jak łatwo jest zarabiać na giełdzie.

Przeczytaj kolejny odcinek cyklu: Znajdź system inwestycyjny, który Ci pasuje

Już ponad 1000 osób zapisało się na mój newsletter. Zero spamu tylko informacje o nowych artykułach. Zapisz się i otrzymasz SCIĄGĘ, która pomoże Ci prawidłowo dobierać wielkość pozycji w inwestowaniu oraz dostęp do ukrytego działu download z innymi plikami